Emolienty dla dzieci – działanie, wskazania, stosowanie, wybór

Ocena: 4.8/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Emolienty nawilżają i natłuszczają skórę. Dostępne są m.in. w aptece w postaci lotionów (mleczka, balsamu), kremów, maści i produktów do kąpieli. Wskazaniem do ich stosowania są problemy skórne u dziecka, np. atopowe zapalenie skóry (AZS). Emolienty to dobry sposób na zapobieganie odparzeniom u niemowlaka czy zdrową, lecz suchą, podrażnioną i swędzącą skórę u malucha. Jak wybrać najlepsze emolienty dla dziecka?

Fotolia

Emolienty dla dzieci – jak działają?

 

Emolienty to preparaty nawilżające i natłuszczające skórę. Stosuje się je w różnego rodzaju problemach skórnych (np. zaczerwienienia na skórze spowodowane jej wysuszeniem) i chorobach (np. atopowe zapalenie skóry, AZS), ale także u noworodków i niemowląt.

Emolienty to preparaty stosowane na skórę. Są one łagodne i hypoalergiczne. Mogą to być:

  • lotiony (mleczka),
  • kremy,
  • maści z emolientami,
  • produkty do kąpieli.

Mają one za zadanie nawilżyć, natłuścić i uelastycznić skórę. Zwykle ograniczają utratę wody z naskórka i wiążą ją w nim. Takie działanie mogą zapewnić związki należące do tzw. humektantów. Są to m.in. gliceryna, mocznik, sorbitol, glikol propylenowy. Utratę wody zmniejszają również zawarte w nich oleje roślinne (np. z awokado czy migdałów).

Emolienty do twarzy czy całego ciała uzupełniają także składniki substancji międzykomórkowej. Pomagają odbudować barierę naskórkową, gdyż zawierają związki, które są w nim naturalnie obecne, a których w niektórych chorobach skóry jest tam za mało. Do takich substancji należą np. cholesterol czy fosfolipidy, które często są zawarte w tego typu preparatach.

Preparaty te mogą mieć również działanie przeciwzapalne, które zapewniają zawarte w nich niekiedy wyciągi roślinne. Mogą również zapobiegać świądowi. Takie działanie z kolei wywierają preparaty zawierające polidokanol.

 

Emolienty dla dzieci – w leczeniu chorób skóry

 

Chorobą skóry u dziecka, która zawsze wymaga stosowania emolientów, jest jej atopowe zapalenie. Występuje ono najczęściej u małych pacjentów i u większości objawy przemijają wraz z wiekiem. U części jednak utrzymują się i konieczne jest u nich dalsze leczenie. Dostępne są specjalne emolienty dla dzieci z AZS, zwykle dostępne w aptece.

Środki te stosuje się również w innych chorobach skóry o podłożu zapalnym, w których dochodzi do uszkodzenia bariery naskórkowej. Są one jednym z podstawowych elementów terapii takich problemów skórnych u dzieci.

 

Emolienty dla niemowląt – dlaczego warto stosować?

 

Emolienty dla niemowląt stosuje się również u zdrowych maluszków – mają one cieńszą skórę, której warstwy są mniej zwarte. Z tego względu łatwiej dochodzi u nich do utraty wody. Zawiera ona także mniej naturalnego czynnika nawilżającego i lipidów. Z tej przyczyny skóra dziecka może szybko stać się sucha i podrażniona.

Może dojść także do pojawienia się stanu zapalnego. Z tego względu korzystne jest stosowanie u maluszków emolientów im dedykowanych. Umożliwią one odpowiednie nawilżanie skóry dziecka.

 

Jak stosować emolienty?

 

Aby emolienty były skuteczne, należy używać ich w odpowiedni sposób. Działanie tego typu preparatów utrzymuje się przez ok. 46 h, a zatem powinno się je aplikować kilka razy dziennie – minimum 23. Konieczne jest także używanie odpowiedniej ilości emolientu – zwykle jest to zbyt mało, aby preparat mógł w pełni działać. Tygodniowo, przeliczając na całą powierzchnię skóry, powinno to być ok. 150250g. W ciężkich postaciach atopowego zapalenia skóry są to odpowiednio większe ilości.

U noworodków i niemowląt stosuje się oprócz tego co kilka dni krótkie kąpiele w wodzie z dodatkiem emolientów do kąpieli dla dzieci. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Po kąpieli aplikuje się odpowiednie preparaty nawilżająco-natłuszczające. Jest to szczególnie ważne u dzieci z atopowym zapaleniem skóry, u pozostałych nie jest zalecane.

Należy również pamiętać, że u cierpiących na to schorzenie, emolienty stosuje się ciągle, nie tylko, gdy na skórze pojawiają się zmiany zapalne, ponieważ jest ważny element profilaktyki ich powstawania.

 

Emolienty dla dziecka – na odparzenia i suchą, podrażnioną skórę

 

Podstawową korzyścią ze stosowania emolientów na podrażnienia jest poprawa stanu skóry. Zapobiega to powstawaniu odparzeń u niemowląt i zmniejsza ryzyko otarć delikatnego naskórka. Zabezpiecza także skórę przed nadmierną wilgocią i działaniem skrajnych temperatur.

Odpowiednie preparaty zmniejszą również swędzenie skóry, co pozwoli uniknąć drapania i powstawania drobnych ranek. Zapobiegnie to również szorstkiej, podrażnionej i co za tym idzie czerwonej (zaczerwienionej) skórze dziecka.

U chorych z AZS stosowanie tego typu preparatów w sposób prawidłowy poprawia komfort życia przez zmniejszenie częstotliwości występowania zaostrzeń choroby. Z tego też powodu ogranicza to u nich konieczność stosowania miejscowych glikokortykosteroidów i innych leków. Gdy natomiast stosuje się je jednocześnie w zaostrzeniu choroby, działanie farmaceutyków jest silniejsze.

 

Emolienty – jak wybrać najlepsze dla dziecka?

 

Obecnie istnieje na rynku kosmetyków dla dzieci szeroki wybór tych określanych jako emolienty. Jak jednak wybrać ten najbardziej odpowiedni?

Wybór zależy od celu stosowania. Jeśli jest to nawilżanie zdrowej skóry, mogą to być kosmetyki z emolientami dla dzieci, które mają na opakowaniu informację, od jakiego wieku można je stosować. Lepszym rozwiązaniem dla rodziców dzieci z AZS będą natomiast emolienty z apteki, dostosowane do potrzeb skóry z tym schorzeniem.

Jeśli u dziecka pojawia się świąd skóry, warto, by w preparacie znajdował się polidokanol.

Oprócz składu kosmetyku, warto zwrócić uwagę również na opakowanie. Powinno ono umożliwiać w łatwy sposób pobranie odpowiedniej jego ilości. Produkt powinien także łatwo się rozsmarowywać, co ułatwi jego aplikację. Aby to sprawdzić, warto najpierw przetestować próbki różnych preparatów.

 

Bibliografia:

  • Marcinkiewicz: Emolienty dla dzieci od pierwszego dnia życia. Farmacja Praktyczna 1011/2016.

  • C. Mack Correa, J. Nebus: Leczenie chorych na atopowe zapalenie skóry: rola emolientówhttps://dermatologia.mp.pl/lista/80501,co-powinny-zawierac-emolienty.

  • https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.7.6.22.

  • https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/40102,rozpoznawanie-i-leczenie-atopowego-zapalenia-skory-u-dzieci-i-doroslych

  • https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.7.1.19.

Tematy: emolienty, emolienty dla dzieci, nawilżanie skóry dziecka, atopowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry u niemowlaka, AZS, odparzenia u dziecka

Komentarze