Jak dbać o oczy niemowlaka? Czym przemywać?

Ocena: 3.67/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pielęgnacja oczu niemowlaka nie jest skomplikowana. Do przemywania oczu dziecka wystarczy zwykły gazik i ciepła woda. Kłopotliwe może być ropienie oczu, kiedy wydzielina skleja powieki. Bardziej skrupulatnej pielęgnacji wymaga także zapalenie spojówek u niemowlaka, przez które oczy dziecka są czerwone, pieką i swędzą. Jak dbać o oczka malucha i z jakimi problemami zgłosić się do lekarza?

Fotolia

 Jak przemywać oczu dziecku?

 

Oczy niemowlaka nie wytwarzają łez do około 6 tygodnia po porodzie. Przez te kilka tygodni oczy dziecka są bardziej narażone na działanie różnych czynników zewnętrznych. Skutkiem tego może być pojawienie się żółtej wydzieliny, która może sklejać dziecku powieki. W takim przypadku należy oczyszczać oczka dziecka przy pomocy wilgotnego wacika najlepiej tuż po przebudzeniu.

Przemywanie oczu niemowlaka odbywa się przy użyciu wacików higienicznych (można użyć zwykłych płatków kosmetycznych bądź sterylne gazików kupionych w aptece) oraz płynu do przemywania oczek. Należy pamiętać aby przemywać oczy dziecka regularnie, dwa razy dziennie. W kącikach gromadzi się naturalna wydzielina i jeśli nie będzie na bieżąco usuwana, namnażające się w niej bakterie mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i ropienie oczu.

Oczy dziecka należy przemywać rano, po karmieniu oraz wieczorem, przed kąpielą. Bardzo ważne jest to, aby ułożyć niemowlaka we właściwej pozycji. Powinien on leżeć na pleckach, z główką lekko pochyloną na bok (to na który bok główka ma być przechylona zależy od tego, które oczko jest przemywane). Po ułożeniu dziecka w odpowiedniej pozycji należy namoczyć wacik w przegotowanej wodzie i, przytrzymując główkę, przemyć oczko od skroni w kierunku nosa.

Na jeden ruch należy używać jednego gazika (jeśli oczko wymaga ponownego przetarcia należy użyć nowego).

 

Czym przemywać oczy niemowlakowi?

 

W codziennej pielęgnacji oczu niemowlaka należy używać lekko ciepłej, przegotowanej wody. Można również użyć soli fizjologicznej, która dostępna jest w aptece bez recepty. W tym wypadku najbardziej praktyczne będą jednorazowe plastikowe ampułki.

Należy pamiętać, aby do przemywania oczu niemowlaka nie używać:

  • mydła i innych preparatów kosmetycznych,
  • nawilżanych chusteczek dla dzieci,
  • naparu rumianku.

Środki tego typu działają drażniąco, natomiast rumianek może dodatkowo wywołać nieprzyjemną reakcję alergiczną. 

   

Ropiejące oczko u niemowlaka – jakie są przyczyny i co robić? 

 

Zaropiałe oczy u dziecka to efekt zablokowania przewodów nosowo-łzowych, które służą do odprowadzania łez do przestrzeni w pobliżu nosa. Może zdarzyć się tak, że w momencie narodzin malucha przewody nosowo-łzowe nie są całkowicie otwarte i w miarę upływu czasu zatykają się, przez co w oczach niemowlaka gromadzi się ropa.

W wyniku nagromadzenia płynu może dochodzić do rozwoju infekcji bakteryjnej. Zwykle w ciągu kilku tygodni lub miesięcy przewody te odtykają się. Jeśli maluszek ukończy dziewięć miesięcy, a przewody nadal będą zatkane, może być konieczna wizyta u lekarza, który je odetka. W przypadku ropienia oczu należy jak najczęściej usuwać nagromadzoną wydzielinę.

Warto stosować mleko matki na ropiejące oczy u niemowlaka. Naturalny pokarm zawiera ogromną ilość białych krwinek zwalczających infekcje, dlatego w razie wystąpienia problemu można wprowadzić do oczu dziecka kilka kropel.  

Jeśli powyższe metody nie zadziałają to wskazana jest wizyta u pediatry, który zleci stosowanie maści antybakteryjnej lub specjalnych kropli do oczu dla niemowlaka.

 

 

 

Zapalenie spojówek u niemowlaka – czerwone oczu u dziecka 

 

Jeśli niemowlak ma zaczerwienione, podrażnione oczy, to prawdopodobnie doszło do rozwoju zapalenia spojówek. Spojówka to błona, która pokrywa wewnętrzną stronę powieki oraz powierzchnię gałki ocznej. Zapalenie spojówek u niemowlaka nie jest groźne dla jego wzroku, jednak niektóre typy infekcji wymagają specjalistycznego leczenia.

Zapalenie spojówek jest wywoływane przez wiele bakterii i wirusów. Obserwuje się, że zapalenie spojówek bardzo często towarzyszy przeziębieniu lub zapaleniu zatok. Zapalenie spojówek może być również objawem alergii bądź podrażnienia mechanicznego lub chemicznego. Czerwone oczy u dziecka swędzą i pieką, a powieki są spuchnięte. Sącząca się wydzielina z oka niemowlaka skleja powieki.

Infekcja wywołana przez bakterie i wirusy jest zakaźna. Maluszek może zarazić się poprzez kontakt z chorą osobą lub z zainfekowanymi przedmiotami. Zapalenie spojówek, które wywołane jest przez wirusy nie wymaga specjalnego leczenia, zwykle infekcja mija sama. Można wtedy podawać dziecku nawilżające krople do oczu. Infekcja wywołana przez działanie alergenu wymaga leczenia środkami przeciwalergicznymi. Należy pamiętać, aby przed każdym podaniem kropli lub maści dokładnie oczyścić oczy dziecka z nagromadzonej wydzieliny.

Należy natychmiast zgłosić się do lekarza jeśli zapaleniu spojówek towarzyszy: ostry ból, zaburzenia widzenia, światłowstręt, narastający obrzęk, zaczerwienienie, tkliwość okolic oczu i gorączka.

Tematy: pielęgnacja oczu niemowlaka, przemywanie oczu niemowlaka, ropiejące oczko u niemowlaka, zaropiałe oczu u dziecka, zapalenie spojówek u niemowlaka, sklejające sie powieki u niemowlaka

Komentarze