Niemowlę a zwierzęta domowe

Ocena: 2.96/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Po porodzie i pobycie w szpitalu czeka was powrót do domu. Z jednej strony nie możesz się tego doczekać, ale z drugiej strony zastanawiasz się, jak zwierzę zareaguje na nowego członka rodziny. Czy nie będzie stanowić zagrożenia dla malucha?

Należy łagodnie przyzwyczajać zwierzęta do małego domownika
Należy łagodnie przyzwyczajać zwierzęta do małego domownika

Przede wszystkim nie martw się na zapas. Jeżeli zastosujesz się do kilku zasad, pobyt noworodka ze zwierzęciem nie tylko będzie bezproblemowy, ale wręcz dobrze zrobi dziecku. Ostatnie badania dowodzą, że dzieci wychowujące się razem z psami czy kotami są mniej podatne na alergie i lepiej się rozwijają. Ponadto np. mruczenie kota ma wręcz terapeutyczne właściwości. Nie oznacza to jednak, że obecnością zwierząt można w ogóle się nie przejmować.

 

 

Najważniejsze zasady


Przynosząc noworodka do domu, w którym mieszka zwierzę, warto pamiętać o kilku regułach:

  • Nigdy nie zostawiaj dziecka sam na sam z psem lub kotem
  • Bądź szczególnie ostrożna w przypadku, gdy zwierzę jest agresywne lub okazywało kiedyś agresję
  • Jeżeli od jakiegoś czasu stoi w mieszkaniu łóżeczko dla dziecka, oswój z nim psa lub kota, w szczególności zaś nie pozwalaj na wskakiwanie do środka, na zabawę zabawkami dziecka
  • Dopilnuj, aby zwierzęta były odrobaczone i zdrowe
  • Zachowuj higienę (nie chodzi o sterylność pomieszczeń, ale o regularne sprzątanie kuwety, sprzątanie sierści, pranie posłania psa itp.).
  • Nie pozwalaj na lizanie noworodka - szorstki język zwierzęcia nie będzie miłą pieszczotą dla dziecka
  • Zawsze zachowuj ograniczone zaufanie do psa lub kota - nigdy nie wiesz, jak zareaguje, gdy dziecko zapłacze, machnie nagle rączką, pociągnie za wąsy itd.

Nie zapominaj o głaskaniu i pieszczotach dla swojego pupila, tak aby nie poczuł się całkowicie odsunięty od swojej rodziny. Pozwól na powąchanie dziecka, jego rzeczy. Zwróć też uwagę, w jaki sposób reaguje, gdy bierzesz noworodka na ręce - czy jest to obojętność, czy pojawiają się jakieś oznaki wrogości (warczenie, stroszenie sierści itp.). Nie pozwalaj na szczekanie czy też warczenie na dziecko.

 

Spacery

Warto przyzwyczaić psa do spacerów obok wózka. Jeżeli twój pies ma problemy z posłuszeństwem, warto taką naukę rozpocząć wcześniej, z samym wózkiem, bez dziecka. Przede wszystkim musisz nauczyć psa trzymania się przy wózku i natychmiastowego wracania, gdy go zawołasz lub chodzenia na smyczy (bez ciągnięcia). Pamiętaj, aby nigdy nie przywiązywać psa do wózka - pod wpływem szarpnięcia zwierzęcia wózek mógłby się przewrócić.

Na pocieszenie warto dodać, że wiele psów i kotów zachowuje się wobec dzieci delikatnie, nie atakuje ich, a wręcz traktuje noworodki z wyjątkową delikatnością. Zawsze jednak może się zdarzyć wyjątek i nie warto ryzykować zdrowia, a nawet życia swojego dziecka.

Tematy: niemowlę a zwierzęta, niemowlę i pies, niemowlę i kot

Komentarze