Sposoby układania dziecka

Każda mama stara się, żeby dziecku było jak najlepiej i najwygodniej. Jak w takim razie układać noworodki i niemowlęta, aby było im nie tylko wygodnie, ale i bezpieczne?

Dziecko w łonie matki przyjmuje pozycję embrionalną - zgięty kręgosłup, ręce, nogi i głowa zbliżone do siebie. Po porodzie jednak, kiedy nie ma już płynu, w którym dziecko łagodnie się unosi, powstaje pytanie, jak układać dziecko. Chodzi nie tylko o to, aby dziecku było wygodnie, ale by właściwa pozycja zapewniała mu optymalny rozwój fizyczny i bezpieczeństwo.

Na rękach

Nosząc dziecko na rękach, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego główkę. Ponieważ noworodek nie jest w stanie sam jej udźwignąć, należy zawsze pamiętać o jej podtrzymywaniu. Najczęściej nosząc dziecko na rękach, układa się jego głowę w zgięciu łokciowym, równocześnie podtrzymując pupę dziecka dłonią tej samej ręki. Drugą ręką możemy podtrzymywać nóżki dziecka. Można również położyć dziecko brzuchem na dół, podtrzymując brzuszek na otwartej dłoni i układając główkę dziecka na przedramieniu tej samej ręki.

W pozycji pionowej najwygodniej jest położyć dziecko na swoim ramieniu, tak aby główkę (lub także i rączki) miało położoną na ramieniu, a reszta ciałka była podtrzymywana jedną lub dwiema rękami. Kolejną przyjemną dla dziecka pozycją jest ułożenie sobie dziecka na piersiach, przy równoczesnym odchyleniu tułowia osoby noszącej do tyłu (np. w fotelu czy na łóżku).

W łóżeczku - do spania

Najwięcej wątpliwości mają rodzice co do układania dziecka w łóżeczku. Ze względów bezpieczeństwa, tj. aby dziecko nie udusiło się ani zachłysnęło w przypadku ulania, zaleca się układanie na początku dziecka na boczku, najlepiej na zmianę raz lewym, raz prawym. Istnieją nawet poduszki składające się z dwóch elementów, które uniemożliwiają dziecku przekręcenie się na plecy z takiej pozycji i tym samym zapewniające dziecku bezpieczny sen. Można jednak zamiast nich użyć zrolowanego koca, ręcznika, który podłożony pod plecki i przy rączkach będzie pełnił taką samą funkcję.

Przeczytaj też: Leżaczek bujaczek – czy jest zdrowy dla dzieci?

W miarę jak dziecko będzie rosło, nabędzie umiejętność podnoszenia główki, przekręcania jej i taka pozycja nie będzie już konieczna. Należy także pamiętać o innych zasadach bezpieczeństwa dotyczących łóżeczka:

  • aby materacyk był w miarę twardy, dobrze dopasowany do łóżeczka (tak aby dziecko nie mogło wcisnąć rączki pomiędzy łóżeczko a materacyk),
  • aby w łóżeczku znajdowało się minimum rzeczy (zabawek, kocyków itp., pod które dziecko mogłoby się niechcący wczołgać)
  • żeby szczególnie na początku nie używać poduszki, która jest niemowlęciu niepotrzebna, a może spowodować uduszenie się i wady kręgosłupa.

Na samym początku warto też unieść przód łóżeczka poprzez podłożenie np. kilku książek pod nogi łóżeczka, gdyż w takiej pozycji dziecko będzie mniej ulewać, lepiej trawić (nie będzie podrażniony przełyk), a w razie ulania pokarm wypłynie z ust dziecka na dół. Dzieci, które potrafią swobodnie przekręcać głowę i podnosić ją, można także układać do snu na brzuchu. W takiej pozycji dziecka nie trzeba owijać becikiem, bowiem rączki i nóżki są bardziej unieruchomione niż na pleckach i nie przeszkadzają w spokojnym śnie. Wiele dzieci przyjmuje chętnie pozycję na brzuchu podczas snu, śpiąc "na żuczka" - tj. z podsuniętymi pod brzuszek, zgiętymi nóżkami i zgiętymi rączkami przy buzi.

W czasie aktywności

Gdy dziecko nie śpi, najlepiej jest układać je na stosunkowo twardym, płaskim materacu na brzuchu. Wtedy dziecko ćwiczy mięśnie rąk, karku, kręgosłupa i ma optymalne dla rozwoju ułożenie stawów biodrowych (rozwarte nogi), a dodatkowo delikatnie uciska brzuszek, ułatwiając odprowadzanie gazów. Oczywiście niemowlęta często protestują przeciwko zbyt długiemu układaniu ich w tej pozycji i nie warto trzymać ich tak na siłę, ale zdecydowanie warto przyzwyczajać stopniowo dziecko do przebywania w takiej pozycji właśnie, jako że stwarza ona najlepsze warunki do rozwoju psychofizycznego dziecka.

Oczywiście można także niemowlę kłaść na pleckach, na boczku, w leżaczku. Warto jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju leżaczki należy stosować zgodnie z ich oznaczeniem co do wieku dziecka, ale nawet te oznaczone jako 0+ nie służą do tego, by dziecko przebywało w nich wiele godzin. Najlepiej jest stosować różne pozycje, pokazując dziecku świat z wielu różnych perspektyw.

Czytaj też: Co zakłóca sen niemowlaka

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Temperatura u niemowlaka – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

 

Niespokojny sen u niemowlaka – co robić, gdy dziecko nie chce spać?

 

Co robić, gdy dziecko płacze?

 

Ulewanie – jak żyć z ulewającym niemowlakiem?

 

Gorączka przy ząbkowaniu – jak zbić gorączkę, kiedy dziecko ząbkuje?

 

Co zakłóca sen niemowlaka?

 

Kiedy dziecko przesypia całą noc?

 

Anemia u niemowlaka – przyczyny, objawy, dieta, leczenie