Oczyszczanie nosa u niemowlaka – jak oczyścić nosek niemowlakowi?

Ocena: 4.78/5 Głosów: 27
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czyszczenie noska niemowlakowi jest niezwykle ważne nie tylko wtedy, gdy dziecko ma katar. Maluch nie umie oddychać przez usta, więc niedrożny nos znacznie utrudnia mu choćby ssanie. Czym oczyszczać nosek? Warto wykorzystać sól fizjologiczną czy wodę morską. Sprawdzonym sposobem jest także gruszka do nosa, jednak należy umiejętnie się nią posługiwać.

Fotolia

 Oczyszczanie nosa niemowlakowi – dlaczego jest ważne? 

 

Nos służy nie tylko do oddychania i rozpoznawania zapachów, lecz także wpływa na barwę głosu. Zadaniem nosa jest nawilżanie, podgrzewanie i oczyszczanie wdychanego powietrza. Za oczyszczanie powietrza odpowiada błona śluzowa, która wytwarza śluz wychwytujący zanieczyszczenia. W nosie znajdują się również rzęski, które umożliwiają wydalenie zanieczyszczonego śluzu na zewnątrz. Transport śluzowo-rzęskowy odpowiada zatem za przefiltrowanie wdychanego powietrza z zarazków, kurzu i alergenów.

Niemowlęta do pierwszego roku życia oddychają wyłącznie przez nos. Dlatego też zatkany nos u niemowlaka to problem dość poważny. Dziecko staje się rozdrażnione, niespokojne i płaczliwe. Niedrożny nosek znacznie utrudnia bądź też uniemożliwia karmienie piersią oraz karmienie butelką. Kiedy dziecko ma zatkany nos, pojawiają się także kłopoty ze snem. Co więcej zapchany nos u dziecka może doprowadzić do stanu zapalnego dróg oddechowych.

Aby rozpoznać, czy dziecko ma zatkany nos, podczas karmienia piersią lub karmienia butelką należy obserwować jego zachowanie, tj. czy nie ma sapki niemowlęcej (niedrożność nosa dziecka objawiająca się pochrapywaniem oraz bulgotaniem).

  

Zatkany nos u niemowlaka – przyczyny niedrożnego noska 

 

Zapchany nos u niemowlaka nie zawsze musi stanowić objaw infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Niedrożność może wywołać szereg innych czynników. Negatywny wpływ na drogi oddechowe malucha mają: 

  • suche lub klimatyzowane powietrze w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko (przyczyna suchości w nosie lub wodnistego kataru u dziecka);
  • alergeny, tj. krążące w powietrzu kurz i pyłki (katarowi alergicznemu, określanemu tajże jako katar sienny, poza uczuciem zatkanego nosa towarzyszy wodnista wydzielina z noska);
  • dym z papierosów, spaliny, chlor (poza
  • zaschnięta i zalegająca wydzielina w drogach oddechowych (jej odrywanie może wywoływać niewielkie krwawienie z noska) 

Należy pamiętać, że przyczyną zatkanego nosa bez kataru u niemowlaka może być obecność ciała obcego w drogach oddechowych. Oczyszczanie noska wodą morską czy solą fizjologiczną w takiej sytuacji będzie nieskuteczne, konieczna jest wizyta u lekarza. 

 

Czym i jak czyścić nos niemowlaka?

 

Oczyszczanie noska u niemowlaka należy przeprowadzać regularnie, a nie tylko, wówczas gdy dziecko ma zatkany nos w przebiegu kataru. Śluz stale obecny jest bowiem w przewodach nosowych. Nagromadzony w końcu zasycha i maluszkowi znacznie trudniej się oddycha. Należy pamiętać aby nigdy nie usuwać wydzieliny z nosa palcem.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów i przyrządów służących do oczyszczania noska niemowlaka. 

  • Sól fizjologiczna – do nosa niemowlaka wystarczy wprowadzić jedynie kilka kropel. Pozwala ona na skuteczne rozpuszczenie zaschniętej wydzieliny odpowiedzialnej za uczucie zapchanego nosa.
  • Woda morska dla dzieci – zwykle preparat ten występuje w postaci sprayu. Woda morska do nosa pozwala na rozpuszczenie, usunięcie zalegającej nosa i nawilżenie błony śluzowej. Woda morska w sprayu jest łatwiejsza w użyciu niż sól fizjologiczna i dociera znacznie głębiej do noska.
  • Gruszka kauczukowa – przyrząd ten swoim kształtem przypomina gruszkę i umożliwia usuwanie wydzieliny z nosa dziecka na zasadzie wytworzonego podciśnienia. Oczyszczanie nosa niemowlaka gruszką pomaga na katar, lecz wadą jest to, że jej duża siła ssania może uszkodzić błonę śluzową nosa. Na rynku dostępne są również gruszki do nosa posiadające aspiratory z wymiennymi końcówkami oraz gruszki elektroniczne.
  • Aspirator z filtrem – to plastikowy pojemnik, którego węższy koniec wkłada się do nosa dziecka, natomiast drugim szerszym, zaopatrzonym w specjalną rurę, rodzic zasysa powietrze. Zasysanie powietrza umożliwia wydalenie wydzieliny na zewnątrz noska. Użycie aspiratora pozwala szczególnie skutecznie i szybko usunąć zalegającą wydzielinę.

Sposobem na oczyszczenie nosa niemowlakowi jest także użycie elektronicznego odciągania wydzieliny. Przyrząd ten wysysa wydzielinę za pomocą siły ssącej wytwarzanej przez mały kompresor. Dodatkowo rozpyla on w nosie dziecka mgiełkę z soli fizjologicznej. Jego wadą jest dość wysoka cena.

Warto podkreślić, że oczyszczanie noska dziecka należy rozpocząć od użycia soli fizjologicznej lub wody morskiej. Jeśli użycie tych roztworów nie skutkuje, należy użyć akcesoriów wymienionych powyżej.

 

Jak jeszcze pomóc, kiedy niemowlę ma zapchany nos? 

 

Kiedy dziecko ma niedrożny nos, warto dbać o odpowiednią wilgotność powietrza w domu. Jest to istotne szczególnie zimą, gdyż suche powietrze w pokoju dziecka może zaburzać pracę błony śluzowej nosa. Warto nawilżać powietrze regularnie, nie tylko wtedy, kiedy dziecko ma katar. W tym celu można zaopatrzyć się w elektryczny nawilżacz bądź powiesić mokre ręczniki na kaloryferze.

Dla odpowiedniej higieny noska niemowlaka ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury w pokoju dziecka. Należy unikać nadmiernego ciepła. Najbardziej optymalne jest 19-22 stopni Celsjusza.

Kolejna czynnością, która ułatwi usuwanie nagromadzonej wydzieliny z noska jest noszenie dziecka w pozycji pionowej. Podczas karmienia należy zadbać, by główka była wyżej niż reszta ciała. Przy katarze warto jest układać dziecko na brzuszku, dzięki czemu wydzielina będzie mogła łatwiej wypłynąć z noska. 

Tematy: oczyszczanie nosa u niemowlaka, higiena nosa niemowlaka, katar u niemowlaka, zatakany nos u niemowlaka, dziecko ma katar

Komentarze