Warto karmić nocą!

Ocena: 3.19/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Twoja noc składa się ze snu w wielu odcinkach, przeplatanych przez przerwy na karmienie? Tak, to bardzo męczące. Ale na pocieszenie zapewniamy - nagroda jest naprawdę wielka. Maluszek rośnie zdrowo, a twoje piersi pracują jak należy.

Dowiedz się, dlaczego warto karmić nocą!
Dowiedz się, dlaczego warto karmić nocą!

W pierwszych tygodniach po narodzinach maleństwo może się budzić w nocy nawet co 2 godziny. Przede wszystkim nie ma jeszcze ustalonej doby - nie odróżnia nocy od dnia.

Poza tym jego mały żołądek potrzebuje częściej nowej "dostawy" - jedną porcję trawi w 2-3 godziny i znowu odczuwa głód. Z każdym miesiącem pobudek w nocy jest mniej. Półroczniak może domagać się piersi w nocy tylko raz lub dwa. Ideałem byłoby, gdyby malec po pierwszych urodzinach przesypiał całą noc. Ale rzadko który roczniak piersią może się tym pochwalić. Zwłaszcza gdy mama wróciła do pracy. Wtedy nocne karmienie to także przytulanki  - stęskniony malec w ten sposób domaga się bliskości mamusi.

 

Oto powody, dla których warto karmić nocą:

  1. Dzieci, które często jedzą w nocy, szybko przybierają na wadze. Dzięki temu są zdrowe i dobrze się rozwijają. Nocne mleko ma inny skład niż dzienne. Jest bardziej kaloryczne, bo zawiera więcej zdrowego tłuszczu. Dodatkowo obfituje w większą porcję sodu, potasu i żelaza.

  2. Karmienie nocą wpływa na wyższy iloraz inteligencji malca. Poprawia też rozwój psychoruchowy. To udowadnia wielu naukowców. Mamine mleko zawiera optymalną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do budowy komórek mózgowych. Największe ich stężenie jest właśnie nocą.

  3. Mamy karmiące nocą mają nienaganną laktację. Im częściej przystawiasz malca do piersi, tym większa jest produkcja mleka. Ssąc pierś, dziecko pobudza organizm matki do produkcji prolaktyny - hormonu odpowiedzialnego za wytwarzanie mleka. Największe stężenie prolaktyny w organizmie utrzymuje się między 3 a 4 nad ranem. Jeśli właśnie wtedy maluch domaga się posiłku, zapewnia dobrą laktację. Kamienie nocą wpływa na to, że piersi mają wystarczająco pokarmu w dzień. Z drugiej strony, może również przynieść ulgę, kiedy piersi są przepełnione. Nocne karmienie doceniają mamy zwłaszcza na początku macierzyństwa, podczas nawału pokarmu itp.

 

3 rady dla mamy nocnego marka

1. Karm maleństwo na leżąco. Dzięki temu pobudki będą mniej uciążliwe. Najlepiej by było, gdybyś spała z dzieckiem. Głodne niemowlę nie rozpłacze się mocno, bo od razu dostanie pierś (starsze odszuka jej samo).

2. Zakładaj koszule nocne rozpinane z przodu. To zdecydowanie ułatwi karmienie. Miej też pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria, m.in. do przewijania malucha (bardzo często po posiłku niemowlę się wypróżnia kupę).

3. Zaległości w spaniu nadrabiaj w ciągu dnia. Ucinaj sobie drzemkę, kiedy maluch śpi. Pamiętaj, że powinnaś spać co najmniej 6 godzin na dobę, by twój organizm się zregenerował.

 

Dodatkowe zalety

Karmienie nocą, pomimo zmęczenia, może być dla ciebie przyjemne. Maleństwo jest wyciszone, spokojne i łagodnie ssie pierś. Jesteście tylko dla siebie, nikt i nic wam nie przeszkadza. O poprawienie twojego nastroju dba również oksytocyna - hormonu wydzielany podczas karmienia.

Tematy: karmienie piersią, nocne karmienie, karmienie na żadanie

Komentarze