Niemowlę na słońcu

Ocena: 4.8/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej – jest cieńsza, wrażliwsza, bardziej narażona na podrażnienia i oparzenia. Jak ją ochronić przed negatywnym wpływem słońca? Jakich kosmetyków używać, by zabezpieczyć cerę malucha?

Stosuj kosmetyki przeznaczone specjalnie dla dzieci - kremy dla dorosłych mogą uczulać maluchy
Stosuj kosmetyki przeznaczone specjalnie dla dzieci - kremy dla dorosłych mogą uczulać maluchy

Naukowcy przestrzegają: promienie słoneczne mają zgubny wpływ na ludzką skórę - wywołują choroby skóry, przyspieszają procesy starzenia się. Małe dzieci są szczególnie podatne na poparzenia słoneczne, ponieważ u nich mechanizm obronny przed nadmiarem promieniowania ultrafioletowego nie jest w pełni wykształcony. Nawet skórę kilkulatka trzeba intensywnie chronić.

 

Przygotowanie do wyjścia na spacer

Przed wiosennymi i letnimi spacerami kup odpowiednie kosmetyki, przeznaczone dla dzieci. Nie smaruj malucha kremami dla dorosłych, ponieważ mogą one uczulić dziecko - skład chemiczny kremów dla skóry dojrzałej różni się od mazideł dla maluszków. Posmaruj swoją pociechę około pół godziny przed wyjściem - twarz, ręce, szyję, małżowiny uszne, kark i wszystkie odkryte części ciała.

 

 

Filtry i promieniowanie

Na rynku dostępne są kremy z filtrami zabezpieczającymi przed promieniowaniem UVA i UVB. Promieniowanie UVA powoduje starzenie się skóry, alergie (także na słońce). UVB z kolei odpowiada za oparzenia, opalanie i powstawanie raka skóry. Sposób, w jaki skóra dziecka zareaguje na dawkę promieni, zależy od pogody, pory roku, temperatury powietrza, a także miejsca pobytu malca: inaczej jego skóra zachowa się podczas wczasów nad morzem w Turcji, a inaczej podczas odpoczynku na Bornholmie. Dlatego konieczne jest stosowanie kosmetyków z odpowiednio wysokim filtrem. Podczas letnich spacerów stosujemy krem z filtrem o faktorze 50+. Po upływie kilku-, kilkunastu dni można zacząć używać preparatu o niższym faktorze (np. 30).

 

Zawsze sprawdzaj termin przydatności kremu, którego używasz. Powinien mieć delikatną konsystencję i łagodny zapach. Jeśli twoje dziecko nie lubi smarowania, spróbuj zabawy w smarowanie - kropeczki i kreski czy indiańskie wzory na pewno rozśmieszą malucha, zwłaszcza jeśli przy okazji pomalujesz też siebie.

Pamiętaj, że wbrew obiegowej opinii nie istnieją preparaty w 100 proc. chroniące skórę człowieka przed słońcem.

 

Odpowiednia odzież

Aby skóra dziecka była dobrze zabezpieczona przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, odpowiednio ubierz malucha na spacer. Załóż czapeczkę z daszkiem i kołnierzykiem osłaniającym kark i szyję dziecka lub kapelusz z dużym rondem. Starszemu niemowlęciu możesz założyć okulary przeciwsłoneczne. Na rynku są dostępne okulary pokryte filtrami poliwęglanowymi, zapewniającymi 100 proc. ochrony przed promieniowaniem UVB i UVA, posiadające specjalny pasek, dzięki któremu dziecko nie zgubi ich, nie będą też zsuwać się.

Zadbaj, by ramiona, szyja i ręce dziecka były osłonięte - to miejsca szczególnie narażone na poparzenia słoneczne. Ważne, by ubrania były przewiewne, uszyte z naturalnych tkanin.

Dodatkowo do wózka możesz dołączyć parasolkę, która osłoni twoją pociechę przed słońcem.

 

Alergia na słońce

Słońce może też uczulać. Objawami alergii są:

  • zaczerwienienia,
  • pęcherzyki,
  • czasem swędzenie.

Ogólnie zdrowy maluch może skarżyć się na ból głowy, czasem pojawia się biegunka. Czym spowodowane jest uczulenie na słońce? To nadwrażliwość na działanie promieni ultrafioletowych, które podrażniają skórę.

W przypadku alergii na promienie słoneczne musisz chronić dziecko przed słońcem - pomogą bluzy z długim rękawem, kapelusze z dużym rondem, długie spodnie, okrywające nogi. Przykre objawy złagodzi smarowanie maścią z cynkiem lub pantenolem; jeżeli skóra się łuszczy, zastosuj nawilżające preparaty po opalaniu. Nie jedź także na wakacje do ciepłych krajów, ponieważ tam słońce operuje znaczenie bardziej.

 

Jeśli oparzenie, to co?

Może się okazać, że pobyt na słońcu był zbyt długi i skóra maluszka jest zaczerwieniona. Posmaruj dziecko kremem po opalaniu - nawilży wysuszony naskórek i przyniesie ulgę. Gdyby pojawiły się pęcherzyki, nie wolno ci ich przekłuwać, zaczekaj aż same przyschną - stanowią naturalną ochronę podrażnionej skóry.

Inną konsekwencją zbyt długiego pobytu na słońcu jest udar, którego objawami są wymioty i wysoka gorączka. Podawaj dziecku chłodne napoje i ewentualnie środek przeciwgorączkowy. Koniecznie obserwuj dziecko - w razie pojawienia się drgawek natychmiast skontaktuj się z pediatrą.

 

Jak pomóc dziecku przy oparzeniu słonecznym? Radzi Andrzej Bocheński, ratownik medyczny:

 

 

Tematy: opalanie, filtr UVA, filtr UVB, kosmetyki do opalania, kosmetyki dla niemowlęcia, niemowlę na słońcu

Komentarze