Kiedy posłać dziecko do żłobka?

Ocena: 2.35/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czasy, kiedy żłobki kojarzyły się z masą rozwrzeszczanych, nieprzewiniętych niemowląt, są daleko za nami, teraz żłobki są kolorowe i przyjazne maluchom. Kiedy można dziecko posłać do żłobka?

Żłobki przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat.
Żłobki przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat.

Żłobki są przeznaczone dla dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat. Zwykle zapisy do żłobka trwają cały rok. W różnych rejonach jest większe lub mniejsze zapotrzebowanie na tego typu placówko, dlatego jeżeli planujesz oddać dziecko do żłobka, dowiedz się z wyprzedzeniem, ile jest miejsc i jakie są szanse na zapisanie dziecka.

Odpowiedź na pytanie, kiedy posłać dziecko do żłobka (poza wyznaczonymi przez żłobek granicami wiekowymi), zależy przede wszystkim od ciebie, twojej sytuacji i oceny tej sytuacji. To ty musisz podjąć decyzję, czy chcesz w ogóle oddawać dziecko do żłobka. Być może zmusza się do tego sytuacja ekonomiczna, niemniej jednak musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, kiedy absolutnie musisz wrócić do pracy.

 

Konsekwencje

Nie należy demonizować oddawania dzieci do żłobka. Musisz jednak zdawać sobie sprawę ze wszystkich konsekwencji (dobrych i złych) rozstania z dzieckiem, tak, aby podjąć decyzję w pełni świadomie.

To od twojej oceny zależy, czy dziecko jest gotowe na pójście do żłobka. To ty i twoje dziecko będziecie musieli znieść rozstanie. Musisz sobie także uświadomić, że pierwszy rok w życiu dziecka to czas niezwykle intensywnego rozwoju. Jeżeli oddasz dziecko do żłobka, musisz liczyć się z tym, że nie będziesz świadkiem, jak dziecko uczy się chodzić, mówić, jak uczy się samodzielności.

Musisz mieć też świadomość, że dziecko prawdopodobnie będzie częściej chorować. Co prawda wielu specjalistów uważa, że jest to korzystne dla rozwoju dziecka (nabywa w ten sposób odporności), niemniej musisz to wziąć pod uwagę w swoich planach.

Pamiętaj, że nie każde dziecko jest takie samo. Jeżeli rówieśnik twojego malucha chodzi do żłobka i jest zadowolony, wcale nie znaczy to, że z twoim dzieckiem będzie tak samo. Tak jak i w dorosłym życiu - jedni ludzie są bardziej towarzyscy, inni mniej.

Jeżeli chodzi o zabawę z innymi dziećmi, to najpełniej taka zabawa jest realizowana u czterolatków. Wcześniej dzieci wchodzą ze sobą w interakcje, ale nie jest to jeszcze wspólne organizowanie sobie zabawy.

W dobrym żłobku opiekunki będą troskliwie zajmować się maluchem, dbać o jego rozwój, wymyślać ciekawe zabawy. Znacznie wcześniej dziecko zacznie się uczyć ról społecznych, interakcji z innymi dziećmi.

 

Twoja motywacja

Odpowiedz też sobie na pytanie, jaki jest powód oddania dziecka do żłobka. Jeżeli nie radzisz sobie z wychowaniem malca i dlatego chcesz oddać dziecko do żłobka, to nie jest to dobry rozwiązanie. Żłobek nie będzie wychowywać dziecka za ciebie. Wychowanie dziecka nie jest łatwe, to wręcz jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie przyjdzie ci w życiu robić. Jednocześnie jest to jedna z najpiękniejszych i najważniejszych rzeczy.

Pamiętaj też, że nikt, nawet najlepiej wykwalifikowana opiekunka, nie zastąpi dziecku uwagi rodziców. Masz jednak pełne prawo do takiego zorganizowania sobie życia, aby czuć się szczęśliwą, spełnioną kobietą. Jeżeli nie chcesz zostawać w domu z dzieckiem, to nie rób tego na siłę. Szczęśliwa i zrealizowana w pracy mama będzie dużo lepsza od mamy sfrustrowanej i niezadowolonej.

Czym się kierować, wybierając żłobek? Radzi psycholog:

 

 

Tematy: wychowanie, niania, żłobek, opiekunka do dziecka

Komentarze