Najczęstsze błędy w pielęgnacji niemowląt

Ocena: 3.11/5 Głosów: 14
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pielęgnacji niemowląt uczymy się zwykle na własnym dziecku. Dlatego nietrudno o popełnienie błędów. Jak ich uniknąć?

Wiele niemowląt bardzo lubi się kąpać.
Wiele niemowląt bardzo lubi się kąpać.

Podawanie brudnej łyżeczki/butelki

Tzw. pleśniawki to zwykle skutek zakażenia grzybami po podaniu dziecku brudnego smoczka, zabrudzonej łyżeczki czy niewygotowanej butelki ze smoczkiem. Krosteczki wewnątrz jamy ustnej wyglądają jak biały nalot. W związku z bólem, jaki wywołują u maluszka, mogą doprowadzić do zaburzeń apetytu.

Zapobieganie: bezwzględnie przestrzegaj zasad higieny, utrzymuj czystość wokół dziecka, często myj mu ręce. Gdy smoczek upadnie ci na chodnik, wygotuj go w domu. Naczynia dla dziecka regularnie wyparzaj.

Przyzwyczajanie do smoczka

Przyzwyczajanie noworodka do ssania smoczka jest jednym z najczęściej spotykanych błędów popełnianych przez młodych rodziców. Podanie smoczka noworodkowi poniżej trzeciego tygodnia życia może zaburzyć odruch ssania piersi, co w konsekwencji nierzadko kończy się koniecznością podawania dziecku mleka modyfikowanego z butelki. Dzieje się tak, ponieważ maluch nie chce już ssać piersi.

Zapobieganie: staraj się nie podawać dziecku smoczka. Gdybyś jednak uznała, że nie masz wyjścia, bo mały człowiek ma bardzo silny odruch ssania, wprowadź smoczek dopiero po upływie trzeciego tygodnia, kiedy laktacja jest już w miarę unormowana. A najlepiej jedynie wtedy, gdy chcesz uspokoić malucha przy zasypianiu. Pamiętaj, gdy dziecko zaśnie, wyjmij smoczek z jego buzi, gdyż wielogodzinne ssanie może się skończyć wadą zgryzu.

Nadmiar kosmetyków

Sklepowe półki uginają się od całej gamy specyfików dla niemowląt, a sprzedawcy zachęcają do kupna kolejnej linii kosmetyków, bez których dziecko nie może się obejść. Ale uwaga - zbyt duża ilość preparatów na skórze noworodka może spowodować jej podrażnienie i alergie.

Zapobieganie: wybieraj preparaty bez dodatków zapachowych, przeznaczone wyłącznie dla noworodków i niemowląt, najlepiej z jednej linii. Jeśli płyn do kąpieli zawiera oliwkę, nie używaj jej już po umyciu dziecka.

Używanie patyczków do uszu

Poważnym błędem jest czyszczenie uszu małego człowieka patyczkami higienicznymi, gdyż można przesunąć woskowinę w głąb ucha dziecka. Ucho niemowlęcia czyści się samoistnie, zatem rodzic może usunąć jedynie to, co wypłynęło na zewnątrz.

Zapobieganie: gdy wydzielina z uszu znajduje się w małżowinie usznej, możesz delikatnie zebrać ją wacikiem. Zachowaj jednak ostrożność, by kłaczki z wacika nie zostały w uszkach malucha.

Za dużo oliwki

Podczas pierwszych czterech tygodni życia dziecka oliwka jest pomocna przy natłuszczaniu suchej skóry noworodka, jednak potem może powodować podrażnienia. Jeżeli natomiast zastosujesz oliwkę na potówki, stan skóry maluszka pogorszy się.

Zapobieganie: na twarz dziecka nanieś delikatny krem nawilżający przeznaczony dla dzieci. Jego lekka konsystencja nie zatka porów, a ewentualne potówki czy krostki będą miały zapewniony dostęp powietrza.

Jednoczesne stosowanie kremu i pudru

Zdarza się, że mamy smarują pupkę dziecka najpierw kremem, a potem zasypują okolice pupy i pachwiny pudrem. Zastosowanie obu preparatów jednocześnie powoduje powstanie na ciele dziecka "klusek", które podrażnią jego delikatną skórę.

Zapobieganie: działanie obu kosmetyków wyklucza się. W zależności od potrzeb nałóż tylko jeden specyfik.

Nieodpowiednie mycie okolic intymnych

U dziewczynek niewłaściwe oczyszczanie warg sromowych może skończyć się przeniesieniem bakterii kałowych do pochwy i infekcją. U chłopca nie należy odciągać napletka.

Zapobieganie: okolice intymne myje się czystą wodą, bez dodatku środków myjących.

Niedokładne mycie fałdek

W pachwinach i na szyi noworodków i niemowląt mogą tworzyć się odparzenia. Dzieje się tak wtedy, gdy do tych warstw skóry nie dochodzi powietrze.

Zapobieganie: podczas mycia dokładnie umyj i osusz fałdki dziecka na szyi, w zgięciach kolanowych i w pachwinach. Pozwól maluszkowi codziennie przez chwilę poleżeć bez ubrania i pieluszki, oczywiście jeśli w domu jest ciepło.

Przegrzewanie dziecka

Z obawy przed chłodem wiele mam i babć ubiera niemowlęta zbyt ciepło. Pamiętaj, że małe dzieci potrzebują jedną warstwę ubrań więcej niż dorośli, a przecież kolejną warstwą jest kocyk czy przykrycie gondoli wózka. Przegrzanie jest równie niebezpieczne jak przemarznięcie. Dziecko, któremu jest gorąco, dużo szybciej się przeziębi i "złapie" infekcję.

Zapobieganie: sprawdzaj kark i plecy dziecka. Jeśli są gorące i wilgotne, oznacza to, że maluszkowi jest za gorąco, wtedy zdejmij mu jedną warstwę ubrań. Jeśli natomiast ma chłodne ręce, nie przejmuj się - dłonie niemowląt zwykle są chłodniejsze od reszty ciała.

Sprawdź, jak usunąć plamy z ubranek bez użycia odplamiacza.

Tematy: smoczek, noworodek, pleśniawki, pielęgnacja niemowląt, pępek, kosmetyki dla niemowlęcia, pielęgnacja pępka

Komentarze