Jak nauczyć dziecko zasypiania?

Ocena: 4.1/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Problemy ze spaniem dziecka dosłownie spędzają sen z oczu rodzicom. Jedną z umiejętności, które dziecko powinno posiąść, jest samodzielne zasypianie

Nauka zasypiania to jedno z największych wyzwań rodziców
Nauka zasypiania to jedno z największych wyzwań rodziców

Naukę samodzielnego zasypiania można zacząć od samego początku, tj. od urodzenia dziecka. Jednakże wielu rodziców (z różnych powodów) albo zasypia, albo śpi z dzieckiem, szczególnie na początku. Jednak prędzej czy później nadchodzi taki moment, że rodzice chcą pospać tylko we dwójkę i podejmują naukę samodzielnego zasypiania.

Czytaj też: 5 pytań o sen noworodka

 

Samodzielne i bezpieczne

Przede wszystkim zastanów się, jaki model zasypiania zamierzasz stosować (lub już stosujesz). Oczywiście możesz odkładać naukę zasypiania na później, tylko pamiętaj, że im dziecko starsze, tym trudniej będzie mu się odzwyczaić od spania lub zasypiania razem z tobą i być może zafundujesz dziecku niepotrzebny stres. Dzieci przyzwyczajone do samodzielnego zasypiania od małego są spokojniejsze i mają większe poczucie bezpieczeństwa.

Dzieci, które zawsze zasypiają z rodzicami, nie czują się na tyle bezpiecznie, by zasypiać samodzielnie i wbrew pozorom to rodzice swoim zachowaniem ograniczają ich bezpieczeństwo i samodzielność.

Dużo łatwiej jest od początku przyzwyczaić dziecko do pewnych reguł, niż w pewnym okresie nagle zmieniać zasady. Dlatego myśl długofalowo o przyzwyczajeniach swojego dziecka i nawet, jeżeli na pewnym etapie coś wydaje ci się niepotrzebne, może się okazać, ze poprzez stałe nawyki oszczędzisz dziecku stresu związanego z ich zmianą.

Czytaj też: 6 błędów przy usypianiu niemowląt

 

Przygotowanie do snu

Problemy z zasypianiem mogą być spowodowane nadmierną aktywnością i rozbawieniem dziecka przed snem. Wieczorem najlepiej bawić się w miarę możliwości z dzieckiem w spokojne zabawy, stopniowo wyciszać dziecko.

Warto także od samego początku wprowadzić rytm - podawać kolację, szykować kąpiel i kłaść do łóżka codziennie o tej samej porze. Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i przyzwyczai się szybko do takiego układu i pór dnia.

Posłuchaj, co neonatolog mówi na temat jakości snu noworodka.


Czytaj też: Codzienne rytuały

 

Zasypianie we własnym łóżeczku

Na początku możesz towarzyszyć dziecku (przebywać w tym samym pomieszczeniu), czytać dziecku bajkę, śpiewać kołysankę, głaskać po głowie itp. Jeżeli nie chcesz zostawiać dziecka, na początku posiedź w tym samym pokoju, ale w ciszy i przy zgaszonym świetle. Następnie po czytaniu czy śpiewaniu wyjdź z pokoju. Dziecko może się rozpłakać (szczególnie młodsze), wtedy przyjdź, pogłaszcz je, wytłumacz, że wszystko jest w porządku i znowu wyjdź. W miarę upływu czasu i dni wydłużaj okresy pomiędzy swoimi powrotami. Odczekaj przynajmniej 5 minut, zanim przyjdziesz pogłaskać malucha.

Pamiętaj, że dziecko płacząc chce zmusić cię do powrotu, natomiast nie dzieje mu się żadna krzywda. Będziesz zaskoczona, jak szybko dziecko przyzwyczai się do samodzielnego zasypiania. Młodsze dzieci znacznie szybciej reagują na zmianę, ze starszymi dziećmi może być trudniej. Ale bez względu na to, jak proces będzie przebiegał, pamiętaj o jednym: Bądź konsekwentna! Jeżeli zdecydujesz, że chcesz nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania, nie rób kroku wstecz i nie wracaj do starych przyzwyczajeń. Możesz modyfikować sposób samodzielnego zasypiania, stosować inne metody, ale nie cofaj się.

Czytaj też: Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Pamiętaj, żeby nie uczyć dziecko samodzielnego zasypiania i nie wprowadzać żadnych zmian, gdy jest chore lub boryka się z jakimiś innymi problemami. Nie martw się też, że dziecko inaczej będzie spać np. na wakacjach czy też u babci. Po powrocie do domu wróci do nauczonego wcześniej rytmu.

Czytaj też: Co zakłóca sen niemowlaka

Tematy: sen, sen noworodka, spanie z dzieckiem, sen niemowlaka

Komentarze