Wybór butelki i smoczka do karmienia

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Butelek i smoczków do karmienia jest bardzo dużo. Zastanawiasz się, jaki model wybrać, by było wygodnie z niego korzystać zarówno tobie, jak i dziecku.

Jeżeli od początku twoje dziecko jest karmione sztucznie, musisz od razu zaopatrzyć się w butelki i smoczki do karmienia. Jeżeli karmisz piersią, lepiej wstrzymać się z podawaniem mleka z butelki do 6. tygodnia życia dziecka. Po 6. tygodniu dziecko na tyle umie ssać z piersi, że nie przestanie tego robić i nie straci tej umiejętności, nawet gdy od czasu do czasu otrzyma pokarm z butelki. Pamiętaj, że wyssanie pokarmu z butelki przez smoczek wymaga od dziecka mniejszego wysiłku niż ssanie z piersi. Dziecko wysysa pokarm z butelki w inny sposób niż pokarm z piersi.

Przy wyborze smoczka i butelki ważna jest zarówno twoja wygoda, jak i dziecka.

Wybór smoczka

Bez względu na to, jaki model karmienia stosujesz, przy wyborze smoczka powinnaś stosować się do następujących zasad:

  • Przepływ smoczka powinien być jak najwolniejszy (czyli otwór w smoczku jak najmniejszy). Dziecko wtedy musi włożyć odpowiednią siłę w ssanie i nie będzie połykać dużo powietrza
  • Smoczek powinien być kształtem jak najbardziej zbliżony do kształtu kobiecego sutka, tak aby przypominać ssanie z piersi.

Smoczek do karmienia, podobnie jak smoczki do uspokajania, może być wykonany z silikonu lub kauczuku. Pamiętaj o regularnej wymianie smoczka (zgodnie z zaleceniami producenta), szczególnie w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń.

Im dziecko starsze, tym przepływ smoczka będzie się zwiększać. Producenci stosują odpowiednie oznaczenia na smoczkach (od 1 do 4, gdzie 4 oznacza smoczek o największym przepływie). Są także smoczki uniwersalne, które w zależności od tego, jak je ustawisz w buzi dziecka, mają szybszy lub wolniejszy przepływ. Z kolei do pokarmów gęstych, kaszek i zup, są smoczki z rozcięciem w kształcie krzyżyka zamiast dziurki. Pamiętaj jednak, że takie pokarmy najlepiej podawać dziecku łyżeczką, rezygnując całkowicie z butelki.

Nigdy nie stosuj smoczka do karmienia jako smoczka do uspokajania, ze względu na ryzyko zadławienia się takim smoczkiem!

Wybór butelki

Na początek dobrze jest wybrać butelkę niewielką, z wyraźną podziałką, która ułatwi prawidłowe odmierzanie i przygotowywanie pokarmu. Możesz zaopatrzyć się także w butelkę "antykolkową", która ma zapobiegać nadmiernemu połykaniu powietrza. Jeżeli korzystasz z laktatora, dobrze jest mieć butelki, które można dokręcić bezpośrednio do niego. Wtedy nie będziesz musiała wyparzać kolejnych naczyń i przelewać ściągniętego mleka. Niektóre butelki można wykorzystywać także do przechowywania pokarmu, trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiednie do nich zamknięcia.

Wraz ze wzrostem dziecka i zwiększonym zapotrzebowania na jedzenie, warto kupić butelki o większej pojemności. Są także dostępne butelki "z dziurką", które ułatwiają maluchowi samodzielne trzymanie podczas picia. Nie pozwalaj jednak dziecku na zbyt długie trzymanie w buzi smoczka i butelki, bowiem może to spowodować próchnicę. Po skończeniu przez dziecko picia lub jedzenia, butelkę należy zabrać.

W kwestii wymiany i czyszczenia butelek stosuj się do zaleceń producenta.

Bez bisfenolu A (BPA)

Kupując butelki i inne produkty dla dzieci, możesz spotkać się z informacją, iż nie zawierają one bisfenolu A (po ang. bisfenol free). Jest to środek chemiczny, który był do niedawna wykorzystywany przy utwardzaniu różnego rodzaju plastikowych wyrobów, m.in. butelek do karmienia. Ze względu jednak na to, iż stwierdzono jego szkodliwość, obecnie wycofano go z produktów dla dzieci i żadna butelka do karmienia nie powinna go zawierać.

Tematy: smoczek, butelka do karmienia, karmienie butelką, smoczek do karmienia

Komentarze