Jak wybrać materac dla niemowlaka

Ocena: 2.42/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak wybrać odpowiedni materac do niemowlęcego łóżeczka? Z jakich surowców powinien się składać? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów materacyka!

W materacach z naturalnych materiałów, jak trawa morska czy kokos, pod wpływem wilgoci mogą rozwijać się pleśnie i bakterie.
W materacach z naturalnych materiałów, jak trawa morska czy kokos, pod wpływem wilgoci mogą rozwijać się pleśnie i bakterie.

Zapewniając dziecku odpowiednie warunki do spania, dbamy o jego rozwój i wypoczynek. Dlatego wielu rodziców zastanawia się, jak spośród bogatej oferty sklepowej wybrać najlepszy materacyk dla niemowlaka.

Dopasowanie do łóżeczka to połowa sukcesu

Materac do niemowlęcego łóżeczka powinien być dostosowany do wymiarów miejsca, w którym maluch ma spać. Wszystkie boki materaca winny przylegać ściśle do ścian łóżeczka - materacyk wkłada się "na wcisk". Jeśli materacyk będzie miał jakiekolwiek luzy po bokach, nie będzie się trzymał łóżeczka.

Najczęściej spotykane wymiary łóżeczek to 120/60 i 140/70. Można także zlecić firmie stolarskiej wykonanie łóżeczka na konkretne zamówienie, podając inne parametry, jednak należy się wówczas liczyć z dodatkowym kosztem materaca posiadającego inne wymiary niż standardowe.

Czytaj też: Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Właściwa twardość

Dobrze dobrany materac dla niemowlęcia winien być elastyczny, tak by mógł dopasować się do kształtów ciała małego człowieka. Dla niemowląt najlepsze są materace o średniej twardości, pozbawione wgłębień, fałdek, z równą powierzchnią do spania.

Skład surowcowy

Na rynku spotyka się materace z łuski gryczanej, lateksu, trawy morskiej, włókien kokosowych. Zdaniem specjalistów niektóre z tych składników mogą powodować uczulenia. W materacach z naturalnych materiałów, jak trawa morska, eukaliptus czy kokos, pod wpływem wilgoci mogą rozwijać się pleśnie i bakterie, które z kolei wywołują choroby skóry czy dróg oddechowych. Łuska gryczana nie wywołuje alergii u dzieci i zwykle jest przez maluchy bardzo dobrze tolerowana, jednak materac mający ją w składzie warto kupić jeszcze przed urodzeniem dziecka, zdjąć z niego folię i porządnie, dokładnie go przewietrzyć. W ten sposób pozbawimy go poprodukcyjnych zapachów.

Często poleca się także materace wypełnione pianką lateksową. Szczególnie ważna dla alergików jest informacja, że w lateksie nie rozwijają się bakterie i inne mikroorganizmy szkodliwe dla dziecka. Lateks charakteryzuje się dużą elastycznością i odpornością na zniekształcenia.

Czytaj też: 5 pytań o sen noworodka

Przydatne akcesoria

Warto zainwestować i dokupić do pierwszego materacyka pokrowiec, jeśli producent nie dołożył go do materaca, oraz nakładkę. Praktycznym rozwiązaniem jest pokrowiec zapinany na suwak - w razie zabrudzenia można go zdjąć, wyprać i z powrotem nałożyć na materacyk.

Jeśli nie chcesz często prać pokrowca, możesz na materac założyć nakładkę - jeśli z pieluszki dziecka wydostanie się na zewnątrz jakaś niespodzianka, nie będziesz musiała prać całego pokrowca, tylko samą nakładkę. Nakładka wykonana z frotty nie uczuli dziecka. Można rozważyć także kupno nakładki wodoodpornej, ale przepuszczającej wilgoć, której wierzchnia warstwa wykonana jest z włókniny klimatyzującej, a spodnia z włókniny paraprzepuszczalnej. Wyposażenie nakładki w gumy na rogach pozwala na umocowanie jej na rogach materaca.

Atesty

Przed kupnem materaca niemowlęcego, nakładki i pokrowca warto sprawdzić, czy dane produkty zaopatrzone są w atesty. Atesty Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i Eko-tex znaczą to samo - surowce zastosowane w materacu są bezpieczne.

W czasie snu organizm małego człowieka regeneruje się, jego mózg rozwija się, a całe ciało odpoczywa i zdobywa siły na podjęcie nowych wyzwań towarzyszących poznawaniu świata. Jeśli niemowlę wyśpi się w wygodnym łóżeczku, na dobrze dobranym materacu, wówczas będzie miało siłę na trudy kolejnego dnia, a my ustrzeżemy małego człowieka przed pojawieniem się ewentualnych wad kręgosłupa i uczuleń.

Gdzie powinien spać noworodek i jak wybrać dla dziecka łóżeczko? Radzi położna:

Czytaj też: Spać z dzieckiem czy osobno?

Tematy: alergia, sen noworodka, sen niemowlaka, łóżeczko dziecięce, materac dla niemowlaka

Komentarze