Body, rampers, niechodki – słowniczek niemowlęcej garderoby

Ocena: 5/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Dla większości osób, które nie mają dzieci, a czasami nawet dla przyszłych mam na początku ich drogi, nazwy ubranek niemowlęcych mówią naprawdę niewiele. Z tego względu nawet kompletowanie wyprawki dla własnego dziecka może być nie lada wyzwaniem, jeżeli na przykład w spisie niezbędnych rzeczy dla malucha na stronach dla mam widnieje tylko samo enigmatyczne nazewnictwo. Co oznaczają więc poszczególne nazwy elementów niemowlęcej garderoby?

 

Body niemowlęce

To rodzaj ubranka zakładanego na gołe ciało. Jest to element garderoby z długim bądź z krótkim rękawem, bez nogawek. Body posiada zapięcie w kroku na charakterystyczne napki, dzięki którym bez zdejmowania całego ubranka można sprawnie zmienić maluchowi pieluchę. Przy szyjce z jednej lub z dwóch stron zawiera również napki, by bez problemu można było body zdjąć przez głowę.

 

Pajacyk

Nazwa ubranka faktycznie nawiązuje do jego kroju. W pierwszym okresie życia malucha zazwyczaj pajacyki stanowią jego ubranie na dzień. Niekiedy na tę część garderoby mylnie mówi się także śpioszki, chociaż są to dwa zupełnie inna ubranka. Faktycznie starsze dzieci często śpią w pajacykach, ponieważ są one ciepłe i wygodne. Pajacyk ma długie rękawy i nogawki oraz zakryte stópki. Jest zwyczaj rozpinany na całej długości, aby rodzicom łatwiej było rozebrać malucha. Pajacyk można noworodkowi zakładać na body.

 

Śpioszki

To ubranka, których historia sięga wielu pokoleń wstecz. Dziś niektórzy rodzice uważają je za nieco niemodny element garderoby, jest on jednak bardzo praktyczny, na przykład w komplecie z kaftanikiem lub body z długim rękawem. Śpioszki nie mają rękawów, za to posiadają długie nogawki i zakryte stópki. Najwygodniejsze są te z zatrzaskami w kroku. Znów chodzi o kwestie przewijania, które byłaby zdecydowanie trudniejsza bez tego ułatwienia.

 

Półśpiochy

To spodenki z zakryta stópką, idealne zwłaszcza dla noworodków i młodszych niemowląt. Dzięki półśpiochom nie ma potrzeby zakładania skarpetek, które uciskają nóżki. Należy pamiętać, że półśpioszki, jak i śpioszki na co dzień mogą nosić tylko dzieci, które jeszcze nie próbują chodzić, ponieważ w innym przypadku byłoby to niebezpieczne ze względu na możliwość poślizgnięcia się.

 

Kaftanik

Można go porównać do rozpinanej bluzki czy też sweterka. Posiada długie rękawy i stanowi  idealne połączenie ze śpioszkami zwłaszcza dla niemowląt, które nie są jeszcze zbyt mobilne. Body lub śpioszki z kaftanikiem sprawdzą się bardzo dobrze z jeszcze jednego powodu, ponieważ te elementy garderoby się nie podwijają. Kaftanika więc nie zakłada się raczej na gołe ciało.

 

Rampers

Nazwa tego ubranka wydaje się chyba najbardziej tajemnicza. Rampers zaś to po prostu ubranko, które może mieć krótki lub długi rękaw, krótkie lub długie nogawki, ale bez zakrytych stópek. Taki strój z długimi rękawami i nogawkami może zastąpić pajacyk, wystarczy tylko założyć dziecku skarpetki. Jak większość ubrań dla malucha, rampers rozpina się  kroku dla ułatwienia przebierania czy zmiany pieluchy.

 

Niedrapki

Pod tą nazwą rozumie się cienkie rękawiczki, które nakłada się noworodkowi. Często maluchy rodzą się z długimi paznokciami, zaś ich obcinanie w szpitalu nie jest zalecane, ponieważ jeżeli dojdzie do skaleczenia, może być ono furtką dla bakterii. Ostrymi pazurkami noworodek może sobie podrapać twarz, więc mamy często zakładają swoim dzieciom, przyjemniej podczas pobytu w szpitalu specjalne rękawiczki bez palców. Nie zaleca się jednak, by maluch nosił je dłużej niż kilka dni, ponieważ to właśnie rączkami od urodzenia eksploruje on otoczenie i swoje ciało.

 

Niechodki

To buciki, które zakłada się niechodzącym jeszcze dzieciom. Służą one przede wszystkim temu, by nóżka na spacerze nie była ubrana jedynie w skarpetkę czy rajstopki. Niechodki nie są przystosowane do nauki chodzenia, więc jeżeli maluch próbuje uczyć się samodzielnie poruszać, koniecznie trzeba kupić mu pierwsze buciki do nauki chodzenia.

 

Młoda mama, która już zaczyna kompletować wyprawkę i jest po pierwszych zakupach, bardzo szybko zapamiętuje znaczenie poszczególnych nazw ubranek i doskonale sobie z tym radzi. Tatusiom zaś warto podesłać taki artykuł do przeczytania.

Komentarze