Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce?

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Powiedzenie „spać jak niemowlę” u wielu rodziców malutkich dzieci wywołuje kpiący uśmiech. Większość z nich marzy o tym, by maluch położony wieczorem obudził się dopiero rano, pozwalając tym samym na porządną regenerację. Niestety, wyniki badań wskazują, że na ten moment trzeba dość długo czekać. Przeczytaj, kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce i jak mu w tym pomóc.

Zapotrzebowanie dziecka na sen – ile śpi noworodek, a ile starsze niemowlę?

Noworodek, czyli dziecko do 4. tygodnia życia, przesypia od 16. do 22. godzin na dobę. W tym okresie nie ma co liczyć na przesypianie nocy – dziecko ma swój własny rytm, który opiera się głównie na sygnałach wysyłanych przez żołądek.

Dwu- i trzymiesięczny bobas śpi już około 16. godzin na dobę, 6-miesięczny: od 14. do 16. godzin, roczniak potrzebuje już około 13. godzin takiego wypoczynku. Mogłoby się wydawać, że w świetle tak dużego zapotrzebowania dziecko szybko powinno nauczyć się przesypiać całe noce, ale niestety – często jest inaczej.

Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce?

Młodzi rodzice bardzo często muszą mierzyć się z niecierpliwymi pytaniami, czy ich dziecko „w końcu zaczęło przesypiać noce”. Może to zasiać w nich niepokój – czy maluch na pewno dobrze się rozwija, skoro w wieku kilku miesięcy albo nawet roku wciąż miewa nocne pobudki?

Ukojenie dla zszarganych nerwów przynoszą wyniki badań naukowych – między innymi te, które w 2018 roku ukazały się w prestiżowym magazynie „Pediatrics”. Naukowcy postanowili sprawdzić, jaki procent niemowląt i rocznych dzieci rzeczywiście przesypia noce. Za „przespaną noc” uznano 6 lub 8 godzin nieprzerwanego snu, a „pod lupę” wzięto 400 bobasów.

Okazało się, że 38% sześciomiesięcznych niemowląt nie przesypiało ciągiem 6 godzin, a aż 57% nie spało pełnych 8 godzin. W przypadku roczniaków – od których zazwyczaj „wymaga się” już przesypiania całych nocy, liczby te wynosiły odpowiednio 28% oraz 43%.

Trudności z przesypianiem nocy u niemowląt potwierdzają również nowsze badania, których wyniki zostały opublikowane w lutym 2020 roku. Wynika z nich, że problemy z nocnym snem są u małych dzieci powszechne. Jednocześnie autorzy uspokajają, że u większości maluchów problem samoczynnie znika w okolicach 2. roku życia.

Podsumowując: rodzice, którzy „częstowani” są historiami o świetnie śpiących dzieciach znajomych, śmiało mogą spojrzeć na nie z przymrużeniem oka. Problemy z przesypianiem nocy u niemowląt są bardzo częste i zupełnie naturalne.

Przesypianie nocy a karmienie piersią

Istnieje pogląd, który głosi, że dziecku łatwiej jest przespać noc, jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym. Rzeczywiście, wyniki pierwszych z opisywanych badań wskazują, że w grupach nieprzesypiających 6. lub 8. godzin w nocy większość stanowią maluchy karmione piersią. Czy zatem przejście na mleko modyfikowane może zakończyć etap nocnych pobudek? Niestety, niekoniecznie – w grupie maluchów, które często się budziły, sporo było również niemowląt karmionych sztucznie. Innymi słowy: szkoda byłoby rezygnować z korzyści, jakie daje karmienie piersią, dla niepewnego efektu.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy

Dlaczego właściwie małe dzieci tak często budzą się w nocy? Trudno ocenić to ze 100% pewnością, jednak z dużym prawdopodobieństwem najczęściej chodzi o:

  • Głód

To on nie pozwala spokojnie przespać kilku godzin przede wszystkim najmłodszym dzieciom.

  • Inne okoliczności zasypiania i spania

Każdy człowiek – niezależnie od wieku, kilkakrotnie budzi się w ciągu nocy. Zazwyczaj pobudek tych nie rejestrujemy, a jedynie podświadomie upewniamy się, czy wszystko jest w porządku – czyli tak jak w momencie zasypiania. Dziecko robi to samo. Jeśli więc zasypia w objęciach mamy, a następnie budzi się samotne w łóżeczku, to podniesie głośny alarm.

  • Nieodpowiednie warunki do spania

Najczęściej jest to wysoka temperatura otoczenia w połączeniu ze zbyt grubym ubrankiem. Odpowiednia temperatura do spania wynosi od 18 do 20 stopni Celsjusza. Jeśli w sypialni jest wyższa, a dziecko jest mocno opatulone, to prawdopodobnie w końcu obudzi się z płaczem – będzie mu zwyczajnie za gorąco.

Jak pomóc dziecku przespać noc?

Każde dziecko zaczyna w końcu przesypiać całe noce. Jeśli jednak nie chcesz bezczynnie czekać i pragniesz pomóc maluszkowi, to zastosuj się do następujących zasad:

  • Pomóż dziecku wykształcić naturalny rytm dobowy

W czasie drzemki niemowlęcia nie „uciszaj” całego domu, nie zaciemniaj również pokoju, w którym śpi maluch. Innymi słowy, nie staraj się stworzyć warunków podobnych do tych, jakie panują w nocy. Owszem, skróci to czas trwania drzemki, ale wydłuży sen nocny. 

  • Staraj się ograniczyć nocne porcje mleka

Jeśli np. 8-miesięczne niemowlę trzykrotnie budzi się w nocy na mleko, można spróbować już temu zaradzić. W celu ograniczenia nocnych karmień najlepiej jest dolewać do mleka coraz większe ilości wody, a w końcu podawać tylko ją.

  • Stwórz dziecku rytm dnia i zadbaj o wieczorne wyciszenie

Nie jest prawdą, że im bardziej zmęczone i przebodźcowane niemowlę, tym mocniej i na dłużej zaśnie. Aby zadbać o dobry sen, zapewnij dziecku stały plan dnia, a przez godzinę przed położeniem go do łóżka postaraj się je wyciszyć – przygotuj kąpiel, wyłącz tv i zasłoń okna.

 

Bibliografia:

  1. Murkoff, „Pierwszy rok życia dziecka”, wyd. Rebis, 2020
  2. https://pediatrics.aappublications.org/content/142/6/e20174330
  3. https://www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200205132259.htm

 

 

Komentarze