12 powodów braku apetytu u dziecka

Ocena: 3.87/5 Głosów: 14
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Robisz pyszny obiad, a dziecko jedynie miesza widelcem w talerzu? Godzinami gotujesz coraz wymyślniejsze potrawy, a one i tak nie smakują maluchowi? Przedstawiamy częste przyczyny.

Wybierz się do lekarza jeśli oprócz braku apetytu zauważysz u dziecka apatię, większą senność i spadek wagi.
Wybierz się do lekarza jeśli oprócz braku apetytu zauważysz u dziecka apatię, większą senność i spadek wagi.

Zacznijmy od najważniejszego: dziecko rodzi się z instynktem jedzenia. Jeśli nie otrzyma posiłku, wcześniej czy później samo się o niego upomni. Jakoś trudno jest ci sobie wyobrazić taką sytuację, gdy patrzysz na swojego niejadka? To przypomnij go sobie, kiedy był niemowlęciem. Pamiętasz ten rozpaczliwy płacz, kiedy nadchodziła pora posiłku i łapczywe ssanie piersi, kiedy tylko mu ją podałaś? No właśnie. I nie musiałaś wtedy proponować maluchowi superpotraw, wystarczyło jedynie twoje mleko. Instynkt podpowiadał dziecku, że musi coś zjeść, by dostarczyć organizmowi niezbędnej porcji energii. Co więc teraz szwankuje? Co mogło się stać, że dziecko nagle straciło apetyt?

PRZYCZYNY BRAKU APETYTU U DZIECI

1. Wiek i etap rozwoju

Roczniak może jeść mniej niż niemowlę, a dwulatek mniej niż roczniak. Wszystko zależy od zapotrzebowania na kalorie w danym okresie życia dziecka. Nie porównuj więc tego, ile zjadało niemowlę, z tym, ile je starszak. Malec w pierwszym roku życia bardzo intensywnie rośnie (może nawet potroić wagę urodzeniową), zaś dwulatek zdecydowanie wolniej przybiera na wadze. Poza tym niemowlę dopiero rozpoczyna swoją przygodę z różnymi smakami i z tego powodu może bardzo chętnie jeść proponowane mu przez rodziców nowości, zaś starszy smyk nie ma już takiego zainteresowania posiłkami. Oczywiście bywa odwrotnie - są dzieci, które z niechęcią odnoszą się do tego, co nieznane.

2. Za mało ruchu (zwłaszcza na świeżym powietrzu)

Jeśli dziecko godzinami przesiaduje przed telewizorem albo wybiera zabawy stacjonarne, tj. rysowanie i układanie puzzli, jego organizm potrzebuje mniej energii z pożywienia niż organizm ruchliwego rówieśnika. Spokojnemu maluchowi może wystarczyć zupa na obiad, podczas gdy jego energiczny kolega migiem spałaszuje jeszcze drugie danie z dokładką. Może więc twoje dziecko je na miarę swojego temperamentu? A może warto zachęcić dziecko do zabawy na świeżym powietrzu?

3. Infekcja

Nawet katar może odebrać dziecku ochotę na ulubione dania. W czasie każdej choroby (także przeziębienia), o wiele istotniejsze jest podawanie dziecku dużej ilości napojów niż proponowanie treściwych dań. Organizm chorego malca ma teraz za zadanie walkę z infekcją i nie chce dodatkowego obciążenia w postaci dużego posiłku, który należy strawić. Warto wiedzieć, że np. infekcja dróg moczowych u dzieci często objawia się głównie (a czasem nawet - jedynie) brakiem apetytu.

4. Anemia

Zwykle to ona jest pierwszą podejrzaną, gdy mama trafia do lekarza z dzieckiem, które słabo je. Bo właśnie brak apetytu jest typowym objawem (obok bladej skóry i apatii) niedokrwistości. Wątpliwości rozwieje proste badanie krwi.

5. Alergia lub nietolerancja

Uczulenie na produkty spożywcze może objawiać się tym, że dziecko intuicyjnie odmawia ich jedzenia. Czasem malec w wyniku alergii doświadcza takich dolegliwości jak np. ból brzucha, pieczenie skóry i nudności. Nie chce, by się powtórzyły, więc odmawia jedzenia. Utrata apetytu jest charakterystyczna m.in. dla nietolerancji glutenu (podobnie jak wzdęty brzuszek i silnie cuchnący stolca).

6. Choroba pasożytnicza

Brak apetytu może sygnalizować owsicę lub lambliozę. W przypadku tych chorób dziecko miewa też inne objawy. Są to m.in. ból brzucha, biegunka lub wzdęcia, gorączka (lamblioza) i świąd okolic odbytu (owsica).

Czytaj dalej na drugiej stronie: 12 przyczyn braku apetytu u dziecka.

Tematy: alergia, dieta dziecka, niejadek, brak apetytu u dzieci, zaparcia u dzieci

Komentarze