Jak nauczyć dziecko pić z kubka?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pewnie pamiętasz swój ulubiony kubeczek z dzieciństwa, ale raczej miałabyś problemy ze wskazaniem dokładnej daty, kiedy nauczyłaś się z niego korzystać. Teraz przyszła pora, żeby nauczyć pić z kubeczka twojego malucha.

Na rynku jest dostępnych wiele kubków i kubeczków, w tym także tzw. kubków-niekapków, czyli kubków ze specjalnym ustnikiem, z których napój nie wylewa się, nawet po przechyleniu naczynia.

Nauka picia z kubka z ustnikiem jest bardzo prosta, w zasadzie nie wymaga większego wysiłku. "Niekapki" mogą jednak przyczyniać się do wadliwego rozwoju i kształtowania zgryzu, a co za tym idzie - wad wymowy. Zdrowe dziecko poradzi sobie z takim kubkiem, ale dziecko z predyspozycjami do wady, może sobie tę wadę wzmocnić i utrwalić. Dlatego najlepiej od razu nauczyć dziecko pić z normalnego kubeczka. Dodatkowo nie trzeba będzie nosić specjalnego kubeczka ze sobą - dziecko będzie w stanie skorzystać z dowolnego kubka, gdziekolwiek będzie.

 

Początki nauki

Naukę można rozpocząć z dzieckiem, które pewnie już siedzi - zazwyczaj około 8-9 miesiąca życia malucha.

Do nauki picia z kubka (normalnego, tj. bez ustnika), najlepiej wybrać kubek plastikowy (żeby nie stłukł się, gdy dziecko go upuści), z dwoma uchwytami po bokach (wtedy dziecku będzie wygodniej go trzymać). Na początku najwygodniej jest naukę prowadzić w wannie. Nawet, gdy dziecko upuści naczynie, wyleje zawartość do wanny. Do picia najlepiej używać wody. Gdy dziecko się wyleje zawartość kubka, wystarczy wysuszyć ubranko, bez konieczności prania.

Nie przejmuj się, jeżeli na początku dziecko będzie wylewać sobie wodę na głowę, rzuci kubeczkiem itp. Spokojnie tłumacz, pokazuj, chwal i nagradzaj. W miarę, jak dziecku w wannie będzie szło coraz lepiej, można naukę kontynuować na suchym terenie. Nie napełniaj naczynia do końca - nalewaj tylko 1/3 lub połowę, dziecku będzie łatwiej zapanować nad rozlewaniem. Roczny maluch jest w stanie spokojnie poradzić sobie z samodzielnym piciem z kubeczka, bez wylewania. Starszy maluch bez rozlewania będzie w stanie także wziąć i odstawić kubek na miejsce.

 

Doskonalenie nauki

Stopniowo zwiększaj ilość napoju w kubku, zmieniaj kubki, także na takie bez uchwytów. Będziesz zaskoczona, jak szybko dziecko przyswoi sobie picie z każdego niemal naczynia. Z czasem bez obaw będziesz mogła dać dziecku szklankę, nawet z dużą ilością picia.

Nie denerwuj się, jeżeli dziecku czasem zdarzy się rozlać napój, pomimo nabytej już umiejętności picia z kubka. Przecież zdarza się to nawet dorosłym.

Tematy: picie z kubka, nauka picia z kubka

Komentarze