Jaki kojec dla dziecka wybrać?

Ocena: 2.42/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kojce z siatką, ze szczebelkami, z dziurkami, z uchwytami, składane i na stałe… Jak się w tym nie pogubić i jakie kojec wybrać?

Kojec powinien być przede wszystkim bezpieczny dla malucha
Kojec powinien być przede wszystkim bezpieczny dla malucha

Kojców jest bardzo wiele, w różnych cenach. Przede wszystkim zastanów się, czy wolisz wybrać kojec z siatką, czy kojec z drewnianymi szczebelkami.

Kojec z siatką

Zaletą tego kojca jest to, że dziecko nie uderzy się głową w coś twardego.

Na bokach kojca jest siatka, na górze obłożony miękkim materiałem brzeg, więc nie ma obaw, że dziecku stanie się jakaś krzywda. Ponadto siatka stanowi dobrą barierę pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem, które masz w domu.

Kojec może mieć kilka dodatkowych elementów - uchwyty, które będą ułatwiały maluszkowi naukę wstawania lub dziurki obszyte materiałem, pełniące taką samą funkcję.

Do siatki lub dna kojca mogą być przyczepiane zabawki. Te ostatnie mogą przeszkadzać, jeżeli będziesz chciała, żeby dziecko mogło spać w kojcu.

Przed kupieniem nowego sprzętu koniecznie sprawdź, czy materiał nie jest nigdzie uszkodzony, czy nie ma elementów, które mogą zostać łatwo  naderwane lub urwane i połknięte przez dziecko.

Ponadto podłoga kojca musi być stabilna. Twarda, ale obita materiałem, najlepiej łatwo zmywalnym i odpornym na zabrudzenia (lub możliwym do wyprania).

 

Kojec ze szczebelkami (drewniany)

To kojec wyglądem przypominający łóżeczko. Jego zaletą jest to, że szczebelki lepiej od siatki wspomagają naukę wstawania. Ponadto przez szczebelki lepiej widać (więc dziecko może lepiej obserwować świat) i dostęp powietrza jest swobodniejszy. W wielu kojcach szczebelkowych istnieje także możliwość zamocowania podłogi na różnych poziomach - jest to przydatne przy używaniu kojca przez młodsze dziecko (wtedy nie trzeba się do niego tak głęboko schylać). Ponadto w kojcu szczebelkowym, podobnie jak w łóżeczku, istnieje możliwość wyjęcia szczebelków. Dzięki temu starsze dziecko ma swoje miejsce do zabawy i miejsce na pochowanie zabawek, a równocześnie może samo decydować, czy siedzieć w kojcu czy w pokoju.

Takie kojce są jednak wykonane z twardego materiału (drewno) - dziecko może stracić równowagę i uderzyć się w szczebelki. Nie można więc całkiem beztrosko zostawiać dziecka w takim kojcu, szczególnie, jeśli dopiero nabywa jakąś umiejętność ruchową (wstawania, chodzenia, siadania). Ponadto w takim kojcu dziecko będzie w stanie wystawić rączkę np. do psa, a kot będzie w stanie swobodnie przechodzić pomiędzy szczebelkami.

 

Kojce składane (turystyczne)

Ten rodzaj jest szczególnie przydatny w sytuacji, gdy chcesz je gdzieś przewieźć. Sposób ich składania jest różny, składać mogą się zarówno kojce szczebelkowe, jak i siatkowe. Te ostatnie są lżejsze od drewnianych, ale w zależności od rozmiaru mogą zajmować podobną ilość miejsca.

Jeżeli zdecydujesz się na taki właśnie kojec, sprawdź, czy wygodnie się składa i czy po rozłożeniu jest wystarczająco mocny i stabilny - kojec nie może złożyć się, gdy dziecko jest w środku.

 

Ogrodzenia

Istnieje także możliwość kupienia samego ogrodzenia ze szczebelkami, które można postawić w pokoju bądź na świeżym powietrzu. To dobre rozwiązanie, jeżeli masz np. duży ogród lub zwierzęta domowe, które lepiej odizolować od dzieci. Wtedy możesz część pokoju lub ogrodu przeznaczyć wyłącznie dla dziecka. Takie ogrodzenie łatwo złożyć i usunąć, kiedy nie będzie już potrzebne.

Tematy: opieka, kojec

Komentarze