Kiedy wrócić do pracy

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przepisowy urlop macierzyński trwa w Polsce około pół roku, urlop wychowawczy trzy lata. Urlop macierzyński jest pełnopłatny, wychowawczy nie. Tyle na temat wychowywania małych dzieci możemy dowiedzieć się z przepisów.

Zostań w domu dłużej niż trwa urlop macierzyński, tylko jeśli naprawdę tego chcesz.
Zostań w domu dłużej niż trwa urlop macierzyński, tylko jeśli naprawdę tego chcesz.

Potrzeby dzieci różnią się jednak od potrzeb ustawodawców. W wieku sześciu miesięcy dziecko nadal powinno być karmione piersią, mama jest absolutnym centrum wszechświata, gwarantem bezpieczeństwa. To taki moment, kiedy dziecko zaczyna wyraźnie rozpoznawać bliskie, znajome mu osoby i reagować na ich pojawienie się. To ciągle jeszcze taki czas, kiedy długa nieobecność mamy jest dla dziecka emocjonalnie bardzo trudna.

Kryzys szóstego miesiąca

Apogeum tego stanu dziecko przeżywa w ósmym miesiącu życia. Rozłąka z mamą w tym okresie to szczególnie trudne przeżycie, czemu małe dziecko daje wyraz zdecydowanym sprzeciwem i głośnym płaczem. W ósmym miesiącu dziecko zaczyna demonstrować także nieufność wobec osób dorosłych. To prawdopodobnie jeden z pierwszych przejawów myślenia abstrakcyjnego naszych pociech.

Począwszy od 6.-7. miesiąca życia dieta niemowlęcia uzupełniana jest pokarmami nie mlecznymi, dlatego nawet mamy karmiące piersią mogą pozwolić sobie na kilkugodzinne rozstanie z maluchem. Czy jednak rzeczywiście jest to dobry moment na powrót do pracy?

Mama nie-sfrustrowana

Z punktu widzenia dziecka na pewno nie. Dla niego zdecydowanie najlepszym pomysłem jest urlop wychowawczy. Z jednym jednak wyjątkiem. Że mama rzeczywiście ma ochotę zostać w domu i zajmować się maluchem, a nie marzy o tym, aby choć na pół etatu wyrwać się domu, do ludzi, do pracy, do innych zadań. Dla dziecka dużo lepszą sytuacją jest rozstanie z mamą w pierwszej połowie dnia i bliski kontakt z nią, gdy wraca z pracy, niż cały dzień spędzony na kolanach sfrustrowanej, zmęczonej siedzeniem w domu kobiety.

Dlatego moment, w którym decydujemy się wrócić do pracy, to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli względy ekonomiczne nie rozstrzygają tego dylematu - warto zostać w domu tak długo, jak będzie to sprawiało nam autentyczną satysfakcję i przyjemność. Przy czym najlepiej trzy lata.

Komentarze