Gadżety przydatne rodzicom małych dzieci

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odwiedzając sklepy z akcesoriami dla niemowląt, trudno oprzeć się urokowi tajemniczych gadżetów, które, jak zapewniają ich producenci, są niezbędne do pielęgnacji potomstwa. Oto lista tych przedmiotów, które rzeczywiście mogą się przydać.

Pieluszki i ubranka dla wcześniaków

Jeszcze parę lat temu zupełnie nieosiągalne w polskich sklepach. Niejedna mama wcześniaka, patrząc z troską na swoją kruszynę zastanawiała się, czy jej maleństwo nie "utonie" w pieluszkach czy ubrankach przeznaczonych dla noworodków urodzonych o czasie. Teraz, szczęśliwie, nie ma już takich problemów. Prawie każdy sklep z odzieżą dla niemowląt, przewiduje rozmiary dla dzieci, które się pośpieszyły z przyjściem na świat - zaczynają się od 44 cm.

Karuzela

Dziecko rozwija się i uczy od pierwszych dni swojego życia. Wszystko co je otacza, traktować można jak zbiór bodźców działających stymulująco. Taką właśnie funkcję spełnia m.in. kolorowa karuzela zawieszona nad łóżkiem. Szczególną ostrożność trzeba zachować w wypadku zabawek z pozytywką - często zdarza się, że są za głośne dla dzieci.

Chusta

Wiele mam sądzi, że chusta nie jest wystarczająco bezpieczna dla dziecka, bądź trudna w założeniu. Niesłusznie. Wprawne założenie chusty, to tylko kwestia treningu, dla dziecka jest to niemal idealny środek transportu. Maleństwo w chuście ułożone jest w pozycji dla niego najodpowiedniejszej, a mama… ma wolne ręce. Trzeba tylko pamiętać, aby właściwie dobrać rozmiar i rodzaj chusty.

Elektroniczny termometr

Niezastąpiony, kiedy maluch choruje. Mierzenie temperatury choremu niemowlęciu tradycyjnym termometrem pod pachą jest niezmiernie trudne dla rodziców i stresujące dla dziecka. Lepiej wybrać sprzęt, który sprosta temu zadaniu w kilka (kilkanaście) sekund. Godne polecenia są termometry mierzące temperaturę w uchu - po ok. 3 sekundach mamy wynik, dziecko w tym czasie nie zdąży się zdenerwować. Niedawno na rynku pojawiły się także termometry w smoczkach.

Aspirator do czyszczenia nosa

Maleńkie dziecko nie potrafi wyczyścić sobie nosa, a zalegająca wydzielina utrudnia mu oddychanie i jedzenie. Dlatego warto zakupić specjalny aspirator, który pomoże w sposób bezpieczny usunąć wydzielinę z nosa. Jest to metoda znacznie lepsza od tradycyjnej gruszki, ponieważ daje możliwość kontrolowania siły odsysania wydzieliny i nie da się do wsadzić za głęboko do noska, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia śluzówki.

Butelka antykolkowa

Kolka, zmora wielu dzieci i rodziców, jest spowodowana niedojrzałością układu pokarmowego dziecka i nadmiernym połykaniem powietrza w czasie jedzenia, co powoduje bóle brzuszka. Butelki antykolkowe mają specjalny system odpowietrzający, który minimalizuje łykanie powietrza w czasie jedzenia i tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia kolki.

Krzesełko do karmienia

Generalnie dziecko można nakarmić trzymając je na kolanach, sadzając w wózku, czy leżaczku. Jednak jeśli można, warto nie rezygnować z komfortu, jaki daje krzesełko do karmienia. Dziecko siedzi w nim wysoko (wysokość krzesełka można dopasować do wysokości stołu), wszystko widzi oraz, co ważniejsze, może jeść swój posiłek z rodzicami. Dziecko jest przypięte pasami, a krzesełko wykonane jest z materiałów, które łatwo można czyścić, można mu więc bez obaw pozwolić na samodzielne jedzenie.

Leżaczek

Maluch, który jeszcze samodzielnie nie siada, na pewno doceni walory leżaczka, który pozwala mu na opuszczenie łóżeczka i przyjrzenie się innym rejonom mieszkania. Leżaczek dla dziecka doceni również mama, która dzięki niemu będzie mogła przemieszczać się po domu, zabierając pociechę ze sobą nawet w najbardziej odległe rejony mieszkania.

Zabezpieczenia

To konieczność, kiedy w domu grasuje mały rak. Zatyczki do kontaktów, które uniemożliwiają włożenie tam paluszków, blokady na szuflady i drzwiczki szafek, zabezpieczające przed przytrzaśnięciem małych rączek, osłona na kuchenkę, chroniąca przed poparzeniem, osłona na ostro zakończone rogi stołów czy szafek, zabezpieczenie schodów. To wszystko jest naprawdę potrzebne, gdy ciekawe wszystkiego dziecko zaczyna na swoją rękę poznawać świat.

Elektryczny laktator

Urządzenie ułatwiające mamom karmiącym piersią odciąganie pokarmu.

Monitor oddechu

Jeśli dziecko nie jest wcześniakiem i nie występują u niego zaburzenia snu ani żadne inne niepokojące objawy, które mogłyby stać się przyczyną tzw. śmierci łóżeczkowej, monitor oddechu nie jest potrzebny. Chyba, że rodzice potrzebują tego typu urządzenia dla własnego spokoju.

Posłuchaj, jak zatroszczyć się o wcześniaka

 

Niania elektroniczna

Urządzenie, dzięki któremu dziecko słychać w oddalonych od siebie rejonach mieszkania. Bywa zawodne, ale nie zawsze.

Karmnik dla niemowląt

Do woreczka z cienkiej, ale trwałej siateczki, wkładamy kawałek jabłka, banana czy innego owocu i podajemy dziecku, które dopiero uczy się samodzielnie jeść, bez obawy o zakrztuszenie. Dziecko będzie ssało i gryzło owoc przez siateczkę, ale nie zdoła odgryźć większego kawałka, który ewentualnie mógłby stanąć mu w gardle. Dla spragnionych nowości.

 

Tematy: kolka, monitor oddechu, elektroniczna niania, laktator, chusty do noszenia niemowląt, termometr, krzesełko do karmienia, karuzela

Komentarze