Zabawki dla niemowlaka

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wchodzisz do sklepu z zabawkami i nie wiesz, co wybrać. Albo podoba ci się wszystko, albo nic. A przecież chciałabyś kupić swojemu dziecku zabawkę nie tylko ładną, ale taką, która wspomoże jego rozwój.

Zabawki powinny być dostosowane do wieku malucha
Zabawki powinny być dostosowane do wieku malucha

Odpowiednie do wieku

Przede wszystkim staraj się wybierać zabawki odpowiednie do wieku dziecka. Możesz się kierować oznaczeniami producenta (np. 0+, 1+, 3+ - czyli dla dzieci od narodzin, powyżej 1. miesiąca, 3. miesiąca itd.), ale też znajomością własnego dziecka. Najlepiej jest kupować takie zabawki, które zainteresują dziecko, ale też będą rozwijające. Jeżeli kupisz zabawkę zbyt prostą dla twojego malucha, dziecko szybko się nią znudzi. Jeżeli kupisz z kolei zabawkę zbyt trudną, dziecko nie będzie umiało się nią bawić i szybko się zniechęci.

Dla niemowlęcia wszystko jest interesujące, zwykła łyżeczka, pieluszka czy inne przedmioty codziennego użytku. Wiele zabawek można zrobić samodzielnie (szczególnie grzechotki i maskotki).

 

Rozwijające

Oznacza to, że powinny rozwijać zmysły (na początku dotyku - różna faktura, kolor zabawek), a potem umiejętności: ruchowe, słuchowe lub wzrokowe dziecka.

W późniejszym okresie możesz wybierać tzw. zabawki edukacyjne, czyli takie, które wspierają naukę: kolorów, kształtów, cyferek, literek, czynności itd. Warto pamiętać, że nie wszystkie zabawki muszą być drogie.

Najlepsze są zabawki, które dziecko może poznawać stopniowo i bawić się nimi w różny sposób.

 

Klocki

Różnego rodzaju klocki są bardzo dobrą zabawką. Po pierwsze dziecko bawi się nimi przez długi czas - najpierw burząc konstrukcje, które ty zbudujesz, potem samodzielnie budując. Budowanie z klocków rozwija nie tylko sprawność rączek dziecka, ale także rozwija wyobraźnię. Możesz kupić np. drewniane klocki z literkami. Początkowo dziecko nie zwraca uwagi na literki, dopiero z czasem się nimi interesuje i uczy.

 

Książeczki

Warto od samego początku przyzwyczajać dziecko do książeczek. Najpierw można kupować książeczki dla noworodka - miękkie, z wyrazistymi rysunkami, najlepiej z wykorzystaniem kolorów czarnego, białego i czerwonego. Niektóre książeczki mogą pełnić także funkcję gryzaczków. Z czasem dziecko zacznie zwracać uwagę nie tylko na rysunki, ale także na to, co czytasz podczas przeglądania stron. Na rynku obecnych jest wiele książeczek z okienkami do odkrywania, z wysuwanymi elementami - ich czytanie staje się prawdziwą przygodą. Dziecko rozwija w ten sposób wzrok, słuch, pamięć i cieszy się ze wspólnie spędzonego czasu.

 

Pacynki

Są to zabawki rozwijające praktycznie w każdym wieku. Na początku dziecko docenia ruch i kolor pacynek, potem wspólnie z rodzicami można zrobić przedstawienie kukiełkowe, wymyślać przygody, traktować pacynki jako przytulankę.

Najmniej pożądanymi zabawkami są lalki i maskotki. Nie znaczy to, że są całkowicie niepotrzebne lub szkodliwe. Ale nie ma sensu kupować ich w nadmiarze.

Pamiętaj, że droga zabawka wcale nie musi oznaczać dobrej zabawki. Ponadto, prędzej czy później wiele zabawek ulega zepsuciu, zniszczeniu. Jeżeli będzie ci żal drogiej zabawki, po prostu jej nie kupuj.

 

Bezpieczeństwo

Zawsze sprawdź, czy dana zabawka nie jest zarezerwowana dla dzieci powyżej 3 roku życia. Zwykle oznacza to, że może zawierać drobne elementy, które mogą zostać połknięte. Jeżeli jakaś zabawka zepsuła się, coś się połamało - najlepiej jest wyrzucić zabawkę i nie ryzykować skaleczenia dziecka. Unikniesz też w ten sposób rosnącego stosu zabawek częściowo zepsutych.

Jeżeli będziesz uważnie śledzić etapy rozwoju swojego dziecka, na pewno znajdziesz takie zabawki, które nie tylko ucieszą malucha, ale także będą wspierać jego rozwój.

Jeżeli z jakiejś okazji twoje dziecko dostanie dużo zabawek, możesz część z nich schować (lub zrobić to ze starymi zabawkami) i wyciągnąć po kilku miesiącach. Dla dziecka będą jak nowe i na nowo będzie się nimi bawić i cieszyć.

Tematy: wychowanie, zabawa, zabawki, zabawki dla niemowlaka, zabawki edukacyjne, mata edukacyjna, klocki, książeczki dla dzieci

Komentarze