Kiedy zabrać smoczek?

Ocena: 2.4/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoje dziecko nie rozstaje się ze smoczkiem, a ty martwisz się, że wpłynie to negatywnie na rozwój malucha. Pora więc podjąć decyzję o pożegnaniu smoczka.

Ze smoczka nie powinny korzystać maluchy, które mają ząbki i zaczęły mówić
Ze smoczka nie powinny korzystać maluchy, które mają ząbki i zaczęły mówić

Pożegnanie ze smoczkiem powinno się odbyć w momencie, kiedy dziecku wyrzynają się pierwsze ząbki. Wtedy nie ma obaw, że smoczek zakłóci w jakikolwiek sposób ich rozwój. Zwykle jednak pozwalamy na korzystanie z niego znacznie dłużej, nawet wtedy, gdy dziecko już mówi. Potrzeba smoczka jest kwestią indywidualną i niektóre dzieci korzystają z niego bardziej, inne mniej. Jednak dziecko, które ma wszystkie zęby i zaczęło już mówić, powinno zdecydowanie pożegnać się ze smoczkiem.

Czytaj też: Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

 

Czego oczy nie widzą…

Kiedy tylko twoje dziecko wypluje smoczek, schowaj go poza zasięgiem wzroku. Może okazać się, że kiedy dziecko smoczka nie widzi, wcale się go nie domaga. W ten sposób możesz stopniowo ograniczać korzystanie z pomocy smoczka. Możesz też umówić się z malcem, że korzystanie ze smoczka ogranicza się wyłącznie do momentu zasypiania (wtedy zwykle dzieciom najbardziej by go brakowało), a za dnia smoczek leży w pudełku i czeka na wieczór.

 

Zniknięcie smoczka

Metod na zniknięcie smoczka raz na zawsze jest chyba tyle, ilu jest rodziców. Możesz wymyśleć taką historię, jaką chcesz, byle tylko uzasadniała ona zniknięcie smoczka raz na zawsze. Smoczek może być zabrany na inną planetę, zjedzony przez myszy, porwany przez dużego smoka - cokolwiek przyjdzie ci do głowy i cokolwiek będzie zabawne lub ciekawe dla twojego dziecka. Być może uda ci się namówić malca na oddanie smoczka jakiemuś dzidziusiowi (oczywiście symbolicznie - tylko po to, by smoczka się pozbyć). Im ciekawszy pomysł, tym większe prawdopodobieństwo, że pożegnanie ze smoczkiem odbędzie się bezboleśnie.

 

Klucz do sukcesu

Jakiekolwiek działanie w kierunku pożegnania się ze smoczkiem podejmiesz, pamiętaj o jednym: musisz być konsekwentna. Jeżeli raz smoczek zniknął, niech więcej się nie pojawia, choćby cię kusiło, a dziecko bardzo mocno prosiło. Rodzice czasem przesadnie obawiają się ewentualnych cierpień dziecka przy okazji pożegnania ze smoczkiem. Zwykle proces odzwyczajania od smoczka trwa naprawdę krótko - trzy, maksymalnie kilka dni. Dzieci znacznie szybciej od dorosłych adaptują się do nowej sytuacji. Dziecko może oczywiście tęsknić i odczuwać żal za smoczkiem. Pamiętaj jednak, że zabierasz smoczka nie po to, żeby zrobić dziecku przykrość, ale w trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój malucha.

Czytaj też: Pokonaj smoka - 10 sposobów na pewną wygraną

Tematy: smoczek, sen noworodka, sen niemowlaka, smoczek dla dziecka

Komentarze