Zamiast piersi... butelka

Ocena: 4.62/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jeśli postanowiłaś, że odstawiasz malucha od piersi, to pierwszy krok masz już za sobą. Teraz tylko (albo raczej aż) musisz być konsekwentna. Pomożemy ci przejść przez ten etap bezboleśnie.

Odstawianie dziecka od piersi może sprawiać problemy, ale dzięki naszym radom na pewno ci się uda
Odstawianie dziecka od piersi może sprawiać problemy, ale dzięki naszym radom na pewno ci się uda

Niezależnie od wieku malucha, powinnaś przygotować się na to, że smyk tak zupełnie bez protestu nie zrezygnuje z twojej piersi. Są oczywiście dzieci, które same "odstawiają mamę", ale robią to w momencie, kiedy to właśnie one tak postanowią, a nie wtedy gdy akurat ty chcesz to zrobić. Nie ma jednak powodu do obaw. Przeczytaj nasze rady, a odstawianie dziecka od piersi zakończy się sukcesem.

Rada 1. Odstawiaj powoli

Najłagodniej, ale i najdłużej przebiega stopniowe odstawianie dziecka od piersi. Jeśli więc masz na to czas, najlepiej zrób to tym sposobem.

Na początek zrezygnuj z kilku karmień piersią w ciągu dnia i zastąp je mlekiem modyfikowanym. Jeśli twój maluch do tej pory nie poznał butelki, może na początku wypluwać smoczek z buzi. Nie zrażaj się jednak. Zmień smoczek, ułożenie malucha albo podaj mu mleko w kubku niekapku (te z silikonowym dzióbkiem można podawać nawet 4-miesięcznym maluchom). Na końcu spróbuj wyeliminować nocne karmienie. To będzie trudniejsze, ale na pewno się uda. Przytulaj malucha zawsze kiedy zacznie płakać, a jeśli będzie bardzo dopominał się piersi, podaj butelkę z wodą.

Sprawdź, jak powinien wyglądać jadłospis niemowlaka karmionego mlekiem sztucznym.

Rada 2. Zalej morzem miłości

Dzieci, szczególnie te nieco starsze, traktują pierś nie tylko jak "osobistą stołówkę", ale także jak przytulankę. Trudno im się dziwić - gdzie w końcu może być lepiej niż u mamy… Dlatego właśnie odstawianie od piersi czasem traktują jak pozbawianie ich mamy. Staraj się nie dopuścić do tego, by i twój maluch tak sądził. Przytulaj dziecko jak najwięcej, baw się z nim w każdej wolnej chwili, ale staraj się nie prowokować sytuacji, kiedy smyk ma pierś na wyciągniecie ręki (a raczej buzi). Jeśli próbuje odpiąć ci bluzkę, delikatnie, ale stanowczo tłumacz, że mleczko w cysiu jest dla maluszka, a twój smyk jest już taaaaaki duży.

Rada 3. Poproś o pomoc męża

Karmiąca mama zawsze będzie kojarzyć się maluszkowi z błogim stanem, kiedy może wreszcie najeść się do syta. Aby więc odstawianie przeszło w miarę bezboleśnie, musisz zmienić te skojarzenia. Poproś męża, aby przez jakoś czas tylko i wyłącznie on karmił dziecko butelką. Na tacie smyk nie będzie wymuszał podania piersi (to oczywiste), ale i zacznie kojarzyć tatę z jedzeniem. A to już co najmniej połowa sukcesu. A jeśli ty będziesz w końcu podawać dziecku butelkę, staraj się je układać inaczej niż podczas karmienia piersią.

Rada 5. Zrób ekstraprezent

To rada szczególnie dla mam straszaków odstawianych od piersi. Jeśli masz w domu 2, 3-latka, najpierw dokładnie wszystko mu wytłumacz. Powiedz o tym, że cycuś jest dla maluszków. I zafundujcie sobie superdzień pożegnania z cycusiem. Duże dzieci mogą jeść inne rzeczy, a nie tylko pić mleko mamy, dlatego możecie wspólnie przygotować jakieś pyszne ciasteczka dla całej rodziny, a na obiad wybrać się do restauracji. Najtrudniej na pewno będzie wieczorem, ale i na to jest rada - daj maluchowi wymarzoną wielką przytulankę i zapewnij, że do niej także można się przytulić nocą. Przygotuj też niekapek pełen wody - powinien załatwić sprawę nocnego picia nawykowego.

Rada 6. Wyjedź na weekend

To dość trudna i dla malca, i dla mamy metoda odstawienia od piersi. Jedno jest pewne - jest ekspresowa i skuteczna. Ale czy warto i siebie, i dziecko obarczać taki stresem? Jeśli masz poczucie, że przy maluchu na pewno się złamiesz, że nie zniesiesz jego łez i ukoisz je, podając pierś, to rzeczywiście lepiej jest wyjechać na kilka dni, a smyka zostawić pod opieką taty czy babci. Tylko pamiętaj, by wcześniej przyzwyczaić niemowlę do picia z butelki!

Rada 7. Podaj smoczek

To rada dla mam młodszych niemowląt, które mają silny odruch ssania. Jeśli twój malec ciągle wisiałby na piersi to znaczy, że o nim mowa. Dla takiego smyka odstawienie od piersi to nie tyle pozbawienie go mleka, co pozbawienie go możliwości ssania. Dlatego spróbuj zamiast piersi podać mu anatomiczny smoczek (kauczukowy lub silikonowy - zobaczysz, który przypadnie dziecku do gustu). To powinno załatwić sprawę. Pamiętaj jednak, że za kilka miesięcy będzie trzeba malucha odzwyczaić także od pocieszyciela.

Na początek zdecyduj się na anatomiczny smoczek ukształtowany na wzór sutka, dopasowany do szerokiej butelki. To spowoduje, że twój przyzwyczajony do piersi smyk łatwiej przestawi się na butelkę.

Posłuchaj co doradca laktacyjny mówi o odstawianiu dziecka od piersi.

 

Tematy: karmienie, odstawianie dziecka od piersi, mleko modyfikowane, karmienie butelką

Komentarze