Skaza białkowa u niemowląt

Ocena: 2.61/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czym jest skaza białkowa? W jaki sposób się ją diagnozuje i jak leczy? Czy dzieci wyrastają ze skazy białkowej? Poznaj podstawowe fakty o skazie białkowej!

Jeśli dziecko cierpi na skazę białkową, trzeba odstawić żywność silnie uczulającą.
Jeśli dziecko cierpi na skazę białkową, trzeba odstawić żywność silnie uczulającą.

Czym charakteryzuje się skaza białkowa?

Pod nazwą "skaza białkowa" kryją się alergie na substancje uczulające - najczęściej uczula mleko krowie oraz gluten, jaja kurze, kakao, orzechy i ryby. Do jej objawów należy atopowe zapalenie skóry (dawniej zwane skazą atopową). Słowo "atopia" oznacza bardzo silną nadwrażliwość na pewne czynniki istniejące w środowisku, w którym żyje człowiek. Alergeny uczulające dziecko to przede wszystkim białka, co nie znaczy, że zawarte są wyłącznie w pożywieniu. Miliony mikroorganizmów dzielących z nami świat, struktury sierści zwierząt, zarodniki roślinne unoszące się w powietrzu także zbudowane są po części z białka.

Na czym polega skaza białkowa?

Reakcja alergika na substancje uczulające przypomina reakcję człowieka zaatakowanego przez wirusy i bakterie - jego układ immunologiczny próbuje się bronić, wytwarzając przeciwciała do ich zwalczania. Skaza białkowa może się manifestować różnymi stanami chorobowymi - biegunką, stolcami z krwią, zaburzeniami trawienia, wymiotami, kolką oraz problemami oddechowymi i AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry.

W jakim wieku ujawnia się skaza białkowa?

Najczęściej chorobę diagnozuje się w 1. roku życia dziecka, wkrótce po porodzie. Jednym z pierwszych symptomów jest kolka objawiająca się u niemowlęcia bólem brzuszka i cyklicznym, charakterystycznym płaczem.

Skazę białkową rozpoznaje się na podstawie objawów, wywiadu lekarskiego i testów skórnych. Jeśli zatem u dziecka zauważysz silny świąd skóry, czerwone plamy na twarzy, zgięciach łokciowych, pod kolanami, niepokojący kaszel, krew w kale, skontaktuj się z pediatrą, który skieruje dziecko na konsultację alergologiczną.

Czy mleko mamy może uczulać?

Kobiece mleko jest dla dziecka najlepszym pokarmem i niemowlęta powinny być nim karmione, o ile nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony mamy i dziecka. Jednak żywność, jaką spożywa matka, może zawierać alergeny uczulające jej dziecko. Dlatego niekiedy należy pewne produkty wyeliminować z diety matki, by zniwelować skazę białkową u maluszka.

 

Jak pomóc dziecku?

Dieta. Jeżeli karmisz niemowlę piersią, przyjrzyj się swojej diecie - być może należy usunąć z niej mleko i jego przetwory, gluten, cytrusy czy czekoladę, czyli te produkty, które mogą uczulać dziecko. Stosowanie diety eliminacyjnej u matki często pomaga niemowlętom wrócić do zdrowia. Podobnie w sytuacji, kiedy dziecko jest karmione pokarmami stałymi - trzeba odstawić żywność silnie uczulającą i sprawdzać, jak organizm malucha reaguje na zmiany w odżywianiu. Należy także uważać przy rozszerzaniu diety niemowlęcia - silne alergeny (np. ryby, orzechy, cytrusy) trzeba wprowadzać z dużym opóźnieniem do diety dziecka. Zamiast mleka modyfikowanego często alergolodzy zalecają picie hydrolizatu kazeiny krowiej (w przypadku dzieci z alergią na mleko krowie). Niektóre maluszki dobrze tolerują mleko kozie, sojowe, ryżowe.

Jak układać jadłospis dziecka ze skazą białkową? Doradza alergolog:

 

 

 

Swędzenie. Świąd może być szczególnie silny w nocy oraz jako reakcja na stres, co niekiedy wpływa na aktywność dziecka i jego psychikę. Rodzice malucha ze skazą białkową często skarżą się na niewyspanie, mały człowiek natomiast bywa rozdrażniony, marudny i agresywny. Nic dziwnego - jest niewyspany i wszystko go swędzi. Czasem dziecko nie potrafi skupić się na niczym innym niż drapanie. Rolą rodziców jest zatem łagodzenie skutków skazy białkowej, a także atopowego zapalenia skóry poprzez zmianę diety i odpowiednią higienę ciała. Codzienne stosowanie specjalnych kosmetyków do pielęgnacji atopowej skóry powinno przynieść poprawę stanu naskórka oraz ulgę cierpiącemu maluchowi. Pomocne są także leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy przepisane przez alergologa.

 

Badanie w kierunku pasożytów. Warto przebadać dziecko w kierunku robaczyc - pasożyty wydalają toksyny dające często bardzo podobne objawy do alergii. Zdarza się, że wszystkie objawy łudząco podobne do alergicznych znikają po wyleczeniu z chorób pasożytniczych. Mitem jest także pogląd, że u niemowląt pasożytów się nie spotyka. Jeśli niemowlę korzysta z publicznych placów zabaw, piaskownic, uczęszcza do żłobka, należy je zbadać w kierunku lamblii i innych robaków. Pamiętaj o wypraniu w 70 st. wszystkich ubrań dziecka, pościeli, zabawek i wyprasowaniu ich gorącym żelazkiem. Zwykle konieczne jest przeleczenie wszystkich członków rodziny, by kuracja przyniosła spodziewane efekty.

Tematy: alergia, AZS, karmienie piersią, skaza białkowa, alergeny, atopowe zapalenie skóry, mleko krowie, rozszerzanie diety

Komentarze