6 błędów w ubieraniu niemowląt

Czy ubieranie dziecka „na cebulkę” jest prawidłowe? Jak sprawdzić, czy niemowlakowi nie jest za zimno? Czy warto zakładać buciki? Przeczytaj, jak nie popełniać popularnych błędów podczas ubierania niemowlaka!

Wiele początkujących mam zastanawia się, jak ubierać swoje dziecko, by się nie przeziębiało i nie przegrzewało, czy zakładać niechodzącemu jeszcze maluchowi buty, które ubranka są najlepsze, z jakich tkanin powinny być wykonane? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania odbywa się niekiedy metodą prób i błędów.

Za ciepło

Sąsiadka ci mówi, że maluszek marznie, ponieważ ma zimne rączki, a ty skołowana nakładasz mu kolejne śpioszki. Czy rzeczywiście sąsiadka ma rację? Zbyt ciepłe ubieranie niemowląt grozi przegrzaniem, a co za tym idzie - szybkim przeziębieniem. Układ termoregulacji niemowląt nie działa jeszcze pełną parą, dlatego trzeba rozważnie dobierać odzież niemowlęcia, by nie dopuścić do spocenia i wyziębienia. Jak to zrobić? Dobrze jest ubierać maluszka warstwowo, czyli "na cebulkę". Kiedy maluchowi będzie za gorąco, zdejmiesz mu jedną warstwę, a gdy za zimno - kolejną nałożysz. Jak się przekonać, czy niemowlę marznie lub się poci? Dotknij jego karku lub plecków - jeśli są chłodne, to znaczy, że jest mu zimno, a jeżeli są bardzo ciepłe - to znaczy, że dziecku jest za gorąco. Niemowlęta często mają chłodne dłonie, nie jest to więc wymierny wskaźnik ciepłoty ciała.

Koronki i tiule

Każda mama pragnie, by jej pociecha wyglądała jak najpiękniej. Zdarza się, że mamy dziewczynek ubierają je w sukieneczki z elementami gryzącej koronki i sztywnego tiulu. Mała panienka przeistacza się w księżniczkę, lecz jeśli koronka przy szyi będzie ją gryzła lub uwierała, stanie się marudna. Niemowlęta o niebo lepiej czują się w naturalnych materiałach - bawełnie, lnie, wełnie merynosowej, które są miękkie i pozwalają skórze dziecka oddychać, a przede wszystkim nie ograniczają ruchów malucha.

Przeczytaj również: Jak przetrwać upały w ciąży?

Zatrzaski na plecach

Zakładane na noc pajacyki z zatrzaskami na plecach mogą stać się koszmarem. Przewijanie dziecka w nocy, kiedy rodzic jest bardzo śpiący, powinno odbywać się szybko i sprawnie, a przecież rozpinanie zatrzasków umieszczonych na plecach nie należy do łatwych zadań - niemowlę trzeba obrócić na brzuszek, rozpiąć ubranko, zdjąć pieluszkę, założyć czystą i ubrać malucha na nowo. Lepiej wybieraj ubrania, które bez problemu zdejmiesz, nawet wtedy, kiedy oczy masz przymknięte.

Czapka stale na głowie

Teorię, według której czapeczka na głowie niemowlęcia chroni go przed wszelkimi chorobami, można włożyć między bajki. W krajach zachodnich dzieci noszą czapki zwykle podczas mrozów i latem, by zabezpieczyć głowę przed porażeniem słonecznym. W Polsce utarło się, że czapeczka zabezpiecza uszy maluszka przed chorobami, co nie jest do końca prawdą, ponieważ zapalenia uszu powodują wirusy lub bakterie, a nie chłodne powietrze.

Przeczytaj też: Pierwszy spacer z dzieckiem – jak się do niego przygotować?

Buty dla niemowląt

Błędem jest zakładanie dziecku, które jeszcze nie chodzi, sztywnych butów o twardej podeszwie i sztywnym zapięciu, żeby dziecko ładnie wyglądało. Zdrowa, niemowlęca stopa nie wymaga żadnego usztywniania, powinna móc się po prostu swobodnie poruszać. Właściwe jest pozwalanie maluchowi na raczkowanie i stawianie pierwszych kroków boso - pracuje wtedy cała stopa. Ewentualnie można niemowlęciu zakładać tzw. miękkie buciki, najlepiej ze skóry o zamszowej podeszwie, która działa jak ABS. Takie buty dopasowują się do kształtu stopy, pracują wraz z palcami i nie przeszkadzają w zdrowym rozwoju.

Zbyt gwałtowne ruchy podczas ubierania

Do błędów podczas ubierania niemowlęcia zaliczyć można także gwałtowne, nerwowe ruchy osoby ubierającej dziecko. Wiadomo, że początkujący rodzice denerwują się podczas rozbierania i ubierania dziecka - maleńkie rączki, wąskie rękawki, wkładanie ubrań przez głowę dziecka - można się nieźle napocić. Dziecko na gwałtowne ruchy i podniesiony głos dorosłych zareaguje strachem, nerwowością i płaczem. Podczas ubierania zachowaj spokój, twoje ruchy powinny być spokojne, delikatne. I mów do dziecka - tłumacz, co za chwilę zrobisz: - Teraz założę ci pieluszkę, a potem pajacyka. W ten sposób wyrazisz swój szacunek do małego człowieka, który szybciej się uspokoi.

Sprawdź, jak ciepło ubierać niemowlę.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
3.0

Komentarze i opinie (1)


Zachodnia Europa ma klimat znacznie łagodniejszy niż Polska. Stąd różnice w ubieraniu dzieci.

Może zainteresuje cię

Pozycje do karmienia piersią

 

Refluks żołądkowo-przełykowy, ulewanie

 

Niemowlę i upał – jak pielęgnować niemowlę w upale?

 

Pierwszy spacer z dzieckiem – przygotowanie dziecka do pierwszego spaceru

 

Guzek pod pachą u dziecka – co to może być?

 

Odpieluszkowe zapalenie skóry

 

Jak ciepło ubierać niemowlę?

 

Swędzenie odbytu u dziecka – jakie są przyczyny i jak pomóc, kiedy swędzi odbyt?