Odparzenia u niemowlaka – co robić? Jak leczyć odparzenia na pupie u dzieci?

Ocena: 3.59/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odparzenia u dzieci oraz pieluszkowe zapalenie skóry bywają skutkiem niedostatecznej pielęgnacji, jednak przyczyn odparzonej pupy u niemowlaka jest więcej. Co robić, gdy u dziecka pojawi się zaczerwienienie i wysypka na pośladkach? Co pomaga na odparzenia?

Fotolia

Jakie są przyczyny odparzeń u dzieci?

 

Odparzenia u niemowlaka to dość częsta dolegliwość. Pieluszkowe zapalenie skóry jest zwykle spowodowane podrażnieniem skóry dziecka przez mocz (gdy dziecko jest przewijane za rzadko). Do podrażnień okolicy pośladków przyczyniają się również częste wypróżnienia oraz zbyt rzadkie mycie pupy dziecka. Czynnikiem predysponującym do powstania odparzeń u noworodków i dzieci starszych jest również biegunka i niemal stały kontakt skóry dziecka z kałem.

Przegrzewanie dziecka również może być przyczyną podrażnień u niemowlaka. Jeśli pupa dziecka jest ciągle szczelnie zakryta pieluszką to bardzo szybko na delikatnej skórze pojawia się zaczerwienienie i podrażnienie. Z czasem niewietrzona skóra malucha zaczyna się łuszczyć i na jej powierzchni pojawiają się bardzo bolesne nadżerki.

Odparzenia u niemowlaka mogą powstawać również na skutek ocierania się przylegających fałdów skóry dziecka. Wtedy też szczególnie nasilone są odparzenia pachwin. Jeśli dziecko nosi pieluszki tetrowe i nie zostaną one dokładnie wypłukane z drażniącego proszku, również może dojść do bolesnego podrażnienia skóry.

Na podrażnienia skóry u dziecka na pupie wpływa także dieta matki karmiącej piersią, bogata w owoce zawierające dużą ilość kwasów owocowych (np. ananasy, cytrusy). Warto pamiętać, że odpieluszkowemu zapaleniu skóry sprzyja zbyt częste stosowanie chusteczek pielęgnacyjnych lub mydełek perfumowanych, które mogą mieć właściwości drażniące.

 

Odparzenia u niemowlaka i pieluszkowe zapalenie skóry – objawy

 

Odparzenia pieluszkowe i pieluszkowe zapalenie skóry dziecka bardzo często idą w parze. Jak wyglądają odparzenia? Objawem odparzenia u niemowlaka zwykle jest zaczerwienienie pupy w okolicy cewki moczowej oraz okolicy odbytu. Mogą być widoczne również odparzenia w pachwinach. Takie objawy jeszcze nie świadczą o pieluszkowym zapaleniu skóry.

Pieluszkowe zapalenie skóry to zapalenie skóry w okolicy pieluszkowej, które może cechować się różnym stopniem nasilenia. Zmiany zapalne obserwuje się w okolicy: krocza, odbytu, pośladków, fałdów pachwinowych, ud i dolnych części brzucha.

Jeśli rozwija się pieluszkowe zapalenie skóry, skóra w okolicy pokrytej pieluszką jest mocno zaczerwieniona i bolesna. Widoczne są krosty na pupie i łuszcząca się wysypka. U niemowlaka obserwuje się rozdrażnienie. Dziecko płacze i ma podwyższoną temperaturę ciała. Powyższe objawy stanowią pierwszy stopień nasilenia dolegliwości. O drugim stopniu mówimy wtedy, gdy na pośladkach pojawiają się dodatkowo otwarte krwawe miejsca.

Czasami odparzona pupa niemowlaka może ulec zakażeniu grzybami. Jeśli dojdzie do infekcji grzybiczej pupa dziecka jest zaczerwieniona, a na jej powierzchni pojawia się jaskrawoczerwona wysypka oraz małe czerwone guzki. W takiej sytuacji potrzebne będą leki przeciwgrzybiczym.

 

Odparzenia pupy – co robić?

 

Najlepszym postępowaniem w odparzeniach i pieluszkowym zapaleniu skóry jest profilaktyka. Polega ona przede wszystkim na właściwym doborze pieluszek oraz na prawidłowej pielęgnacji skóry niemowlaka. Ważną rolę w odgrywają kremy barierowe, lipidowe emolienty, które należy stosować przy każdej zmianie pieluszki.

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania odparzeniom u niemowląt jest częste i systematyczne przewijanie dziecka. W przypadku wystąpienia dolegliwości czynność ta powinna być wykonywana co godzinę u noworodka, natomiast co 3–4 godziny u niemowlęcia. Należy pamiętać, że trzeba przewinąć dziecko po każdej kupie.

Po każdym wypróżnieniu należy dokładnie umyć pupę dziecka ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego, (np. mydła o pH 5,5 bez składników zapachowych i drażniących). Po umyciu należy wysuszyć odparzoną pupę dziecka, najlepiej jednorazowym, papierowym ręcznikiem i zastosować krem na odparzenia lub maść na odparzenia. Nie zaleca się stosowania zasypek zawierających talk. 

 

Co na odparzenia na pupie? Jak leczyć odparzenia u niemowląt?

 

W aptekach dostępnych jest wiele środków, które mogą złagodzić stan zapalny, jednak w praktyce wykorzystywane są także metody domowe. Co pomoże na odparzenia?

  • Na odparzenia na pupie pomogą preparaty na bazie cynku. Godne polecenia są również kremy z aktywnym składnikiem, dexpanthenolem.
  • Rodzice powinni jak najczęściej pozwalać wierzgać dziecku bez pieluszki , ponieważ jak najczęstszy dostęp powietrza łagodzi podrażnienie skóry i przyspiesza gojenie.
  • Przy odparzeniu pupy ulgę przyniesie kąpiel dziecka w krochmalu. Krochmal łagodzi odparzenia pieluszkowe oraz działa wysuszająco na zmiany zapalne.
  • Jeśli zmiany zapalne są średnio lub znacznie nasilone stosuje się preparaty o działaniu wysuszającym, maści sterydowe i antybiotyki. Leki takie stosuje się wyłącznie w przypadku, jeśli zostały przepisane przez lekarza.

Należy pamiętać, że jeżeli domowe sposoby na odparzenia na pupie dziecka zawiodą, koniecznie należy zgłosić się do pediatry.

Tematy: odparzenia u dziecka, odparzenia u dzieci, pieluszkowe zapalenie skóry, maść na odparzenia, odparzenia u niemowlaka

Komentarze