Niemowlę i upał

Ocena: 3.77/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Temperatura nie spada poniżej 30 stopni. Maluchowi też jest gorąco. Jak dbać o dziecko podczas upałów? W jaki sposób nie dopuścić do przegrzania i zapobiec udarom?

By uniknąć przegrzania, zakładaj dziecku tylko bawełniane ubranka.
By uniknąć przegrzania, zakładaj dziecku tylko bawełniane ubranka.

Dzieci ciężko znoszą upały - stają się marudne, płaczliwe, gorzej śpią. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby ułatwiające maluchom przetrwanie gorących dni. Oto, na co warto zwracać uwagę.

Pora spacerów

W upalne letnie dni lepiej nie przebywać na słońcu w godzinach południowych. Najlepiej wyjść z maluchem na dwór rano lub po południu. Poranny spacer orzeźwi twoje dziecko i zaostrzy jego apetyt.

Małego dziecka nie wolno opalać

Skóra niemowląt jest bardzo cienka, a tym samym bardziej narażona na oparzenia słoneczne. Dlatego zawsze pół godziny przed wyjściem na spacer smaruj malucha kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (faktor 20 lub wyższy, zwłaszcza jeśli dziecko jest jasnej karnacji i ma blond włosy). Nie wystawiaj go także na działanie promieni słonecznych - maluszki do szóstego miesiąca życia powinny przebywać wyłącznie w cieniu.

Na plaży zawsze na głowie czapka lub kapelusz

Sam krem z filtrem to za mało. Na dworze małe dzieci powinny nosić nakrycie głowy - czapkę lub kapelusz z dużym rondem w białym lub jasnym kolorze.

Odpowiednie ubranie

By uniknąć przegrzania, zakładaj dziecku tylko bawełniane ubranka, żadnych koronek, guzików, suwaków ani ubrań ze sztucznymi dodatkami, które sprzyjają podrażnieniom. Możesz także zainwestować z odzież z filtrami UV - ubranka tego typu są już dostępne na polskim rynku. Warto zadbać o odpowiednią pieluszkę - zwykłe jednorazówki bardzo często latem powodują bolesne odparzenia okolic intymnych, ponieważ zbyt szczelnie otulają pupę dziecka, uniemożliwiając przewiew. Dlatego warto stosować pieluchy wielorazowe - bawełniane lub bambusowe, które pozwalają skórze dziecka oddychać, i - co nie jest bez znaczenia - są ekologiczne i ekonomiczne. Przy przewijaniu pozwól maluchowi przez chwilę pofikać na golaska.

Jak ubrać dziecko na spacer latem? Radzi położna:

 

 

Do przykrycia pieluszka

Jeśli w domu jest bardzo ciepło, niemowlę może leżeć w samej pieluszce. Kiedy zaśnie, przykryj malucha tetrową lub flanelową pieluszką, która wchłonie pot i pozwoli skórze oddychać.

W czym na spacer?

Podczas upałów na spacerach lepiej sprawdzi się doczepiana parasolka do wózka w miejsce postawionej budki. Parasolka daje cień, a nie zabiera powietrza.

Często przystawiaj do piersi

Pamiętaj, że twoje mleko to nie tylko pokarm dla maluszka, ale także napój. Kiedy jest gorąco, podawaj dziecku pierś, gdy tylko potrzebuje. Przez kilka chwil mleko jest wodniste i zaspokaja pragnienie, dopiero potem maluch się najada.

Dopajaj

Jeśli karmisz swoje niemowlę butelką, nie zapominaj o podawaniu picia. Najlepsza będzie niskozmineralizowana woda, z przeznaczeniem dla niemowląt. Ogranicz picie słodkich soków, ponieważ nie zaspokajają pragnienia. Na spacer raczej nie zabieraj jogurtów czy posiłków mlecznych - w upale mogą szybko się zepsuć. Lepiej zaopatrz się w przecier owocowy, fabrycznie zamknięty.

Odpowiednia pielęgnacja

Co jakiś czas sprawdzaj, czy dziecku nie jest za gorąco - dotknij karku lub klatki piersiowej. Skóra powinna być letnia i sucha, nie wilgotna. Codziennie kąp malucha. Letnia woda orzeźwi i odświeży młodego człowieka. Czysta skóra jest mniej podatna na odparzenia.

W podróży

Wybierając się w podróż samochodem, róbcie często przerwy - na karmienie i rozprostowanie nóg. Uważajcie na klimatyzację - jeśli jest duża różnica temperatur w aucie i poza nim, łatwo o przeziębienie lub nawet anginę. W pociągu nie stawaj z dzieckiem w pobliżu szeroko otwartych okien, przeciągi nie są bezpieczne.

Udar cieplny/porażenie słoneczne

Dzieci są bardziej niż dorośli narażone na niebezpieczne skutki długiego przebywania na słońcu. W razie wystąpienia gorączki, mdłości, wymiotów, niepokoju u małego człowieka skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być objawy udaru cieplnego. W tym czasie rób dziecku okłady ręcznikiem zmoczonym w chłodnej (ale nie zimnej) wodzie. Jeśli maluch ma przyspieszone tętno, wezwij pogotowie.

Tematy: ubieranie niemowlaka, spacer, karmienie piersią, dopajanie, udar cieplny

Komentarze