Jak zorganizować chrzciny

Ocena: 4.4/5 Głosów: 20
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Na kiedy zaplanować chrzest dziecka? Gdzie urządzić przyjęcie i jak się do niego przygotować?

Dobrym pomysłem jest zamówienie cateringu na przyjęcie w domu.
Dobrym pomysłem jest zamówienie cateringu na przyjęcie w domu.

Zorganizowanie chrztu i przyjęcia to dla wielu świeżo upieczonych rodziców nie lada wyzwanie. Należy zająć się nie tylko formalnościami, ale także odpowiednią atmosferą, posiłkami i gościną dla rodziny i przyjaciół.

Termin

Datę warto dobrze przemyśleć - teoretycznie dzieci można chrzcić przez cały rok, nie wyłączając Adwentu i Wielkiego Postu, jednak bardzo mało rodziców decyduje się na chrzest dziecko akurat w tych specjalnych okresach roku liturgicznego. W wielu parafiach przyjęte są zasady, że dzieci do chrztu podaje się np. w pierwszą niedzielę miesiąca. Warto zatem najpierw udać się do kancelarii parafialnej i dopytać o szczegóły, by móc ustalić termin chrztu. Pamiętaj, że Wielkanoc, Boże Narodzenie czy Zesłanie Ducha Świętego to bardzo popularne terminy, podczas których wielu rodziców pragnie ochrzcić swoje dzieci. Jeżeli chcecie uniknąć tłumów i marzy wam się bardziej kameralna atmosfera, wybierzcie letnie lub jesienne miesiące.

Formalności

Zwykle rodzice decydują się na chrzest w parafii najbliższej miejscu zamieszkania - później łatwiej uzyskać potrzebne dokumenty do innych sakramentów (bierzmowania czy małżeństwa). Zdarza się jednak, że rodzice są związani z inną parafią czy kościołem rektorskim i tam chcieliby ochrzcić swoją pociechę - formalności do załatwienia jest w tej sytuacji więcej (parafia zamieszkania, parafia katedralna i kuria diecezjalna).

Kto może być rodzicem chrzestnym?

Według prawa kościelnego matką i ojcem chrzczonego dziecka może być:

 • Wierzący i praktykujący katolik.
 • Osoba bierzmowana.
 • Człowiek stanu wolnego lub w związku sakramentalnym.
 • Najlepiej osoba pełnoletnia, która jest na tyle dojrzała, by sprostać obowiązkom rodzica chrzestnego (np. w razie śmierci rodziców ma za zadanie zadbać o wychowanie dziecka w wierze katolickiej).
 • Ktoś, kto nie jest bezpośrednio spokrewniony w linii prostej z dzieckiem - rodzeństwo, rodzice, dziadkowie - nie mogą być rodzicami chrzestnymi.

Czy przyjaciele mogą podawać twoje dziecko do chrztu? Tak, o ile spełniają wyżej wymienione warunki. Jeśli chrzestni mieszkają blisko lub spotykają się z waszą rodziną dość często, mogą wtedy uczestniczyć w życiu dziecka, także tym duchowym.

Potrzebne dokumenty

Zanim maluch zostanie ochrzczony, czeka was wizyta w kancelarii, do której musicie przynieść:

 • Akt urodzenia dziecka.
 • Akt ślubu kościelnego rodziców (ale: jeśli rodzice nie zawarli ślubu w kościele, mogą zadeklarować się jako wierzący).
 • Zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych (o tym, że są praktykującymi katolikami).
 • Kartki "od spowiedzi" potwierdzające przystąpienie przez rodziców i chrzestnych do sakramentu pojednania.
 • Jeśli chrzest ma się odbyć poza parafią zamieszkania, o formalności trzeba zadbać dużo wcześniej ze względu na długi czas oczekiwania na odpowiedź z kurii diecezjalnej.

Szatka i świeca

Chrzczone dziecko należy zaopatrzyć w szatkę, czyli białą serwetkę lub koszulkę (zwykle kupuje ją matka chrzestna) i świecę, tzw. gromnicę, którą w czasie chrztu zapala ojciec chrzestny od paschału w kościele.

Gdzie przyjęcie?

Wybór dobrego miejsca na zorganizowanie przyjęcia po uroczystości kościelnej trzeba przemyśleć, a wybrany lokal, jeśli ma to być restauracja, z wyprzedzeniem zarezerwować.

 • Dom. Najmniejsze koszty poniesiesz, zapraszając gości do domu. Warto jednak rozejrzeć się za kimś do pomocy w gotowaniu i sprzątaniu. Może twoja przyjaciółka mogłaby pomóc w przygotowaniu potraw? Zastanów się, czy rzeczywiście macie warunki na przyjęcie dla kilkunastu osób, czy np. masz odpowiednią ilość zastawy stołowej. Jeśli czegoś ci brakuje, skorzystaj z oferty firmy wypożyczającej sztućce i zastawę. Przyjęcie nie musi być wystawne - wystarczy kilka przystawek, dwa ciepłe posiłki i tort oraz ciasta.
 • Catering do domu. Dobrym pomysłem jest także zamówienie cateringu do domu - posiłki zostaną dostarczone ciepłe, odpowiednio udekorowane, a za dodatkową opłatą goście zostaną obsłużeni.
 • Lokal. Na ugoszczenie rodziny w restauracji wydacie na pewno najwięcej, jednak komfort obsługi będzie także największy. Nie musicie się martwić o wystrój sali, dobór bielizny stołowej, zastawę czy wreszcie podgrzanie posiłków i obsługę gości.

 

Sprawdź, jak zrobić dobre zdjęcie dziecku.

 

Tematy: chrzciny, chrzest, catering, rodzice chrzestni

Komentarze