Higiena jamy ustnej niemowlaka

Ocena: 2.09/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy niemowlęciu potrzebny jest stomatolog? Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę? Jak dbać o zęby i jamę ustną małego dziecka? Sprawdź odpowiedzi na częste pytania rodziców!

Przemywaj dziąsła niemowlęcia przegotowaną wodą.
Przemywaj dziąsła niemowlęcia przegotowaną wodą.

Odpowiednia higiena jamy ustnej stanowi profilaktykę wielu chorób, dlatego do podstawowych zabiegów toaletowych należy dziecko przyzwyczajać jak najwcześniej. Oswojone z nimi szybciej nauczy się dbać o higienę i wyrobi sobie dobre nawyki.

Od czego zacząć?

Pierwsze zabiegi toaletowe warto zacząć wkrótce po urodzeniu dziecka. Mimo iż maluch nie ma jeszcze zębów, zainwestuj w jego uzębienie już teraz. Zacznij przemywać mu dziąsła przegotowaną wodą - umyj ręce, owiń na palcu zwykły gazik jałowy i po każdym posiłku przetrzyj delikatnie wnętrze jamy ustnej. W ten sposób zapobiegniesz powstaniu zmian próchniczych. Niektórzy rodzice do przemywania wykorzystują napar z rumianku - bądź jednak ostrożna, ponieważ rumianek wiele dzieci uczula.

Kiedy pierwsza szczoteczka?

Jeśli zauważysz opuchnięte, bolące dziąsła twojego niemowlęcia, zaopatrz się w gumową, silikonową szczoteczkę wkładaną na palec - będziesz mogła masować swędzące miejsca, czym w jakimś stopniu ukoisz ból dziecka. Możesz też kupić szczoteczkę do gryzienia, która zamiast włosia ma gumowe wypustki skutecznie masujące obolałe dziąsła.

Kiedy dziecku pojawiają się pierwsze zęby mleczne, szczoteczka staje się nieodzownym akcesorium codziennej higieny jamy ustnej. Przydatne mogą okazać się te z miękkim włosiem, zaokrągloną główką i dość szerokim trzonkiem - dziecku będzie wygodniej ją utrzymać w ręce. Na rynku znajdziesz duży wybór szczoteczek nawet dla najmniejszych dzieci. Warte polecenia są takie bez bisfenolu A (mają wtedy napis BPA free) - ta szkodliwa substancja może nawet w małych ilościach spowodować u dzieci poważne choroby, np. zaburzenia hormonalne. Pamiętaj o częstej wymianie szczoteczek - najlepiej co trzy miesiące. Podczas używania włosie zwykle odkształca się, przez co nie dociera do wszystkich zakamarków.

Kiedy pasta do zębów?

Dopóki niemowlę nie nauczy się wypluwać, to trzeba myć jego zęby przegotowaną wodą. Według opinii stomatologów z pastą nie należy się spieszyć. Dopiero w okolicach 12.-13. miesiąca życia dziecka włączamy do codziennej higieny pastę do zębów z niewielką zawartością fluoru (dostosowaną do wieku dziecka). W tym wieku maluchy zaczynają rozumieć proces płukania i wypluwania zawartości buzi. Jeśli roczniak ma w domu starsze rodzeństwo, z pewnością umiejętność płukania ust przyswoi sobie szybciej dzięki naśladowaniu brata czy siostry.

Jak dbać o jamę ustną niemowlaka? Radzi stomatolog:

 

 

Kiedy do dentysty?

Pierwszą wizytę w przychodni stomatologicznej zaplanuj w pierwszym półroczu. Następne wizyty kontrolne ustali dentysta. Pamiętaj, że próchnica u małych dzieci postępuje błyskawicznie, a częste odwiedzanie gabinetu waszego stomatologa pozwoli szybko wykryć i wyleczyć zmiany na zębach, nawet mlecznych.

Co oprócz mycia dziąseł i zębów?

Nie ucz niemowlęcia zasypiać z butelką w ustach - jeśli w butelce jest mleko (matczyne i modyfikowane zawierają cukry będące pożywieniem dla bakterii próchniczych) lub słodki sok, możesz być pewna, że wkrótce na zębach dziecka pojawi się próchnica. Jeżeli twoja pociecha budzi się w nocy spragniona, zaproponuj wodę do picia. Przez kilka pierwszych nocy może protestować przeciwko "nijakiemu" smakowi wody, ale z czasem przywyknie, a mleczne zęby odwdzięczą się.

Podawanie picia z butelki ze smoczkiem oraz smoczek tzw. uspokajający deformują zgryz dzieci. Jeśli maluszek zasypia ze smoczkiem, to zaraz po zaśnięciu wyjmij go z ust dziecka. Na płacz malucha nie reaguj podaniem mu smoczka - może skończyć się tak, że dziecku będzie bardzo trudno z niego zrezygnować. Staraj się wsłuchać w płacz i potrzeby swego niemowlęcia, w przeciwnym razie smoczek zadziała jak knebel, który dodatkowo wypacza żuchwę. Unikaj oblizywania smoczka przed podaniem go dziecku, nawet jeżeli spadnie na podłogę czy ziemię, ponieważ naniesiesz do buzi malucha bakterie próchnicze. Lepiej opłucz smoczek przegotowaną wodą.

W drugim półroczu, gdy wprowadzasz do diety dziecka nowe pokarmy, spróbuj też podać mu picie w kubku lub bidonie ze słomką. Popularne gumowe smoczki czy twarde ustniki w kubkach powodują wady zgryzu. Natomiast picie z kubka ze słomką mobilizuje malucha do ssania, a co za tym idzie - efektywniej pracuje jego szczęka wraz z żuchwą, nie doprowadzając do wystąpienia wad, np. przodozgryzu.

Tematy: dentysta, zęby mleczne, próchnica, higiena jamy ustnej, ząbkowanie, zęby, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, dziąsła

Komentarze