Koszt pierwszego roku życia dziecka

Ocena: 2.91/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ile kosztują rzeczy potrzebne dziecku w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia? Sprawdź, jaką kwotę trzeba przeznaczyć na zakup łóżeczka, pieluch i kosmetyków.

Zanim zrobisz zakupy, zastanów się czy na pewno będziesz danego przedmiotu używać (np. jedne mamy chcą mieć sterylizator, inne go nie potrzebują)
Zanim zrobisz zakupy, zastanów się czy na pewno będziesz danego przedmiotu używać (np. jedne mamy chcą mieć sterylizator, inne go nie potrzebują)

Długość listy przedmiotów koniecznych w pierwszym roku życia dziecka zależy od potrzeb malucha i zasobności portfela rodziców. Niektóre akcesoria, jak łóżeczko czy pieluchy, są niezbędne, inne, jak videoniania, już nie. Aby ułatwić ci obliczenie orientacyjnych wydatków, prezentujemy listę przedmiotów kupowanych zwykle w pierwszym roku życia dziecka. Pamiętaj, że zdecydowaną większość opisanych artykułów możesz kupić w wersji używanej nawet za połowę ceny.

 • Łóżeczko. Najprostsze, z drewnianymi szczebelkami i wysuwaną szufladą na pościel kosztuje ok. 100 zł. Wersje z wyższej półki kosztują nawet 500 zł. Do tego trzeba dokupić materac, pościel, ochraniacz na szczebelki i przybornik. Koszt dodatków to w sumie ok. 200-300 zł.

 • Wózek. Cena zależy od klasy i od wersji wózka (trzy- lub czterokołowy, ze skrętnymi kołami lub bez, wózek wielofunkcyjny: czyli spacerówka, gondola i fotelik w jednym). Rozpiętość cen to od 300 do 3000 zł. Czasem jednak rodzice nie kupują wózka, bo zamierzają nosić dziecko w chuście.
 • Chusta. Chusty osiągają często dość wysokie ceny, choć można znaleźć także tańsze. Jedna z najdroższych i najbardziej ekskluzywnych - ręcznie tkana chusta Pamir czeskiej firmy Vatanai - kosztuje około 2000 zł. Oczywiście, można nabyć chustę taniej: taką renomowanej polskiej firmy dostaniesz za 180 zł.
 • Wanienka lub wiaderko. Wanienkę można kupić już za 15 zł. Niektórzy rodzice wolą kąpać dziecko w specjalnym wiaderku, które można kupić za około 80 zł (maluch przyjmuje w nim pozycję embrionalną).
 • Kosmetyki. Mydło dla małego dziecka kosztuje ok. 2 zł, oliwka - 10 zł. Jeśli skóra niemowlęcia wymaga delikatniejszej niż normalnie pielęgnacji (np. ze względu na atopowe zapalenie skóry), należy stosować specjalne kosmetyki. Są one dużo droższe niż zwykłe. Np. emulsja do kąpieli to wydatek ok. 30 zł, a krem - od 50 zł wzwyż.
 • Pieluchy. Roczny koszt pieluch jednorazowych to od 1000 do 2500 zł. W przypadku ekologicznych, wielorazowych pieluszek wydamy około 40 zł za sztukę. Do wyboru są pieluszki w różnych rozmiarach lub takie, które można powiększać w miarę jak dziecko rośnie (np. takie z rzepami).
 • Mleko i butelki. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym potrzebują butelek, smoczków, podgrzewaczy. Koszt samego mleka to ok. 1000 zł rocznie, przy czym doliczyć trzeba też butelki i smoczki - ok. 200 zł rocznie, sterylizator - 150 zł i podgrzewacz - 150 zł.
 • Ubrania. W pierwszym roku życia dziecko bardzo szybko wyrasta z ubranek, więc często trzeba dokupować nowe. Na ubrania wydamy ok. 1600 zł (głównie na body, śpioszki i kombinezony - te są najdroższe).
 • Szczepionki. Można korzystać z podstawowego i obowiązkowego pakietu szczepionek proponowanych przez państwową służbę zdrowia. Pakiet ten jest bezpłatny. Dodatkowo możliwe są też tzw. szczepienia zalecane, np. przeciw meningokokom, pneumokokom, ospie wietrznej czy HiB. W zależności od wybranego pakietu dodatkowego koszty mogą być wyższe lub niższe. Orientacyjna suma to 700 zł.
 • Fotelik samochodowy. To właściwie jedyne akcesorium, które powinno być nowe, dobrane indywidualnie do dziecka. Trzeba go dopasować do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Odkupiony od znajomych fotelik nie jest dobrym pomysłem, bo każde uszkodzenie (nawet bardzo małe) zmniejsza jego bezpieczeństwo. Koszt nowego fotelika dobrej klasy, w grupie wagowej 0-9 kg, to ok. 300 zł lub więcej.
 • Zabawki. Na matę edukacyjną wydasz od 50 do 300 zł (różnią się do siebie wielkością oraz ilością i rodzajem dodatków). Koszt innych zabawek: grzechotka - od 10 zł, gryzaczek - od 10 zł, karuzela nad łóżeczko - od 50 zł. W sumie na zabawki wydasz ok. 200-300 zł.
 • Jedzenie. Ceny słoiczków, kaszek i kleików zaczynają się od 3 zł. Plus kubek niekapek (10-30 zł), komplet łyżeczek (ok. 5 zł), miska lub talerzyk (od 5 zł). Jeśli masz zmywarkę wybierz naczynia, które można w niej myć. Na śliniaczek wydasz 5-10 zł. I na koniec krzesełko do karmienia - zapłacisz za nie 200-400 zł.
 • Przewijak. Najprostsza nakładka na łóżeczko lub stolik kosztuje ok. 40 zł. Za specjalny mebel z przewijakiem zapłacisz od 150 zł wzywż (cena jest uzależniona od ilości szuflad i materiału, z którego jest zrobiony).
Tematy: zakupy, wyprawka dla noworodka, wyprawka niemowlaka, wyprawka noworodka, koszty utrzymania dziecka

Komentarze