Sposoby na nawał pokarmu

Ocena: 2.93/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Co to jest nawał pokarmu i jak sobie z nim radzić? Kiedy możesz spodziewać się nawału mleka w piersiach? Poznaj sprawdzone sposoby na intensywną laktację!

Stres i napięcie sprawiają, że wypływ mleka z piersi jest utrudniony.
Stres i napięcie sprawiają, że wypływ mleka z piersi jest utrudniony.

Urodzenie dziecka to dla organizmu mamy sygnał, by rozpocząć produkcję mleka ze zdwojoną siłą. Dzieje się tak za sprawą hormonu przysadki - prolaktyny. Kiedy noworodek przystawiany jest do piersi, pod wpływem ssania ilość pokarmu zwiększa się, zwłaszcza w 2.-3. dobie życia dziecka lub w 5.-6. dniu, jeśli maluch przyszedł na świat za pomocą cesarskiego cięcia.

 

Co to jest nawał pokarmu?

To nagłe zwiększenie ilości mleka w piersiach po porodzie. Piersi stają się ciężkie, pełne, obolałe, co jest spowodowane burzą hormonalną w organizmie matki. Pamiętaj, to stan fizjologiczny, nie chorobowy i można mu zaradzić, stosując kilka sposobów.

Czytaj też: 8 błędów podczas karmienia piersią


Jak sobie radzić podczas nawału?

Podczas pobytu w szpitalu spytaj położną, czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi. Jeśli popełniasz błędy, konieczne będzie skorygowanie pozycji twojej i dziecka. Przede wszystkim usiądź wygodnie, otaczając się poduszkami, lub skorzystaj z rogala do karmienia, który pomoże ci podtrzymać maluszka. Pogładź dziecko brodawką po policzku - maluch odwróci główkę w stronę piersi i otworzy buzię. W jego ustach powinna znaleźć się pierś wraz z otoczką. Jeśli maluch chwyci samą brodawkę, odczujesz ból i ssanie nie będzie efektywne, a brodawka stanie się podrażniona.

Często przystawiaj malucha - ilość karmień w tym czasie nie powinna być mniejsza niż osiem na dobę. Możesz po prostu położyć się z dzieckiem i karmić go, kiedy tylko potrzebuje.

W sytuacji, kiedy pierś jest bardzo przepełniona, noworodek może mieć problem ze ssaniem - wtedy odciągnij niewielką ilość mleka (powinnaś poczuć ulgę) i przystaw dziecko znowu. Odciąganie dużych ilości pokarmu powoduje zwiększenie produkcji mleka i przedłuża okres nawału. Jeśli pierś jest bardzo nabrzmiała, to brodawka zagłębia się w niej, otoczka wygładza się i dziecko ma trudności z uchwyceniem brodawki.

Przystawiaj do obu piersi na zmianę. Możesz w trakcie jednego karmienia podać dziecku najpierw jedną pierś, a potem drugą. Pamiętaj, że w piersiach zostanie zawsze trochę mleka, nie da się opróżnić ich do końca, ponieważ pokarm jest stale produkowany.

Okłady - przed karmieniem przyłóż do piersi ciepłą (nie gorącą!) pieluchę tetrową. Ciepło rozgrzewa nabrzmiałe piersi i wspomaga wypływ mleka. Natomiast po karmieniu zrób na piersi zimny okład - z pieluszki zmoczonej w zimnej wodzie. Bardzo dobrze sprawdzają się okłady z liści białej kapusty. Schłodzone liście trzeba rozbić tłuczkiem do mięsa lub rozwałkować, by puściły sok. Tak przygotowane kładziemy na piersi. Gdy wyschną, zdejmujemy i kładziemy nowe. Okład przynosi ulgę i działa przeciwzapalnie.

Pomocne jest także picie naparu z szałwii w ilości 1-2 saszetek dziennie. Szałwia uspokaja laktację.

Nie ograniczaj picia. Wbrew czasem spotykanym opiniom nie należy podczas nawału ograniczać napojów - zapewnij organizmowi tyle płynów, ile potrzebuje.

Bądź spokojna i zrelaksowana - stres i napięcie sprawiają, że wypływ mleka jest utrudniony ze względu na zaburzony tzw. odruch oksytocynowy. Myśl o dziecku - psychika kobiety staje po stronie jej organizmu i wspiera ją, powodując, że mleko z piersi wycieka, dając poczucie ulgi w piersiach. I nie martw się - za dwa, trzy dni sytuacja się unormuje i z radością będziesz mogła karmić swoje nowonarodzone dziecko.

Podczas nawału nie występuje gorączka - jeśli zatem pojawi się stan podgorączkowy z tendencją narastającą, zgłoś się do lekarza. Towarzyszący gorączce ból w piersi wymaga konsultacji w poradni laktacyjnej.

Kiedy ilość pokarmu się ustabilizuje i jak radzić sobie z nawałem pokarmu? Mówi doradca laktacyjny:

Czytaj też: Jak przygotować piersi do karmienia

Tematy: karmienie piersią, laktacja, nawał pokarmu, zapalenie piersi, karmienie na żądanie

Komentarze