Czy kojec dla dziecka jest potrzebny?

Ocena: 2.88/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Kojec to miejsce, gdzie możesz zostawić małe dziecko, nie obawiając się, że zrobi sobie krzywdę. Do czego tak naprawdę służy kojec i czy jego obecność jest niezbędna?

Kojec powinien kojarzyć się maluchowi z miejscem przeznaczonym do zabawy
Kojec powinien kojarzyć się maluchowi z miejscem przeznaczonym do zabawy

Kojec ma wiele zalet zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.

 

Dla dziecka

Bez względu na to, jaki kojec wybierzesz, jest to przestrzeń zarezerwowana wyłącznie dla dziecka. Przestrzeń kojca jest na tyle niewielka, że nawet małe dziecko dobrze radzi sobie z jej poznaniem. Stanowi kolejny krok w rozwoju - poznawanie przestrzeni. Kojec to miejsce, gdzie mogą być zgromadzone zabawki dziecka, gdzie nikt poza dzieckiem nie przebywa. Kojec uczy też samodzielności. Dziecko zarówno uczy się samo bawić zabawkami, jak i przyzwyczaja się, że co jakiś czas mama znika z pola widzenia.

Kojec wspiera też naukę wstawania i chodzenia malucha - dzięki szczebelkom lub specjalnym uchwytom w kojcu siatkowym.

 

Dla rodziców

Podstawową zaletą kojca dla rodziców jest to, że można w nim zostawić dziecko bez obawy, że zrobi krzywdę sobie lub otoczeniu. Kojec szczególnie przydaje się w momencie, gdy maluch zaczyna chodzić. Wtedy wyjątkowo uważnie należy pilnować samego dziecka jak i wszystkiego, co może się znaleźć w zasięgu jego rąk.

Kojec może też stanowić barierę pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem w domu, jeżeli masz jakieś obawy w tym względzie. Pamiętaj jednak, żeby upewnić się, że pies czy kot nie wejdzie do środka kojca.

 

Od jakiego wieku?

O ile kojec najlepiej sprawdza się u dzieci, które samodzielnie się poruszają, o tyle lepiej zacząć przyzwyczajać malucha wcześniej do przebywania w kojcu. Może to być już 4-5 miesiąc życia dziecka. Nie chodzi o to, żeby wtedy zostawiać dziecko na długo w kojcu, ale żeby stopniowo je do tego przyzwyczajać.

Podstawowym ograniczeniem w kupowaniu kojca jest przestrzeń. Jeżeli masz małe mieszkanie, może się okazać, że na dodatkowy sprzęt po prostu brakuje miejsca.

Niektórzy rodzice zamiast kojca wykorzystują w podobnym celu łóżeczko. Takie rozwiązanie ma dwie wady. Po pierwsze - łóżeczko jest zwykle mniejsze od kojca, a tym samym dziecko ma mniej miejsca. Po drugie - łóżeczko staje się miejscem i do spania, i do zabawy. Wygodniej mieć te miejsca odrębne, wtedy dziecko będzie kojarzyło łóżeczko z funkcją spania, a kojec z miejscem zabawy. Ponadto kojec ma wzmocnione, twarde dno, tak że dziecko może nawet po nim skakać, podczas gdy w łóżeczku jest materacyk i szczebelki, które mogą się połamać w trakcie skakania.

 

Nie cały czas

Ważne, żeby dziecko przebywało w kojcu przez jakiś czas, ale nie przez cały dzień. Kojec to dobre rozwiązanie, kiedy musisz na jakiś czas iść od kuchni, łazienki, a nie możesz dziecka zostawić samego na podłodze.

Jest wiele rodzajów kojców, w różnych rozmiarach. Wybierz taki, który najlepiej będzie odpowiadać tobie i twojemu dziecku.

Tematy: opieka, kojec

Komentarze