Jak chronić niemowlę przed upałem?

Ocena: 3.03/5 Głosów: 15
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Słupek rtęci zbliża się do 30 st. C? Trzeba zmienić sposób pielęgnacji i karmienia niemowlaka oraz harmonogram dnia.

Najlepsze godziny na przebywanie na dworze w upały to dla niemowlaka do 10.00 i po 17.00. Fot. Shutterstock
Najlepsze godziny na przebywanie na dworze w upały to dla niemowlaka do 10.00 i po 17.00.

U małego dziecka szybciej dochodzi do przegrzania ciała, a nawet odwodnienia. Niemowlę nie potrafi jeszcze utrzymać stałej temperatury ciała (układ termoregulacji nadal się rozwija). Poza tym dziecko ma stosunkowo niewiele gruczołów potowych na skórze, przez co nie poci się wystarczająco mocno, by móc ochłodzić ciało. Dlatego wysoka temperatura otoczenia może wywołać u niego gorączkę, odwodnienie i udar słoneczny. Podpowiadamy co zrobić, by do tego nie doszło.

Jak ubrać niemowlaka w gorące dni?

Podczas upałów najchętniej zdjęlibyśmy z siebie wszystkie ubrania. Na szczęście w przypadku niemowlaka możemy tak właśnie zrobić.

Jeśli więc jesteście w domu, podczas zabawy pozostaw dziecko w samej pieluszce. W tym samym stroju połóż je spać i przykryj tylko pieluszką flanelową lub leciutkim bawełnianym kocem. Spokojnie, niemowlę nie zmarznie. To prawda, podczas snu organizm szybciej się ochładza, ale podczas letnich upałów wyziębienie dziecku nie grozi.

Jeśli jednak niepokoisz się, czy niemowlakowi nie jest za zimni, dotknij jego karku i piersi.

  • Wilgotne i bardzo ciepłe świadczą o tym, że dziecku jest za gorąco i warto flanelową pieluszkę zamienić na tetrową.
  • Jeśli są chłodne, wsuń na nóżki śpiącego malca bawełniane skarpetki albo okryj go drugą pieluszką.
  • Jeśli skóra dziecka jest lekko ciepła, to znak, że jest w sam raz.

Temperatury ciała dziecka nie sprawdzaj, dotykając stóp i dłoni, bo one zwykle są chłodne i jest to zupełnie prawidłowe.

W upalne dni ważna jest częstsza niż zwykle zmiana pieluszki. Koniecznie zrób to przed wyjściem na spacer i przed snem. Pod mokrym "kompresem" w ciepły dzień szybciej kolonizują się bakterie i inne drobnoustroje chorobotwórcze. Łatwiej więc o podrażnienia, odparzenia, a nawet infekcje skóry. Z tego powodu warto rozważyć stosowanie pieluszek tetrowych lub z włókna bambusowego, które umożliwiają skórze oddychanie. Poza tym przy każdej zmianie pieluszki pozwól małemu golaskowi swobodnie pofikać nogami. Leżącemu niemowlakowi możesz zdjęć pieluszkę, a pod kocyk, na którym się bawi, podłożyć podkład.

Sprawdź, jak leczyć odpieluszkowe zapalenie skóry.

Spacer w upały

  1. W upalne dni wybieraj się z dzieckiem na spacer rano lub wieczorem - 10.00 i po 17.00. W pozostałych godzinach, lepiej zostawić dziecko w domu lub na zacienionym balkonie.
  2. Kiedy wychodzisz z dzieckiem na spacer, załóż mu tylko bawełniane albo lniane body z krótkim rękawem. Ubranie nie powinno mieć koronek, suwaków czy guzików w miejscach, w których mogłoby się odciskać lub uwierać (czyli np. u leżącego niemowlaka - na plecach). Podczas upałów skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia. Poza tym obowiązkowym elementem dziecięcej garderoby jest lekka, bawełniana czapeczka lub chustka na głowę.
  3. Podczas spaceru zrezygnuj z rozkładania budki w wózku, bo w gondoli zatrzyma się powietrze - dziecku będzie duszno i gorąco. Lepiej rozłóż parasolkę, która będzie dobrze chroniła dziecko przed słońcem i jednocześnie zapewni przewiew.
  4. W upalne dni zrezygnuj ze spacerów z dzieckiem w nosidełku lub chuście, bo szybciej się zgrzeje i spoci.
  5. Podczas jazdy samochodem zakładaj na szyby osłonki przeciwsłoneczne.

 

Pielęgnacja skóry dziecka latem

Wieczorna kąpiel jest konieczna. Starannie myj ciało niemowlaka, zwracając szczególną uwagę na szyję, fałdki, pachy i pachwiny. W upalne dni, kiedy bardziej się pocimy, w tych miejscach lubi gromadzić się brud i bardzo łatwo o powstanie odparzeń i potówek. Warto też myć dziecku główkę częściej niż zwykle, nawet codziennie.

Do pielęgnacji skóry wybieraj kosmetyki o lekkiej konsystencji, która szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej, grubej warstwy. Zrezygnuj więc z oliwki i tłustego balsamu. Lepszy będzie lekki krem nawilżający o konsystencji żelu lub mleczko do ciała.

Czytaj dalej na następnej stronie: Jak chronić niemowlę przed upałem

Tematy: picie dla niemowlaka, pielęgnacja niemowląt, kąpiel niemowlęcia, spacer z dzieckiem, upał

Komentarze