Warzywa i owoce w diecie dziecka
Agnieszka CzechowskaJedz warzywa i owoce 5 razy dziennie – tak zalecają dietetycy. A co to tak właściwie oznacza? Już odpowiadamy.
Jedz warzywa i owoce 5 razy dziennie – tak zalecają dietetycy. A co to tak właściwie oznacza? Już odpowiadamy.
Warzywa są ważnym elementem zdrowej diety malucha
Pięknie pachną i doskonale smakują. Ponadto są cennym źródłem witamin, wielu mikroelementów oraz błonnika, który usprawnia pracę małego brzuszka (jest w jabłkach, gruszkach, buraczkach i wielu innych). Z pełną odpowiedzialnością można też powiedzieć, że wiele z nich pomaga zwalczyć drobne dolegliwości (np. marchew - zaparcia) i doskonale wspiera organizm (np. cytrusy wzmacniają naturalną odporność dziecka).
Powinno stanowić około 25 proc. tego, co maluch codziennie zjada. Nie bez przyczyny mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia! Po nocnym poście smyk potrzebuje sporej dawki energii, by móc poznawać świat.
Dlatego to, co teraz zje twoje dziecko, musi dostarczyć mu białka, które będzie budowało komórki maluszka. Nie może zabraknąć także węglowodanów złożonych - doskonałego paliwa dla mózgu malca. Ten rodzaj cukrów powolutku się uwalnia i dostarcza maluchowi energii na długo. Nie możesz także zapomnieć o wapniu - niezbędnym do budowy kości oraz witaminach. Pamiętaj, by szczególnie w okresie zimowym podawać maluchowi na śniadanie coś ciepłego. To pobudzi jego organizm i ułatwi walkę z zarazkami.
Nasze propozycje
To tylko 10 proc. dziennej racji żywnościowej dziecka. Drugie śniadanie to sposób na leciutkie złagodzenie odczucia głodu. Chodzi o to, by twoje dziecko wytrzymało do obiadu. Lepiej więc nie omijaj tego posiłku w codziennym jadłospisie. Głodny smyk, który nie dostanie drugiego śniadania będzie miał ochotę na słodkości, które odbiorą mu ochotę na obiad. Lepiej więc miej rękę na pulsie i zaproponuj maluchowi coś lekkiego, a zarazem odżywczego - pełnego witamin i mikroelementów.
Nasze propozycje
To największy posiłek w ciągu dnia. Powinien stanowić aż 30 proc. wszystkiego, co dostanie smyk. Dobrze, by wraz z nim malec dostał porcję dobrych tłuszczów, stymulujących rozwój mózgu i całego układu nerwowego (dodaj do sałaty oliwę z oliwek), węglowodanów i błonnika (jest w kaszach i warzywach). Najlepiej, by składał się z dwóch dań - zupy na bulionie warzywnym lub mięsnym (absolutnie zakazane są kostki rosołowe) oraz ziemniaków, ryżu lub kaszy podanej z mięsem albo rybą w towarzystwie warzyw (np. surówki). Nie podawaj jeszcze maluchowi niezdrowych smażonych dań. W kuchni postaw na gotowanie na parze, pieczenie i duszenie. Zapewniam! Wszystkim to wyjdzie na zdrowie!
Nasze propozycje
To bliźniak drugiego śniadania! Też powinien stanowić 10 proc. dziennej racji żywieniowej. Podaj smykowi coś pysznego i jednocześnie superzdrowego!
Nasze propozycje
Ten ostatni posiłek dnia to 25 proc. tego, co dostał dziś maluch. Powinien być lekkostrawny - dzięki temu smyk dobrze się wyśpi, a jednocześnie sycący - malec musi wytrzymać bez jedzenia całą noc! Dobra kolacja powinna dostarczyć maluchowi węglowodanów, dobrych tłuszczów i witamin.
Nasze propozycje
Komentarze