Dotyk miłości, czyli jak masować niemowlę

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Masaż niemowlęcia to nie tylko zabieg, który ma mu pomóc uspokoić się i wyciszyć przed snem. To cała gama dobroczynnych skutków dla dziecka i rodziców, dlatego warto poświęcić wieczorem kilka, czy kilkanaście minut na chwilę bliskości i czułości z maleństwem.

Maleńkie dziecko jest bardzo wrażliwe na dotyk i potrzebuje częstego tulenia, pieszczot i bliskości z rodzicami. Codzienne zabawy, głaskanie, całowanie, łaskotanie nóżek, to najprostszy i najbardziej oczywisty, chociaż nieświadomy, sposób na zaspokajanie podstawowej potrzeby bliskości. Ale masaż, prawidłowo wykonywany, może przynieść znacznie więcej korzyści nie tylko dziecku, ale także rodzicom.

Korzyści dla rodziców

Poprzez masaż rodzice nie tylko wspomagają tworzenie więzi z dzieckiem, ale także uczą się je rozumieć, co z kolei wpływa na ich pewność siebie w sprawowaniu opieki nad malcem. Spokój dziecka udziela się rodzicom, co wspomaga regenerację sił i nabranie motywacji do dalszych zmagań. Jest także miłym sposobem na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Jeśli mama karmi piersią, masaż może być wyłącznym zadaniem taty.

Korzyści dla dziecka

Masaż maluszka wzmaga u niego poczucie więzi z rodzicami, a przez to poczucie bezpieczeństwa, tak ważne dla małej istoty. Wycisza je i uspokaja, co bezpośrednio przekłada się na regularny i spokojny sen. Ponadto poprawia ukrwienie, pozytywnie wpływa na stan skóry i pobudza układ odpornościowy. Jest też znakomitym lekarstwem na problemy z brzuszkiem (łagodzi kolki) oraz ma korzystny wpływ na rozwój ruchowy.

Jak masować

Przede wszystkim należy znaleźć właściwy moment. Musi to być czas, gdy dziecko jest najedzone (ale nie zaraz po jedzeniu), niezbyt śpiące i nic nie rozprasza jego uwagi. Najlepszą chwilą zdaje się być czas po kąpieli, wtedy masaż naturalnie wpisze się w wieczorne rytuały mające prowadzić do spokojnego snu dziecka. W pokoju powinno być ciepło, aby rozebrany maluszek czuł się komfortowo, a do nawilżenia i masowania warto użyć specjalnej oliwki lub kremu.

Masować należy pewnie, delikatnie i bez pośpiechu, to ma być przyjemna chwila wytchnienia dla rodzica i dziecka.

  • Masaż zaczynamy od delikatnego masowania głowy, następnie ugniatając i głaszcząc przechodzimy do twarzy i szyi. Klatkę piersiową dziecka masujemy całymi dłońmi, wykonując pełne, obszerne ruchy od mostka na zewnątrz.
  • Rączki i nóżki można ugniatać w dowolny sposób, pod warunkiem, że sprawia to dziecku przyjemność. Dzieci bardzo lubią pocieranie jedną stópką o drugą.
  • Głaskanie pleców maluszka lepiej zacząć do masowania ich całą dłonią, a dopiero później, jak dziecko zaakceptuje ten dotyk można przejść do ugniatania palcami. Tu też działa zasada "od głowy do stóp", dlatego najpierw powinny być masowane barki, następnie przechodzimy w dół do pupy. Jednak warto obserwować reakcje dziecka.
  • Może się zdarzyć, że zdecydowanie większą przyjemność będzie mu sprawiał masaż w drugą stronę (od pupy do barków). Dlatego podczas masowania trzeba obserwować dziecko, mówić do niego i reagować na sygnały, które wysyła. To stymuluje jego zmysły oraz uczy na czym polega pełen szacunku dotyk.
  • Trzeba także pamiętać, że masaż ma być przyjemnością, dlatego jeśli maluch chce zmienić pozycję, niech ułoży się wygodnie, do masowania pominiętych partii ciała będzie można wrócić później. Jeśli daje znać, że nie podoba mu się masowanie, nie należy naciskać, może następnego wieczoru odkryje radość z tak spędzanych wspólnie chwil.
Tematy: kolka, masaż, sen niemowlaka, masaż niemowlęcia

Komentarze