Kąpiel niemowlaka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kąpiel to jedno z ważniejszych wydarzeń w codziennym życiu niemowlęcia i jego rodziców. Początkowo bywa źródłem stresów i napięć, lecz stopniowo staje się chwilą pełną przyjemności, bliskości i zabawy. Szczęśliwie w sklepach znajdziemy mnóstwo ciekawych i przydatnych rozwiązań, które pomogą sprostać temu wyzwaniu.

W czym się kąpać?

Noworodkom i wcześniakom zalecane są do kąpieli specjalne wiaderka kąpielowe. Szczególnie maluszki, które nie bardzo lubią wieczorne mycie, powinny docenić ich zalety. Pozycja embrionalna i optymalne ograniczenie przestrzeni zapewniają bowiem poczucie spokoju i bezpieczeństwa. W wiaderku, dziecko zanurzone jest w ciepłej wodzie aż po same ramiona, co ogranicza wychładzanie ciała i poczucie dyskomfortu.

Dla mam plusem wiaderek kąpielowych jest fakt, że są lekkie (także po napełnieniu wodą) oraz umożliwiają wygodną pozycję przy kąpieli.

Innym rozwiązaniem są mini wanienki (84 cm długości) lub wanienki o wyprofilowanym kształcie. W tym drugim przypadku chodzi o wanny, które zapewniają właściwą pozycję dziecka w czasie kąpieli, bez użycia dodatkowych akcesoriów (niemowlęta - pozycja półleżąca, starsze dzieci - pozycja siedząca).

Wanienki często wyposażone są w dodatkowe udogodnienia. Należą do nich m.in. antypoślizgowe wkładki, termometry, korki do wypuszczania wody, czy stojaki, na których wanienkę można bezpiecznie ustawić i w ten sposób ułatwić kąpiel rodzicom.

Ciekawą propozycją dla kąpiących się, są specjalne hamaki przyczepiane do brzegów wanienki, dające bezpieczne i stabilne oparcie. Sposób mocowania kąpielowego hamaka, uzależniony jest od wieku dziecka i ulubionej pozycji w jakiej zażywa ono kąpieli.

Dla małych podróżników można wybrać wanienki dmuchane. Po złożeniu taka wanienka zajmuje bardzo niewiele miejsca i bez problemu można zabrać ją na każdą wyprawę.

Zaczynamy kąpiel

Aby kąpiel była przyjemna i zdrowa dla dziecka, koniecznie trzeba pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad. Przede wszystkim w pomieszczeniu, w którym odbywają się zabiegi pielęgnacyjne, musi panować odpowiednia temperatura (ok. 24oC). Także woda, w której zanurzymy maluszka, musi być odpowiednio ciepła (36-37oC). Na rynku dostępna jest szeroka gama termometrów wodnych, od takich całkiem zwyczajnych, przez na stałe umocowane w wanienkach, po przypominające wyglądem zabawki kąpielowe.

Pieluchy tetrowe, które na dno wanienek kładły nasze mamy, jako zabezpieczenie antypoślizgowe, dziś zastąpiły specjalne maty. Aby dzieci nie ślizgały się w wannach stosuje się również profilowane materace antypoślizgowe z gąbki czy, dla dzieci już siedzących, krzesełka do kąpieli.

Kiedy maluszek jest już w bezpiecznie przygotowanej wanience, przechodzimy do mycia i tu pojawia się kwestia myjki. Można użyć myjki bawełnianej, frottowej rękawicy, czy myjki flanelowej. Gąbki nie są zalecane, gdyż szybko stają się siedliskiem bakterii i grzybów. Dobrze pamiętać, aby zwłaszcza przez pierwsze miesiące, po każdej kąpieli dokładnie wyprać myjkę (warto ją także wygotować).

Kosmetyki

Do pielęgnacji dziecka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, nie należy używać zbyt wielu kosmetyków. Do kąpieli wystarczy dziecinne mydło i delikatny szampon. Najlepiej wybierać produkty naturalne, słabo perfumowane. Producenci kosmetyków dla niemowląt nie przestają jednak kusić, dlatego mamy do wyboru mydła kremowe, które dzięki zawartości oliwy z oliwek oraz innych składników pielęgnacyjnych  zapobiegają  wysuszaniu skóry, mydła z naturalnymi składnikami nawilżającymi, czy takie zawierające czyste olejki roślinne i lanolinę. Szampony dla maluszków pozwalają nie tylko dbać o kondycję pierwszych włosów, ale także o ich ładny wygląd. Można wybierać wśród szamponów z proteinami, substancjami odżywczymi, które nadają połysk i puszystość, mają naturalne dla skóry pH i nie zawierają mydła oraz barwników.
Zwolennicy minimalnej liczby kosmetyków mogą wybierać wśród rozwiązań typu "2 w 1". Do takich należą m.in. szampon i płyn do kąpieli w jednym czy żel do mycia ciała i włosów.

Alternatywą dla wyżej wymienionych środków, zwłaszcza w przypadku problemów skórnych, są emulsje lecznicze do mycia ciała. Po ich użyciu, nie trzeba już nacierać skóry dziecka oliwką, bo jest ona natłuszczona. Można je kupić w aptekach.

Kiedy już wypluskany i szczęśliwy maluch zostanie dokładnie wysuszony ręcznikiem, warto natłuścić jego skórę oliwką dla niemowląt. Jej główne zadanie to nawilżenie i natłuszczenie, które chroni skórę przed utratą wody, jeśli jest wzbogacona w witaminy, także  złagodzi podrażnienia i stany zapalne. Smarowanie oliwką jest też świetną okazją do wykonania masażu, który pomoże dziecku wyciszyć się i zrelaksować przed snem. Zwolennicy metod naturalnych oraz mamy dzieci ze skłonnością do uczuleń smarują dzieci najzwyklejsza oliwą z oliwek.

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego warto wybór kosmetyku uzgodnić z pediatrą oraz uważnie obserwować reakcję skóry dziecka na działanie poszczególnych preparatów.

Kąpiel to także zabawa

Kąpiel to nie tylko konieczny zabieg pielęgnacyjny, to także czas na odprężenie i zabawę. Oprócz uśmiechniętej mamy lub taty dziecku przydadzą się niewątpliwie zabawki. W zależności od wieku dziecka, można wybierać spośród zabawek gumowych - piszczków (klasyczna gumowa kaczuszka), przez nakręcane zabawki pływające, piszczące książeczki, aż po rozbudowane instalacje służące do przelewania wody z jednego pojemniczka w drugi. Po kąpieli cały kram warto wypłukać i schować do specjalnej siatki na zabawki, aby wysechł.

Jeśli kąpiel odbywa się wieczorem, lepiej wybrać spokojną formę zabawy, aby dziecka zanadto nie rozbawić i tym samym nie utrudnić mu zasypiania. Uwaga! Najlepiej jeśli kąpiel odbywa się o stałej porze dnia.

Po kąpieli

Zanim maluszek zostanie przebrany w swoją piżamkę, mama lub tata musi wykonać jeszcze szereg drobniejszych, ale równie ważnych zabiegów. Do oczywistych należy dokładne wysuszenie dziecka, ze szczególnym skupieniem się na wszelkich fałdkach. Dziecko należy osuszać (nie wycierać!) miękkim ręcznikiem. Do dyspozycji są różnej wielkości rożki z kapturkami, w które zawijamy malucha, frottowe kombinezony lub szlafroki dla nieco starszych dzieci. Skórę dziecka po kąpieli warto natłuścić specjalna oliwką lub zwykłą oliwą z oliwek.

Pamiętajmy że kąpiel to przede wszystkim czas spędzany wspólnie z dzieckiem, rytuał, który nie tylko ułatwia zasypianie ale również sprawia, że poznajemy się nawzajem coraz lepiej i jest nam razem coraz weselej.

Tematy: kąpiel noworodka, kosmetyki noworodka, kąpiel niemowlaka, wanienka dla niemowląt

Komentarze