Nosidełko dla dziecka – jakie wybrać, od kiedy nosić?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Noszenie dziecka to zarówno element rodzicielstwa bliskości, jak i praktyczna metoda, by mieć malucha przy sobie, a jednocześnie mieć wolne ręce i nie obciążać kręgosłupa. Czym się kierować wybierając nosidełko, które będzie bezpieczne i pozytywnie wpływające na rozwój dziecka?

Nosidełko ergonomiczne, czyli jakie?

Jedyny typ nosidełka, który mogą wziąć pod uwagę młodzi rodzice to nosidełko, które spełnia wszelkie zasady ergonomii. Na rynku można znaleźć wiele produktów do noszenia dzieci, które są sztywne, powodują, że cały ciężar ciała dziecka opiera się na jego kroczu, zaś plecki są zmuszone do utrzymywania nienaturalnie prostej pozycji. Takie „wisiadło”, jak to zwykły mówić mamy, negatywnie wpływa na rozwój bioder i kręgosłupa, szczególnie kiedy dziecko jest noszone przodem do świata.

Kiedy rodzice wiedzą już, jakiego nosidełka absolutnie nie kupować, powinni zwrócić uwagę na sprzęt ergonomiczny, który charakteryzuje się następującymi cechami:

• jest wykonany z miękkiej, dopasowującej się do ciała dziecka tkaniny
• można w nim nosić dziecko zarówno na brzuchu, jak i na plecach przodem do rodzica
• jest dopasowany do konkretnego dziecka


Jak wybrać nosidełko idealnie dopasowane do dziecka?

Dla wygodnej i pewnej pozycji, szerokość materiału, na którym dziecko będzie siedziało, musi mieć wymiar od kolanka do kolanka. Z kolei kiedy ta część będzie za szeroka, będzie wymuszała nienaturalne rozwarcie nóg. Trzeba więc przed zakupem nosiła dobrze przymierzyć do niego dziecko. Część tylna, o którą opiera się maluch powinna sięgać do wysokości karku. To szczególnie ważne w przypadku mniejszych dzieci,. Taka wysokość „pleców” nosidła uniemożliwia bowiem wyciągnięcie rączek i wygięcie dziecka do tyłu.

Trzeba również pamiętać o tym, że dziecko szybko rośnie. Jeżeli ma być noszone także po 1 roku życia, to należy wziąć pod uwagę zmianę wymiarów malucha i zmieniać także nosidełko. Niemowlę, które zaczyna być noszone i ma 7 miesięcy jest o wiele mniejsze niż dziecko, które ma 15 miesięcy. Na nosidłach można znaleźć oznaczenia wymiarów i tym także należy się sugerować przy ich kupnie.


Dlaczego warto nosić dziecko w nosidełku?

Chociaż chusty do noszenia maluchów są również rekomendowane jako ergonomiczne, to zakładanie nosidełka jest zdecydowanie prostsze i szybsze. Kiedy raz wyreguluje się pasy i dopasuje je do rodzice, później nie trzeba już tego robić. Nosidełko to wygoda kiedy maluch nie chce jechać w wózku lub kiedy ma ochotę spacerować, lecz jego nóżki szybko się męczą. Wtedy nie trzeba mieć zawsze ze sobą wózka, lecz wystarczy zwinięte w torbie mamy nosidło. Dla rodziców niezwykle komfortowe jest też to, że dzięki nosidełkom mogą zająć się rodzeństwem malucha lub po prostu mieć dziecko przy sobie podczas zakupów czy wykonywania domowych czynności, nie nosząc go jednak na rękach.

Chodzi jednak nie tylko o aspekty typowo praktyczne, ale także emocjonalne. Maluch noszony blisko ciała rodzica jest spokojny, bardzo często zasypia, ponieważ czuje jego bliskość. To ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju.

Od kiedy można nosić dziecko w nosidle?

Kwestie związane z prawidłowym rozwojem dziecka nie pozwalają nosić go w nosidle wcześniej niż maluch nauczy się pewnie i samodzielnie siedzieć. Trudno więc mówić tu ściśle o określonym wieku, a raczej o poziomie rozwoju. Kiedy niemowlę siedzi bez podpórki i nie ma obawy, że upadnie podczas niekontrolowanego wychylenia się do tyłu czy boku, oznacza to, że można myśleć o zakupie nosidełka. Wtedy można mieć także pewność, że noszenie go w nim nie obciąży kręgosłup malucha.

W sprzedaży czasem można spotkać specjalne wkładki do nosideł, które mają sprawić, że noszenie młodszych dzieci będzie bezpieczne. Niestety wkładki te nie sprawiają, że nosidełko staje się odpowiednie dla maluchów, które jeszcze nie siedzą. Jeżeli rodzice chcą nosić mniejsze dziecko to z powodzeniem sprawdzi się tutaj chusta. Może być więc ona wstępem do używania nosidła.

Komentarze