Chustowanie dla początkujących

Ocena: 3.62/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wybrać elastyczną czy tkaną? Jak nauczyć się ją wiązać? I czy noszenie w chuście będzie korzystne dla dziecka i twojego kręgosłupa? Oto prosty i kompletny poradnik chustowania.

Wielkość chusty powinna być dopasowana do postury rodzica. / fot. shutterstock
Wielkość chusty powinna być dopasowana do postury rodzica. / fot. shutterstock

- Kiedy 7 lat temu urodziła się moja córka Ania, a dwa lata później syn Franek, ludzie mnie pytali, czy to, co robię, jest na pewno bezpieczne. Wydawało im się, że niemowlę może mi wypaść albo się udusić. Teraz widok mamy niosącej dziecko w chuście nikogo już nie dziwi - mówi Agnieszka Duda, prezeska Stowarzyszenia "Klub Kangura".

Rodziców, którzy przychodzą na prowadzone przez nią warsztaty i konsultacje indywidualne, przekonuje, że noszenie maluchów w chustach ma same plusy. - Najlepszym dowodem na to są moje własne dzieci. Dzięki temu, że wszędzie mogłam je ze sobą zabierać, są otwarte, samodzielne, nie boją się kontaktów z innymi ludźmi. A przy tym nie wymagają ode mnie stuprocentowej uwagi, bo zaspokajałam ich potrzebę bliskości i teraz mają świadomość, że zawsze mogą do mnie przyjść i się przytulić - dodaje Agnieszka Duda. Lubi mówić też o "paradoksie chusty" - choć będziesz nią do dziecka w sposób dosłowny przywiązana, zyskasz wolność robienia tego, na co akurat masz chęć.

Bliskość i wygoda

- Nie ma co się oszukiwać. Rodzice często biorą dziecko na ręce. Noszenie malucha w chuście jest bezpieczniejsze dla naszych kręgosłupów - układ mięśniowy ma szansę, by powoli dostosowywać się do stopniowo rosnącego ciężaru malucha. Chusta daje nam też możliwość bycia z dzieckiem i zajmowania się ważnymi dla nas sprawami. Bez problemu zrobimy zakupy, pójdziemy do banku, zjemy kanapkę czy rozwiesimy pranie. Dotrzemy tam, gdzie wózek nie dojedzie - tłumaczy Agnieszka Duda. Dlatego takie rozwiązanie bardzo sobie chwalą np. mamy pracujące zawodowo, które wiele godzin spędzają poza domem. Kiedy do niego wracają, są spragnione bliskiego kontaktu z synem czy córką, a jednocześnie mają na głowie sporo obowiązków.

Ale noszenie w chuście to nie tylko wygoda dla rodziców. Zastanawiasz cię, co może dać twojemu dziecku?

 • Podstawową sprawą jest poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Maluch słyszy bicie twojego serca, czuje twój oddech i ciepło. Twoje ruchy odbiera jako łagodne bujanie i kołysanie. To go bardzo uspokaja.

Przeczytaj więcej o rodzicielstwie bliskości.

 • Korzystanie z chust i miękkich nosideł wpływa też na fizyczną kondycję dziecka. Jeśli plecy są podparte materiałem na całej długości i lekko zaokrąglone, jego kręgosłup jest odciążony, a pozycja "na żabkę" jest korzystna dla stawów biodrowych niemowlęcia.
 • Dostarczanie maluchowi dodatkowych bodźców sprawia, że lepiej się rozwija, jest otwarty i ciekawy świata. - Jeśli na spacerze dziecko leży w wózku, to widzi niebo, ptaki, korony drzew. Nie zobaczy psa, który przebiegnie obok, najwyżej usłyszy jego szczekanie. Maluch niesiony w chuście ma szansę na to, że bodziec słuchowy od razu połączy mu się ze wzrokowym - mówi Agnieszka Duda.

Rady dla początkujących

Myślisz, że to bardzo trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy? Agnieszka Duda tłumaczy, że skoro dziecko jest się w stanie nauczyć wiązać sznurówki na kokardkę, dorosły na pewno opanuje wiązanie chusty.

 • Możesz zacząć ćwiczyć, kiedy jeszcze jesteś w ciąży. Przeczytaj instrukcję dołączoną do wybranego przez siebie modelu chusty, weź misia albo lalkę i potrenuj, żeby zapamiętać kolejność ruchów. Potem będzie ci dużo łatwiej zapanować nad wiercącym się maluchem.
 • Namów swojego partnera, żeby przez pierwszych 6 tygodni życia dziecka to on nosił je w chuście. - To czas, w którym kobieta dochodzi do siebie po porodzie. A jednocześnie świetny moment na to, by ojciec nawiązał bardzo bliski kontakt z dzieckiem - zachęca Agnieszka Duda.
 • Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, wybierz się na warsztaty wiązania chust, które są regularnie organizowane w wielu miastach w Polsce albo skorzystaj z indywidualnych konsultacji prowadzonych przez specjalistki. Wielu rodziców potrzebuje kontaktu z kimś, kto ich uspokoi i da pewność, że nie zrobią krzywdy swojemu dziecku. I nie ma w tym nic dziwnego. Warto poszukać też lokalnego Klubu Kangura czy klubu mam, gdzie doświadczeni rodzice pomogą znaleźć najodpowiedniejszą chustę.
 • Jeśli  twoje dziecko ma jakieś kłopoty zdrowotne, skonsultuj się z lekarzem, nim zaczniesz nosić je w chuście. Zachowuj też zdrowy umiar i dbaj o swój kręgosłup - szczególnie, jeśli np. używasz chusty obciążającej tylko jedno ramię.

Specjalnie dla ciebie

Dziecko w chuście możesz nosić na brzuchu, na plecach, na ramieniu albo na biodrze. Wielkość chusty powinna być dopasowana do postury używającego jej rodzica - niskiej i szczupłej kobiecie starczy pas materiału o długości 4-4,2 m, ale wysoki i barczysty tata powinien sprawić sobie dużo dłuższy, nawet taki, który ma 5,2 m. W zależności od wieku i wagi dziecka oraz od twoich potrzeb i upodobań, możesz się zdecydować np. na:

 • miękkie nosidło azjatyckie lub nosidło ergonomiczne nieco przypominające plecak - to dobry wybór dla osób, którym wiązanie chusty sprawia więcej kłopotów

 • chustę tkaną, czyli długi pas materiału, najczęściej z bawełny, którym okręca się i przywiązuje do siebie dziecko
 • chustę elastyczną, która jest rozciągliwa, uszyta z dzianiny - najpierw się ją zawiązuje, a potem wkłada do niej malucha
 • chustę kółkową zakończoną z jednej strony dwoma dużymi kółkami, przez które przekłada się drugi koniec materiału i w łatwy sposób reguluje jej długość
 • chustę kieszonkę (pouche), którą przerzuca się przez ramię i umieszcza w niej dziecko

Chustę o splocie prostym można uszyć samodzielnie, ale wiele mam poleca chusty firmowe o splocie skośnokrzyżowym. - Nie rozciągają się w sposób niekontrolowany i są wygodne, bo lepiej rozkłada się w nich ciężar dziecka. A do tego mają atesty, które dają pewność, że tkanina jest bezpieczna i przy jej wyprodukowaniu nie zostały użyte np. barwniki zawierające metale ciężkie - dodaje Agnieszka Duda.

Zobacz, jak wkładać niemowlę do chusty.

Tematy: chusty do noszenia niemowląt, chusty dla niemowląt, chustowanie, chusty tkane, chusty elastyczne

Komentarze