Jak nosić niemowlę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dopóki dziecko nie nauczy się chodzić, a także i długo później, noszenie go jest nieodłącznym elementem roli rodzica. Najwięcej wątpliwości mają rodzice noworodków i niemowlaków. W jaki sposób nosić dziecko?

Pozycja pionowa. Zawsze należy szczególną uwagę zwracać na główkę dziecka
Pozycja pionowa. Zawsze należy szczególną uwagę zwracać na główkę dziecka

Podnosząc noworodka pierwszy wraz w życiu, wielu rodziców obawia się o uszkodzenie delikatnego ciałka. Nie ma jednak innej metody, jak przemóc strach i nauczyć się nosić własne dziecko. Lada moment bowiem noszenie niemowlęcia będzie jedną z podstawowych czynności.

 

Noszenie na rękach

Najprostszym ułożeniem dziecka na rękach jest położenie jego głowy w zgięciu łokciowym i równoczesne podłożenie dłoni tej samej ręki pod pupę dziecka, drugiej zaś pod tułów lub nóżki noworodka. Dziecko wtedy jest w pozycji zbliżonej do embrionalnej, przytulone bokiem do naszego ciała. Można także dziecko przekręcić brzuchem do naszego brzucha, twarzą do piersi i wtedy jedną rączkę dziecka puszczamy luzem pod swoją ręką (na ręku opiera się głowa i szyja).

Dziecko można położyć w podobny sposób, ale na brzuchu - wtedy brzuch dziecka opiera się na otwartej dłoni, nogi i rączki zwisają luźno w dół, a głowa i tułów opiera się na naszym przedramieniu.

Kolejną pozycją jest pozycja pionowa, najczęściej wykorzystywana przy "odbijaniu" dziecka, tj. wydalaniu powietrza beknięciem. Kładziemy wtedy na ramieniu pieluszkę tetrową (żeby dziecku było wygodnie i żeby w razie, gdy dziecku się uleje, nie pobrudziło nam się ubranie) i kładziemy sobie dziecko na ramieniu - bądź samą jego głowę, bądź głowę i rączki.

Gdy dziecko jest nieco starsze i samodzielnie utrzymuje głowę w pionie, można dziecko posadzić sobie na biodrze, tak aby miało jedną nogę i jedną rękę na naszych plecach. Wtedy podtrzymujemy dziecko za bok (pod pachą) jedną ręką. Taka pozycja jest bardzo korzystna dla stawów biodrowych dziecka i dosyć wygodna dla mamy (dziecko opierając się na biodrze nie stanowi dużego ciężaru i absorbuje tylko jedną rękę).

Kiedy dziecko jest jeszcze starsze, można je posadzić sobie na "barana" - czyli nogami wokół naszej szyi. Ze względu na dużą wysokość i ryzyko upadku z niej trzeba mieć pewność, że dziecko będzie się trzymać naszej głowy albo trzeba podtrzymywać dziecko za plecki ręką. Można także starsze dzieci nosić na plecach - dziecko chwyta nas za ramiona, oplatając nogami w pasie. Dla bezpieczeństwa warto wtedy podtrzymywać pupę dziecka ręką lub rękami.

 

Noszenie dziecka w chuście lub nosidełku

Pozycja dziecka w chuście może być albo embrionalna (zbliżona do tego, jak byśmy nosili dziecko bez chusty), albo na biodrze (wtedy zamiast ręki pod pachą to chusta podtrzymuje dziecko). Są także chusty, których dziecko może przyjąć pozycję z przodu matki lub na plecach. W nosidełkach różnego typu dziecko może przyjmować takie pozycje, jak przy chuście, z tą różnicą, że są nosidełka, które pozwalają nosić dziecko plecami do matki oraz nosidełka turystyczne, przeznaczone dla starszych dzieci, które umieszcza się na plecach i w których dziecko po prostu siedzi.

Bez względu na to, w jaki sposób noszone będzie dziecko, należy koniecznie zwracać uwagę, co się dzieje z jego głową. Dotyczy to zarówno noworodków, które nie potrafią samodzielnie utrzymać głowy i należy ją zawsze podtrzymywać lub opierać na czymś, jak i starszych dzieci, które potrafią zasnąć w nosidełkach i wtedy również nie można pozwolić, aby ich głowa bezwładnie chwiała się na różne strony.

W czym nosić noworodka? Doradza położna:

 

 

Tematy: nosidełko, chusty do noszenia niemowląt, noszenie na rękach, noszenie noworodka, noszenie dziecka na rękach

Komentarze