10 rzeczy, których nie toleruje niemowlę

Twoja córka nie lubi popołudniowych spacerów i samotnego leżenia w łóżeczku? Dzieci, tak jak dorośli, mają różne upodobania i preferencje. Sprawdź, czego nie tolerują niemowlęta i z jakich powodów.

Dziecko jest odrębną istotą, która lubi określone rzeczy, a innych nie znosi. Warto poznać preferencje własnej pociechy - uważna obserwacja to klucz do poznania dziecka.

Czego zwykle nie lubią małe dzieci i dlaczego?

1) Brak rutyny

Codzienne czynności wykonujesz o zmiennych porach dnia - jednego dnia kąpiesz malucha rano, następnego dnia w południe, bo tak ci wygodniej. Drzemki maluszka odbywają się w różnych godzinach, a w nieoczekiwanych dla malucha porach wychodzisz na spacer lub idziecie z wizytą. Dziwisz się, że mały człowiek nie reaguje radosnym gaworzeniem na widok kolejnych gości w domu, tylko marudzi i popłakuje. Pamiętaj, że wszystkie dzieci lepiej rozwijają się w spokojnych warunkach, w przewidywalnej rzeczywistości, wiedząc, jaka czynność nastąpi po poprzedniej, po prostu potrzebują rutyny.

Przeczytaj też: Pierwszy spacer z dzieckiem – jak się do niego przygotować?

2) Nadmiar wrażeń

Wieczorne przyjęcie, goście w domu, hałas, głośne dźwięki powodują u dziecka stres, zdenerwowanie, a co za tym idzie - płacz. Maluch jest przemęczony, rozstrojony i nie jest w stanie sam odgrodzić się od nadmiaru dźwięków i wrażeń. Warto maluchom dozować atrakcje, a w razie zintensyfikowania emocji, odizolować się z dzieckiem na jakiś czas, np. przejść do innego pomieszczenia.

Sprawdź też: Uważny rodzic – na czym polega uważność w rodzicielstwie?

3) Zakupy w hipermarkecie

Zazwyczaj małe dzieci nie lubią zgiełku i szumu panującego w sklepach. Zmiana temperatury też działa niekorzystnie - w sklepie włączona klimatyzacja, na zewnątrz jej brak. Wchodząc do różnych sklepów, maluch słyszy nowe dźwięki, inną muzykę, czasem bardzo nieprzyjemną dla jego ucha, np. techno. Często sklepy w galeriach handlowych czynne są do późnych godzin wieczornych - jeśli chcesz iść na zakupy, nakarm maluszka, zostaw go pod opieką taty i wybierz się do galerii sama. Nie tylko nie narazisz dziecka na niepotrzebny stres, ale sama też oderwiesz się od czynności dnia codziennego.

4) Hałas, głośna muzyka

Maluchy nie tolerują krzykliwej muzyki, ostrych dźwięków. Zabieranie dziecka na koncert muzyki techno czy rockowej stwarza poważne zagrożenie dla jego uszu. Nagłe, wysokie tony mogą spowodować uszkodzenia słuchu u dzieci. Natomiast maluszkowi nie zaszkodzi koncert muzyki Chopina w Łazienkach czy organowy w kościele.

5) Samotność, brak dotyku i czułości

Niemowlę pozostawione samo nie przeżyłoby bez pomocy osoby dorosłej jednego dnia. Poczucie osamotnienia jest dla dziecka przeżyciem traumatycznym, mogącym zostawić ślad na jego psychice na całe życie. Niedotykanie dziecka, zbyt rzadkie przytulanie i nienoszenie prowadzi do zaburzeń emocjonalnych. Noś swoje dziecko, przytulaj, głaszcz, pieść - każde dziecko potrzebuje dotyku, każde dziecko chce, by rodzice byli tuż obok niego, ponieważ wtedy czuje się bezpiecznie.

6) Nagłe zmiany temperatury

Gdy szybko rozbierzesz niemowlę w zimnym pomieszczeniu, zacznie płakać i dygotać. Kiedy jest gorąco, maluchowi wydaje się, że ubranko go parzy. Małe dzieci nie lubią skrajnych temperatur. Mycie w zimnej ani w gorącej wodzie nie wchodzi w grę, ponieważ może się skończyć strachem przed kolejną kąpielą i płaczem na widok wanienki.

7) Stres rodziców

Małe dzieci są barometrem uczuć i atmosfery, panującej w rodzinie. W sytuacji trudnej, np. kryzysu małżeńskiego, rozwodu, śmierci, utraty pracy, nawet nie umiejący mówić niemowlak będzie niespokojny. Psychologowie twierdzą, że dzieci są jak gąbki - wszystko w nie wsiąka, także te złe rzeczy i zachowania rodziców. Zatem nie rozmawiaj przy dziecku o rzeczach strasznych, nawet przez telefon. To, że maluch, nic nie mówi, nie znaczy, że nie rozumie i nie czuje. Przeciwnie - twoja pociecha rozumie bardzo dużo i z negatywnymi emocjami rodziców i ich stresem nie jest w stanie sobie poradzić.

8) Zakładanie czapki i zabiegi pielęgnacyjne

Być może twoje dziecko nie lubi, gdy zakładasz mu czapkę na głowę - wiele dzieci nie toleruje tej czynności, okazując wielkie niezadowolenie. Zabiegi pielęgnacyjne, takie jak smarowanie buzi kremem przed wyjściem na spacer, nawet u przedszkolaków kończy się czasem krzykiem. Maluchy nie lubią tłustych mazideł, do których wszystko się klei. Możesz być jednak pewna, że z wiekiem nietolerancja na tle ubierania i pielęgnacji minie i zmienić się może w fascynację.

9) Pośpiech

Maluszki nie lubią atmosfery pośpiechu w domu. Gdy idziesz z dzieckiem na umówioną wizytę u pediatry, a twoja pociecha trochę dłużej pospała, doskonale wyczuje pośpiech w twoich gestach i ruchach, w tembrze głosu. Nie zdziw się, że zareaguje płaczem i marudzeniem. Zwolnij odrobinę, dziecko się uspokoi - nic się nie stanie, gdy spóźnicie się pięć minut.

10) Ignorowanie

Nikt nie lubi być ignorowany, również małe dziecko. Jeśli nie zwracasz na maluszka uwagi, gdy próbuje dać ci znać o swoich potrzebach (mokro, zimno, nudno, jestem głodny, przytul mnie), to wkrótce nastąpi eskalacja uczuć - nie będzie kwilił cichutko, lecz zacznie rozdzierająco płakać. To wołanie o reakcję z twojej strony.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kształty i kolory

 

10 niepokojących objawów u noworodka

 

Kiedy dziecko przesypia całą noc?

 

Jak nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

 

Łóżeczko turystyczne – jakie wybrać? Jak złożyć i rozłożyć łóżeczko turystyczne?

 

Integracja sensoryczna

 

Alergia pokarmowa u niemowląt – jak wygląda, jak rozpoznać i leczyć?

 

Przybieranie na wadze