Jak uspokoić płaczące niemowlę?

Ocena: 3.07/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Co zrobić, gdy maluch płacze? Czy dziecko, płacząc, próbuje nam coś powiedzieć? Sprawdź najlepsze sposoby na uspokojenie i wyciszenie niemowlęcia!

Wiele dzieci uspokaja się, czując delikatny dotyk na twarzy.
Wiele dzieci uspokaja się, czując delikatny dotyk na twarzy.

Płacz jest jednym ze sposobów komunikowania się niemowlęcia z otoczeniem. Kwiląc, marudząc, płacząc, dziecko próbuje coś powiedzieć swoim rodzicom. Warto przysłuchać się wydawanym przez malucha dźwiękom, obserwować jego ciało, by lepiej go zrozumieć.

Przyczyny płaczu

Dzieci płaczą z różnych powodów: gdy jest im zimno, kiedy czują głód lub pragnienie, samotność, nudę, zmęczenie, podczas choroby, gdy mają mokrą pieluszkę. Ich płacz oznaczający "Na pomoc!" różni się w zależności od kontekstu. Właściwe traktowanie oparte na dobrym zrozumieniu potrzeb i emocji waszego dziecka ułatwi życie całej rodzinie.

Czytaj też: Ratunku, moje dziecko wciąż płacze!


Sposoby wyciszania

Najpierw poszukaj przyczyny płaczu swojej pociechy. W zależności od potrzeb dziecka można zastosować kilka metod uspokajania niemowląt.

 

Przytulenie. To pomaga zawsze. Niemowlę, czując znajomy zapach, słysząc bicie serca rodzica i tembr głosu wycisza się, bo ma pewność, że jest bezpieczne.

 

Kołysanie. Najlepiej kołysać malucha w swoich ramionach, ale możesz także ułożyć go w kołysce czy wózku. Delikatny ruch jest niemowlętom znany z czasu pobytu w macicy.

 

Zamotanie dziecka w chustę to świetne połączenie dwóch powyższych metod i lubianych przez noworodki i małe dzieci powijaków. Dziecko jest bardzo blisko mamy, czuje ją i słyszy, a jednocześnie, dzięki noszeniu w wiązaniu typu kieszonka lub podwójny X, masowany jest brzuszek maleństwa, co ma duże znaczenie podczas kolek.

Zobacz, jak wiązać tkane chusty do noszenia niemowląt.

 

Głaskanie. Wiele dzieci uspokaja się, czując delikatny dotyk na twarzy, główce, pleckach. Koliste ruchy dłonią na pleckach niemowlęcia powodują wydzielanie się endorfin, które zmniejszają poziom stresu w organizmie.

 

Śpiewanie. Nawet jeśli słoń nadepnął ci na ucho, nie wstydź się śpiewać, nucić dziecku do ucha. Kolędy, pastorałki, spokojne piosenki działają wyciszająco, a śpiewane regularnie sprawiają, że maluch się do nich przyzwyczaja i z czasem, słysząc je, będzie się zawsze uspokajał. Niektóre dzieci wyciszają się przy dźwiękach muzyki poważnej - Beethoven, Mozart, Vivaldi, Strauss to kompozytorzy, których utwory świetnie działają na niemowlęta.

 

Odizolowanie od bodźców. Jesteś na spotkaniu rodzinnym, z wizytą u przyjaciół, rozmawiacie, dzwonią telefony, szczeka pies i nagle twoja pociecha zaczyna głośno płakać. To znak, że maluch ma dość i trzeba go odciąć od "atrakcji", jakimi są głosy ludzi, zwierząt i różne inne dźwięki. Przeproś gości i wyjdź z dzieckiem do drugiego pokoju, tam z pewnością się wyciszy i uspokoi.

Czytaj też: Jak uspokajać niemowlaka metodą Brazeltona?

 

Bardzo ważne jest pomaganie niemowlęciu w przeżywaniu nieoczekiwanych i nowych doświadczeń. Jeśli maluch czegoś się boi (np. obcej osoby, szczekania psa), wspieraj go swoją obecnością. Często można przewidzieć, co malucha zaniepokoi, i zwrócić jego uwagę na to, że nie jest sam, a przy rodzicach i z ich pomocą łatwiej zmierzy się w rzeczywistością.

Pamiętaj, że niemowlęta mogą być bardziej lub mniej skłonne do płaczu, a niektóre wydają się bardziej odporne na frustracje od innych. Niepowodzenie, które jedno dziecko doprowadzi na skraj rozpaczy, drugiego nie pozbawi uśmiechu na twarzy. Wy jako rodzice niewiele możecie poradzić na te wrodzone cechy, nie ma zatem powodu do zmartwień. Najlepsze, co możecie zrobić, to podążać za maluszkiem, obserwować go i być blisko, być gotowym i reagować na jego potrzeby.

Czytaj też: 10 niepokojących objawów u noworodka


Choć między dziećmi istnieją duże różnice indywidualne, jeśli chodzi o skłonność do płaczu, można przyjąć, że częstotliwość i intensywność płaczu niemowlęcia jest wskazówką, na ile jest ono zadowolone z życia. Jeżeli wydaje się, że maluszek rzadko jest wesoły dłużej niż przez pięć minut, warto usiąść i zastanowić się, co go najczęściej niepokoi. Jeśli wykluczysz ból, strach i głód jako powody płaczu, być może maluch niezadowoleniem reaguje np. na frustrację. Jeśli uda wam się odkryć, które emocje najczęściej powodują płacz waszego dziecka, jest szansa, że uda wam się zapewnić mu to, czego najbardziej potrzebuje.

Czytaj też: 5 czynności, które ukoją płacz niemowlaka - metoda doktora Karpa.

Tematy: kolka, chusty do noszenia niemowląt, płacz niemowlęcia, uspokajanie niemowlęcia

Komentarze