Czy dawać dziecku smoczek

Smoczek – najlepszy przyjaciel dziecka czy najgorszy wróg, którego należy unikać?

Każdy rodzic musi podjąć w pewnym momencie decyzję, czy korzystać z pomocy smoczka czy też nie. Oczywiście są dzieci, które smoczka kategorycznie sobie nie życzą, ale większość dzieci kocha smoczki i to nieraz znacznie mocniej i dłużej, niż życzyliby sobie tego rodzice.

Kilka słów o historii smoczka

Smoczek nie jest wymysłem naszych czasów - najstarszy opis smoczka pochodzi z czasów starożytnej Sumerii, czyli 3000 lat przed naszą erą! Już wtedy używano smoczków o różnych kształtach, wykonanych z koralu lub kamieni szlachetnych. W średniowieczu dawano dzieciom do ssania rożek szmatki, czasem z cukrem lub makiem w środku. Obecnie mamy do wyboru ogromną wręcz ilość smoczków, różniących się od siebie kształtami, kolorami i materiałami, z jakich są wykonane.

Do czego służy smoczek?

Jedną z podstawowych potrzeb dziecka jest potrzeba ssania. Dziecko potrafi ssać już w łonie matki, a znakomita większość niemowląt przystawiona do piersi co najmniej w godzinę po porodzie pięknie i mocno ssie maminą pierś. Aby zaspokoić tę potrzebę ssania (nie głodu!), wymyślono właśnie smoczek.

Za i przeciw

Smoczek pozwala dziecku się uspokoić, bo zaspokaja jego potrzebę ssania. Eliminuje problemy ze zbyt długim ssaniem kciuka - w przyszłości można zabrać i schować smoczek, jeżeli chcemy dziecko od niego odzwyczaić, w przypadku kciuka kwestia odzwyczajania jest znacznie trudniejsza. Współczesne smoczki są odpowiednio wyprofilowane, tak, aby nie powodować wad zgryzu dziecka, jednak zbyt długie i częste ssanie smoczka może powodować zarówno wady zgryzu, jak i wymowy. W pierwszym etapie życia dziecka łatwiej utrzymać w czystości rączki dziecka niż smoczek, ale kiedy dziecko zaczyna raczkować, wygodniej jest, gdy chętniej possie smoczek niż umorusaną rączkę. Smoczek przydaje się też bardzo w momencie, kiedy dziecko przestaje być głodne w nocy, ale budzi się jeszcze na karmienie z przyzwyczajenia (nie najada się, ale po chwili ssania piersi zasypia). Wtedy zamiast podawać mu pierś, można przy pomocy smoczka odzwyczaić dziecko od tego karmienia.

Czytaj też: Jak oduczyć dziecko ssania kciuka?

Jaki powinien być smoczek?

Taki, aby podobał się dziecku, a jednocześnie by kształtem jak najbardziej przypominał brodawkę piersi oraz żeby dziecko musiało włożyć siłę (mocno ssać) w utrzymanie go w buzi - innymi słowy, żeby wypadał w momencie, kiedy dziecko przestanie go ssać. Ponadto musi dobrze się odpowietrzać (tj. powietrze musi łatwo uchodzić z gumeczki, nie może w środku gumki zalegać woda czy też ślina), osłonka nie może uwierać ani blokować noska dziecka, a jego rozmiar musi być dopasowany do wieku dziecka (inaczej dziecko mogłoby się nim zadławić).

Jakie smoczki mamy do wyboru?

Są dwa podstawowe podziały smoczków: wg materiału, z którego zostały wykonane (silikonowe lub kauczukowe) oraz zgodnie z kształtem, jaki im nadano (anatomiczne lub okrągłe). Smoczki silikonowe są trwalsze, łatwiejsze to utrzymania w czystości, ale też i nieco twardsze od kauczukowych. Smoczki anatomiczne to takie, które wkładamy do buzi dziecka określoną stroną (mają "górę" i "dół" i nie jest obojętne, którą stroną włożymy), natomiast smoczki okrągłe są symetryczne z każdej strony i nie ma znaczenia, którą stroną włożymy je do buzi dziecka. Ponadto smoczki mają różne rozmiary, posortowane zgodnie z wiekiem dziecka - zwykle od 0 do 6 miesięcy, od 6 do 18 miesięcy i dla dzieci powyżej 18 miesiąca życia.

Zawsze należy stosować smoczek zgodnie z wiekiem dziecka i pamiętać o jego wymianie! Przy jakichkolwiek oznakach zużycia (pęknięcia, odbarwienia), należy smoczek wyrzucić i kupić nowy. Bez względu na oznaki należy mniej więcej co miesiąc zaopatrzyć się w nowy smoczek, a stary wyrzucić.

Warto również pamiętać, że ssanie paluszków a nawet całej piąstki dziecka jest całkowicie naturalne, służy rozwojowi dziecka i nie należy tego nawyku wypleniać. Smoczek zastępuje jedynie uporczywe ssanie jednego palca, zwykle kciuka, który to może prowadzić do wad zgryzu. Jeżeli dziecko zarówno ssie smoczka jak i rączkę, nie ma powodów do obaw.

Jak rozsądnie używać smoczka?

Najlepiej dawać dziecku smoczek, kiedy widzimy, że go potrzebuje (tj. chce possać, ale nie jest głodne). Zwykle dziecko ma wzmożoną potrzebę używania smoczka przed snem. Należy jednak pamiętać, aby usunąć smoczek, jak tylko dziecko go wypluje (tak aby w nocy nie przeszkadzał, żeby dziecko nie położyło na nim główki itd.). Nie należy również na siłę wciskać smoczka dziecku, kiedy go nie chce lub kiedy krzyczy. Ze względu na różnorodność modeli i stosunkowo niewielką cenę (od kilku do kilkudziesięciu złotych) można na początek zaopatrzyć się w kilka modeli smoczków i znaleźć taki, który najbardziej pasuje dziecku i podoba się rodzicom. Jeżeli rodzice mają obawy związane z bezpieczeństwem stosowania smoczka, to warto wiedzieć, że nie zaburza on ssania dziecka i można bez obaw stosować go przy karmieniu piersią już od pierwszych dni życia dziecka, zaś osłonka smoczka chroni go przed ewentualną próbą połknięcia.

Czytaj też: Pokonaj smoka - 10 sposobów na pewną wygraną

Jak przewozić niemowlę w samochodzie?
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Twoje prawa na porodówce

 

Karmienie piersią po cesarskim cięciu

 

Pozycje do karmienia piersią

 

Zapalenie piersi – objawy i leczenie

 

Odruchy noworodka

 

Wyprawka na czas połogu

 

Jak przygotować piersi do karmienia?

 

11 błędów karmiącej mamy