Słodkości dla malucha

Ocena: 4.75/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zastanawiasz się, czy i kiedy zacząć dawać maluchowi słodycze. Czy istnieją zdrowe słodkości dla malucha? W jaki sposób najlepiej serwować słodkie przekąski?

Staraj się podawać dziecku owoce zamiast słodyczy
Staraj się podawać dziecku owoce zamiast słodyczy

Cukier i słodycze są bez wątpienia dziecku niepotrzebne. Nie znaczy to, że całkowicie zabronione. Ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że cukier szkodzi dziecku, że przy dużej ilości słodyczy dziecko będzie tracić apetyt (bo cukier daje złudne poczucie sytości), że jest on przyczyną powstawania próchnicy i wielu innych groźnych chorób. Dlatego warto przemyśleć kwestię dawania dziecku ciasteczek czy cukierków.

Jeżeli kusi cię, żeby dać dziecku coś słodkiego, rób to jak najrzadziej oraz zawsze po głównym posiłku. Dziecko w sposób naturalny preferuje smak słodki od innych smaków. Słodkawe jest mleko matki i ten smak dziecko zna najlepiej. Nie znaczy to, że nie polubi innych smaków - warto rozsmakować malucha w różnych pokarmach, nawet mocno kwaśnych czy gorzkawych - niech dziecko samo zdecyduje, co mu smakuje.

Czytaj też: 15 waszych pytań do stomatologa

Posłuchaj, co pediatra mówi na temat słodyczy w diecie dziecka.

 

Co zamiast słodyczy?

Jest wiele smacznych i zdrowych przekąsek, które możesz podać dziecku. Są to przede wszystkim owoce, nie tylko świeże, ale także suszone. Możesz także robić desery - budynie, kisiele, które nie zawierają cukru (sprawdź wcześniej na opakowaniu).

Starszemu maluchowi możesz podawać różne, nieznane mu owoce. W tej chwili można kupić w supermarkecie nawet najbardziej egzotyczne owoce i warzywa. Baw się razem z dzieckiem w odkrywanie nieznanych dotąd smaków.

Możesz też mieszać owoce z nabiałem, tworząc zdrowy i pożywny posiłek.

 

Płatki zbożowe na śniadanie?

Ten pierwszy posiłek w ciągu dnia to jeden z najważniejszych posiłków dla dziecka. Powinien zawierać wartościowe pokarmy, a nie cukier. Tak popularne płatki zbożowe dla dzieci (o różnych smakach i kształtach) wbrew pozorom nie są dobrym pomysłem na śniadanie, jako że zawierają bardzo dużo cukru. Powinny stanowić raczej deser niż podstawę posiłku. Na śniadanie możesz dziecku zrobić kanapki z warzywami lub ugotować owsiankę.

Żeby zapewnić mózgowi właściwe odżywianie najlepiej rozpocząć dzień od zjedzenia produktów bogatych w białko (mięso, ryby, jaja i sery), zaś podczas przekąsek powinniśmy uzupełniać menu żywnością bogatą w węglowodany złożone, aby utrzymać poziom glukozy (głównego pokarmu dla mózgu) we krwi. Do węglowodanów złożonych zalicza się m.in. chleb, zboża, makarony, ziemniaki, fasola, ryż i owoce.

 

Umiar

Jakiekolwiek pokarmy podajesz dziecku, rób to z umiarem. Wszystko, nawet owoce i warzywa, w nadmiernej ilości może dziecku zaszkodzić.

Tematy: karmienie

Komentarze