Jak ciepło ubierać niemowlę?

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W jaki sposób ubrać małe dziecko, by go nie przegrzać i nie przeziębić? Przeczytaj, co założyć maluchowi na zimowy spacer i na śniegowe harce!

Głowę dziecka trzeba zabezpieczyć ciepłą czapką z uszami, wiązaną pod szyją.
Głowę dziecka trzeba zabezpieczyć ciepłą czapką z uszami, wiązaną pod szyją.

 

Już z niemowlęciem możesz wyjść na pierwszy spacer sankami, z chodzącym maluchem spróbuj ulepić pierwszego małego bałwana. Zimowe szaleństwa sprawią dużo przyjemności zarówno tobie, jak i dziecku, jeśli oboje odpowiednio się ubierzecie.

 

Odpowiednia odzież

Przed wyjściem ze swoją pociechą na dwór sprawdź, czy odzież, jaką posiadacie, nadaje się na mróz i śnieg. Zaczynamy od bielizny: maluch potrzebuje body lub koszulki z długim rękawem. Bluzka z długim rękawem lub bluza dresowa, ewentualnie sweterek mogą stanowić kolejną warstwę. Miękki, niekrępujący ruchów kombinezon albo ocieplane spodnie i kurtka to wierzchnia część garderoby twego dziecka. Odzież nie powinna być wykonana ze sztucznych surowców - syntetyczne materiały nie "oddychają", wskutek czego maluch może się przegrzać.

Podczas ubierania kieruj się zasadą "plus jedna warstwa" - jeśli twoje dziecko podczas spacerów ogląda świat z perspektywy wózka, załóż mu jedną warstwę więcej niż ty masz na sobie, przy czym kocyk, którym okrywasz dziecko liczysz jako kolejne okrycie. Jeśli natomiast nosisz dziecko w chuście pod swoją kurtką, chustę także traktuj jako kolejną warstwę. Poza tym grzejesz wtedy malucha własnym ciałem. W tej sytuacji musisz tylko dodatkowo zabezpieczyć nogi dziecka przed utratą ciepła poprzez założenie pary rajstop i skarpetek. Dobrym rozwiązaniem są specjalne getry, przylegające przy łydkach, luźniejsze na udach.

Sprawdź, jak ubierać niemowlę wiosną.

 

Okrycie rąk, nóg i głowy

Większość mam dla swoich niemowląt wybiera rękawiczki dwupalczaste, maluchom zwykle jest w nich cieplej. Natomiast mały człowiek, który na własnych nogach przemierza świat, może preferować pięciopalczaste rękawiczki ze względu na większą wygodę chwytania przedmiotów czy toczenia kulek śniegowych.

Dobre obuwie dla dzieci chodzących to podstawa udanego spaceru. Podczas odwilży łatwo buty przemoczyć, a w czasie większych mrozów nietrudno o odmrożenie lub wyziębienie palców. Zadbaj o buty z membraną gore-tex, która ochroni stopy malucha. Jeżeli maluszek jeszcze nie chodzi, załóż mu "miękkie buty" - mogą to być góralskie skórzane kapcie z futerkiem albo inne tego typu. Miękkie obuwie pozwala dziecku ruszać palcami, a skóra, z której są uszyte, świetnie izoluje od mrozu i chłodu.

Głowę trzeba zabezpieczyć ciepłą czapką z uszami, wiązaną pod szyją, by nie spadała z głowy. Niektóre mamy stosują czapki typu kominiarka, chroniąc w ten sposób głowę, szyję oraz kark dziecka. Nie trzeba wtedy zakładać szalika. Można także używać szalika z golfem lub samego golfu z przedłużeniem na ramiona, tzw. komina. Niweluje się wtedy problemy z szalikiem - szyja jest dokładnie opatulona, nic się nie zawija, nic nie trzeba wiązać. Wiele mam chwali sobie tego typu rozwiązania.

 

Wejście do sklepu

Spacer z maluchem nie powinien być okazją do chodzenia po sklepach i robienia zakupów. Jeżeli jednak musisz wejść na chwilę po drobne sprawunki, w ciepłym pomieszczeniu zdejmij maluchowi czapkę, szalik, rozepnij kombinezon pod szyją. Unikniesz w ten sposób przegrzania dziecka.

 

Sprawdzanie temperatury ciała dziecka

Podczas spacerów sprawdzaj, czy maluszkowi nie jest za ciepło lub za zimno. Nie sugeruj się chłodnymi rączkami, dotknij karku i pleców malucha - jeśli są chłodne, to znaczy, że dziecko marznie, a jeżeli są spocone i bardzo ciepłe, maluch jest przegrzany. Po powrocie ze spaceru sprawdź, czy pociecha ma ciepłe stopy. Kiedy stopy są chłodne, trzeba zainwestować w cieplejsze obuwie.

Sprawdź, jak wybrać buty dla dziecka.

 

Kilka ważnych zasad:

Pamiętaj, żeby ubierać swoje dziecko "na cebulkę", czyli tak, byś mogła w razie zgrzania się malucha zdjąć mu jedną warstwę ubrań, a w razie chłodu dodać sweter lub bluzę.

 

Nie przegrzewaj - wielu rodziców z troski o dobro swego dziecka ma tendencję do ubierania swych dzieci zbyt ciepło. Przegrzanie paradoksalnie prowadzi do przeziębień, organizm nie radzi sobie z procesem termoregulacji, co prowadzi do spadku odporności. W sytuacji, kiedy dziecko się spoci, postaraj się je szybko przebrać w suchą, czystą odzież.

 

Chłodne rączki nie są oznaką wychłodzenia.

 

Ubieraj rozsądnie - obserwuj swoją pociechę i zwracaj uwagę na sygnały, jakie wysyła dziecko. Jeżeli maluch ma czkawkę lub ściąga z siebie kocyk czy śpiwór, może to oznaczać, że jest mu za zimno lub za ciepło.

 

Tłusty krem na twarz - pół godziny przed wyjściem na zimowy spacer nałóż na twarz dziecka tłusty krem ochronny, który nie powinien zawierać wody. Tak zabezpieczona buzia lepiej zniesie mróz i porywisty wiatr.

O zasadach ubierania noworodka mówi położna:

Sprawdź, 6 błędów w ubieraniu niemowląt.

Tematy: ubranka dla dzieci, spacer z noworodkiem, ubieranie niemowlaka

Komentarze