Termometr dla niemowląt – jaki wybrać, czym się kierować podczas zakupu?

Termometr dla niemowlaka jest jednym z tych przedmiotów, które koniecznie powinny znaleźć się w wyprawce dla nowego członka rodziny. To poręczne i proste w obsłudze narzędzie umożliwia dokładny pomiar temperatury ciała dziecka. Wykonuje się go zawsze wtedy, gdy stan maluszka budzi nasz niepokój, co często zwiastuje infekcję. Jaki termometr dla niemowlaka wybrać do szybkiego pomiaru temperatury? Czym wyróżnia się termometr bezdotykowy, a czym elektroniczny i paskowy? Zaraz wyjaśnimy!

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała niemowlaka?

Prawidłowa temperatura ciała u niemowląt wynosi od 36,5 do 37,5°C, choć niektórzy pediatrzy za tę górną granicę przyjmują temperaturę 37°C. O stanie podgorączkowym mówimy wtedy, gdy termometr wskaże 37-38°C, a wynik powyżej 38°C uznaje się za gorączkę.

Pomiar temperatury ciała jest podstawowym parametrem, który świadczy o zdrowiu małego człowieka i można bez przeszkód kontrolować go w warunkach domowych. Monitorowanie ciepłoty ciała dziecka ułatwi odpowiedni termometr. Gorączka może pojawić się u malucha nawet kilka razy w miesiącu, co ma związek z dojrzewaniem układu odpornościowego, który najintensywniej rozwija się w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka.

Głównymi przyczynami stanu podgorączkowego i gorączki u niemowląt są:

  • infekcje górnych dróg oddechowych (infekcje wirusowe i bakteryjne),
  • nadmierne przegrzewanie organizmu dziecka,
  • ząbkowanie,
  • silne emocje.

Podwyższona temperatura ciała może pojawić się także po szczepieniu, lecz nie jest to niepokojące zjawisko, o ile ciepłota ciała nie przekracza 38°C i nie utrzymuje się dłużej niż 2 dni.

Jakiego nie wybierać termometru dla niemowlaka?

Z racji tego, że po termometr dla niemowlaka będziemy sięgać dość często, warto mieć pod ręką model charakteryzujący się wygodą użytkowania i wysoką precyzją pomiaru. W aptekach, sklepach internetowych oraz drogeriach znajdziemy różne rodzaje termometrów, z różnych półek cenowych. Zanim przyjrzymy się bliżej polecanym modelom, powiedzmy kilka słów o termometrach, które raczej nie nadają się dla małych dzieci.

Termometry szklane, bo o nich tu mowa, wciąż są dostępne, choć zgodnie z aktualnymi przepisami, nie zawierają one toksycznej rtęci. Zastąpiono ją inną cieczą, dzięki czemu termometry te stały się bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego i samych użytkowników. Mimo to nie są one rekomendowane do mierzenia temperatury ciała u małych dzieci. Dlaczego?

Po pierwsze, termometry szklane, podobnie jak stosowane kilka dekad temu termometry rtęciowe, „potrzebują” aż kilku minut, by określić temperaturę dziecka. W przypadku niemowląt, które nieustannie się wiercą i nie zawsze chcą współpracować z rodzicem, to stanowczo zbyt długo. Po drugie, szkło jest kruchym i wrażliwym na uszkodzenia mechaniczne materiałem. Potłuczone stanowi potencjalne zagrożenie dla małego dziecka.

Na szczęście istnieją modele termometrów, których użytkowanie nie wiąże się z takim ryzykiem. Na jakie termometry dla niemowląt warto zwrócić uwagę? Jaki termometr wybrać?

Jaki termometr wybrać do pomiaru temperatury u dziecka?

Termometr bezdotykowy

Termometry bezdotykowe na podczerwień to z pewnością jeden z najczęstszych wyborów rodziców i to mimo ceny, która waha się od kilkudziesięciu do nawet ponad stu złotych. W zasadzie trudno się temu dziwić, ponieważ mierzą one temperaturę ciała dziecka z dokładnością do ±0,1°C, a przy tym nie muszą mieć fizycznego kontaktu z maluchem.

Jak mierzyć temperaturę dziecka bezdotykowym termometrem? Wystarczy zbliżyć termometr bezdotykowy do czoła dziecka, skroni lub ucha (to, do jakiej części ciała przykładamy termometr, jest określone w instrukcji dołączonej do urządzenia) na odległość kilku centymetrów, nacisnąć przycisk i już po chwili na wyświetlaczu pokaże się precyzyjny wynik pomiaru.

Przy pomocy takiego termometru można zmierzyć temperaturę ciała nawet wtedy, gdy dziecko śpi, czy mocno wierci się na rękach. Co więcej, termometr bezdotykowy można wykorzystać również do pomiaru temperatury powietrza w dziecięcej sypialni, wody w wanience czy też jedzenia po uprzedniej obróbce termicznej. Termometry bezdotykowe cechuje szybkość i dokładność pomiaru, wszechstronność zastosowań i wygoda użytkowania. To dobry wybór!

Termometr elektroniczny

Tańszą alternatywą dla termometrów bezdotykowych są termometry elektroniczne, które również cieszą się dużą popularnością. Są one zasilane na baterie, występują w różnych kształtach i mają różne rodzaje końcówek. Pomiar temperatury ciała dziecka przy pomocy termometru elektronicznego trwa kilkadziesiąt sekund. Podobnie jak termometry bezdotykowe, oferują one bardzo dokładny wynik. O zakończeniu pomiaru często informuje rodziców sygnał dźwiękowy.

Jak mierzyć temperaturę dziecka elektronicznym termometrem? Klasyczny elektroniczny termometr służy do pomiaru temperatury pod pachą, w ustach i odbycie. Wybierając model dla małego dziecka, warto zwrócić uwagę, by był on wyposażony w miękką, elastyczną końcówkę, co zwiększy komfort i bezpieczeństwo jego stosowania. W sklepach dostępne są także dotykowe termometry elektroniczne, które zostały zaprojektowane z myślą o mierzeniu temperatury w uchu oraz na czole. Termometry te mają wyprofilowaną końcówkę z czujnikiem, który pozwala na precyzyjny pomiar temperatury błony bębenkowej oraz tkanek otaczających ucho. Termometr elektroniczny doskonale sprawdzi się w domowej apteczce. Za jego zakupem przemawia także atrakcyjna cena.

Termometr paskowy a mierzenie temperatury u dziecka

W sklepach znajdziemy również termometry paskowe, jednak nie są one szczególnie polecane przez pediatrów ze względu na niską precyzję pomiaru. Termometr paskowy nakleja się dziecku na czoło. Zmienia on swój kolor w zależności od wskazania. Często wskazuje on tylko na stan podgorączkowy lub gorączkę, ale nie da się z niego odczytać dokładnego wyniku pomiaru temperatury ciała. Trzeba sobie wówczas pomóc bardziej precyzyjnym termometrem, co już z miejsca dyskwalifikuje modele paskowe. Ich zaletą jest bez wątpienia niska cena, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że termometr paskowy to produkt jednokrotnego użytku. Jest to rozwiązanie nieekologiczne, nieekonomiczne i zdecydowanie zbyt mało miarodajne, by korzystać z niego na co dzień. Aczkolwiek sprawdzi się ono, gdy nie mamy pod ręką lepszego termometru, a chcemy orientacyjnie skontrolować temperaturę ciała dziecka.


Słowem podsumowania, dobry termometr to taki, który gwarantuje szybki i dokładny pomiar temperatury ciała. Mając w domu niemowlaka, na pewno warto rozważyć zakup termometru bezdotykowego na podczerwień lub termometru elektronicznego. Z kolei termometr szklany oraz termometr paskowy nie sprawdzą się u małego dziecka.

Bibliografia

 
  1. https://www.mediaexpert.pl/poradniki/male-agd/jaki-termometr-dla-niemowlaka-wybrac-na-co-zwrocic-uwage
  2. https://pantabletka.pl/termometr-bezdotykowy-na-podczerwien-najlepszy-opinie/
  3. https://ktomalek.pl/blog/jaki-termometr-wybrac-dla-dziecka/w-826?bgar=aHR0cHM6Ly93d3cuZ29vZ2xlLmNvbS8%3D
Opublikowano: ; aktualizacja: 07.06.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Mioklonie przysenne u dziecka – czym są, kiedy występują?

 

Wiotkość krtani u niemowląt – przyczyny, objawy, leczenie wiotkiej krtani u dziecka

 

Werandowanie – przestarzały zwyczaj czy sposób na hartowanie?

 

Emolienty dla dzieci – działanie, wskazania, stosowanie, wybór

 

Sposoby na odparzenia

 

Niemowlę nie robi kupki – zaparcia u niemowląt

 

Szczepionka przeciwko HiB – wskazania, rodzaje, powikłania, przeciwwskazania

 

Anemia u niemowlaka – przyczyny, objawy, dieta, leczenie