Dlaczego niemowlę nie chce spać

Ocena: 4.49/5 Głosów: 11
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy to normalne, gdy niemowlę nie chce spać w ciągu dnia i wciąż jest niespokojne? Czy przyczyną może być głód dziecka? Na pytania odpowiada położna!

Niemowlaki rosną i w ciągu dnia będą coraz aktywniejsze.
Niemowlaki rosną i w ciągu dnia będą coraz aktywniejsze.

Moja 5-tygodniowa córcia w nocy bardzo ładnie śpi (2-5 godzin). Ale w dzień nie chce, jest niespokojna. Powtarza się schemat: pielucha, karmienie, trzymanie do odbicia 20 min. W ciągu tych minut troszkę pośpi, a resztę czasu jest niespokojna, wierci się na rękach, czasami piszczy, jęczy, przeciąga się. Położę ją śpiącą, pośpi 5-10 minut i budzi się z płaczem. I tak w kółko cały dzień. Myśleliśmy z mężem, że może jej zimno, ale zmieniliśmy kocyk na kołdrę i jest to samo. Jem to, co wcześniej, gdy jeszcze tak się nie zachowywała. Może się nie najada? Podobno około 5.-6. tygodnia życia zwiększa się u dzieci zapotrzebowanie na jedzonko. Czy to mija? Enji

Na pytania odpowiada M. Jungowska, położna z infolinii poloznaradzi.pl:


Dzieci 5-6 tygodniowe to już nie noworodki (ten okres kończy się po 30 dniach życia) a niemowlaki. Ich układ nerwowy bardzo szybko dojrzewa, potrzebuje nowych bodźców do rozwoju. Im starsze dziecko, tym więcej potrzebuje uwagi, zainteresowania i tym bardziej interesuje je otoczenie.

Jeśli bardzo Panią niepokoi, czy dziecko się najada, radzę zważyć dziecko i zobaczyć, ile przybrało na masie ciała (jeśli dziecko moczy 5-6 pieluch na dobę, mocz jest jasny, a stolce przy wyłącznym karmieniu piersią przypominają jajecznicę, to wszystko w porządku).

Rzeczywiście, istnieją tzw. kryzysy laktacyjne w wieku ok. 3 tygodni, 6 tygodni, 3 miesięcy i półrocza - w wielkim skrócie polega to na tym, że dziecko z dnia na dzień potrzebuje dużo większej ilości pokarmu i kalorii - większość dzieci pięknie sobie z tym radzi, nie odstępując piersi rodzicielki przez dobę lub dwie, skutkiem czego na trzeci dzień mama ma w piersiach tyle pokarmu, ile chce dziecko.

Niemowlaki rosną i w ciągu dnia będą coraz aktywniejsze, niech Pani spróbuje położyć dziecko na brzuszku - niech poćwiczy swoje mięśnie, posłuchajcie wspólnie muzyki (są specjalnie zebrane kawałki Mozarta, Chopina dla dzieci) lub zatańczcie razem przy nieśmiertelnym "puszku okruszku".

Nie każdy płacz dziecka to wołanie o jedzenie - czasem jest to "mamo, zimno mi, mamo, przytul, mamo, pobaw się ze mną" - na pewno będzie łatwiej, jak dzieci zaczną mówić, ale to dopiero za 2 lata, przez ten czas będzie Pani mistrzynią w mowie niewerbalnej swojego szkraba. Życzę wszystkiego dobrego!

Czytaj też: Co zakłóca sen niemowlaka

Tematy: laktacja, płacz dziecka, usypianie, płacz niemowlęcia, sen niemowlaka, usypianie niemowlęcia

Komentarze