Herbatki dla niemowląt i małych dzieci

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dzieci karmione jedynie piersią lub butelką, doskonale zaspokajają swoje pragnienie mlekiem i nie ma potrzeby ich dopajania, jednakże kiedy zaczynamy rozszerzać dietę dziecka to pojawia się pytanie, czy można mu podawać herbatki? Tak robiły nasze babcie i mamy. Niekiedy w wyjątkowych sytuacjach zachodzi potrzeba podania takiego napoju już wcześniej, czyli nawet w pierwszych tygodniach życia dziecka. Jakie herbatki można więc podawać maluchom i kiedy to robić?

 

Zdrowe i smaczne herbatki dla dzieci

Zdecydowanie niepolecane jest podawanie dziecku zwykłej czarnej, a także zielonej czy białej herbaty, nawet z dodatkiem cytryny czy soku owocowego. Te napoje nie zawierają żadnych substancji, które sprzyjałyby zdrowiu dziecka, a wręcz przeciwnie. Klasyczne herbaty zawierają substancje pobudzające i to w ilościach, które silnie oddziałują na osobę dorosłą. Nic więc dziwnego, że dietetycy zabraniają podawać ich dzieciom. Dla maluchów są przeznaczone specjalne herbatki, czyli napary z owoców i ziół, które nie tylko dobrze smakują, ale także mają określone właściwości, w zależności od składu.

 

Jakie herbatki można podawać noworodkom i dzieciom po 4 miesiącu życia?

Bezpieczne dla nich będą napary z rumianku i kopru. Obydwa składniki są bardzo dobrze przyswajane przez dzieci od pierwszego dnia życia. Można je podać, jeżeli maleństwo boli brzuszek, czy ma silne i uporczywe wzdęcia. Rumianek dodatkowo działa przeciwzapalnie. Jeżeli nie ma wyraźnej potrzeby podawania naparu ze względu na określoną dolegliwość, która trapi dziecko, to dopajać noworodka najlepiej będzie zwykłą wodą. Należy też uważnie obserwować, czy noworodek dobrze toleruje podawane mu herbatki. Jeżeli nie, trzeba je odstawić na kilka miesięcy.

Po czwartym miesiącu życia wybór herbatek się zwiększa. Te napary również mają określone właściwości zdrowotne. Na przykład na uspokojenie najlepsze będą melisa i passiflora. Pomagają one zasnąć i sprawiają, że sen jest głębszy, dłuższy i bardziej regeneracyjny.

Co podawać, kiedy dziecko skończy pół roku?

Niemowlętom po ukończeniu 6 miesiąca życia i małym dzieciom, można podawać następujące napary:

  • malina, lipa czy czarny bez

Są nieodzowne przy infekcjach wirusowych np. górnych dróg oddechowych. Doskonale pomagają zwalczać gorączkę.

  • mięta

Łagodzi wszelkie problemy z żołądkiem, niestrawność i bóle brzuszka. Działa także rozkurczowo i przeciwzapalnie.

  • kminek

Niezastąpiony i polecany już przez nasze babcie przy kolkach i bólu brzucha. Ma również działanie poprawiające apetyt. Dietetycy zalecają stosować herbatkę z kminku w niewielkich ilościach i niezbyt często.

  • dzika róża

Ze względu na zawartość witaminy C, może być podawana w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje wirusowe.

  • jeżówka

Ma podobne działanie jak dzika róża, stymuluje odporność. Można podawać ją kiedy dziecko cierpi na infekcję wirusową lub profilaktycznie, szczególnie kiedy maluch często zapada na dolegliwości przeziębieniowe.

 

O czym warto pamiętać podając herbatki?

Rodzice, którzy zdecydują się na podawanie dzieciom herbatek ziołowych i owocowych muszą pamiętać, by przestrzegać zasad dotyczących tego, kiedy można zaoferować maluchom konkretną herbatkę. Najlepiej, jeżeli nie jest to konieczne, wstrzymać się z tym do co najmniej 6 miesiąca życia. Trzeba podkreślić, że dopajanie herbatkami nie jest konieczne, a leczenie nimi dolegliwości dzieci trzeba przeprowadzać pod okiem lekarza pediatry. Tego typu napoje należy podawać sporadycznie. Jeżeli dziecko nie odczuwa dolegliwości zdrowotnych, a chcemy do rozszerzonej diety dodać coś do picia, niech to będzie woda.

 

 

Kolejna sprawa, o której warto pamiętać, to kwestia słodzenia. Herbatek dla dzieci sie nie słodzi ponieważ cukier nie jest zdrowy, a ponadto, jeżeli napój jest podawany w butelce, może przyczynić się do powstawania próchnicy butelkowej. Warto przyzwyczajać dziecko do naturalnego smaku ziół i herbatek owocowych, ponieważ jeżeli od pierwszych miesięcy pozna smak słodki, to bardzo trudno będzie się wyzbyć szkodliwego nawyku słodzenia.

 

Komentarze