Przechowywanie odciągniętego mleka

Ocena: 2.05/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ściąganie i przechowywanie mleka przydaje się w wielu sytuacjach. Niekoniecznie wtedy, gdy wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim. Może się też przydać znacznie wcześniej, gdy np. chcesz lub musisz wyjść bez dziecka na dłużej. Bez względu na powód ściągania mleka, warto dowiedzieć się, jak i w czym można je przechowywać.

Odciągnięty pokarm przydaje się wtedy, gdy nie ma cię przy dziecku w porze karmienia
Odciągnięty pokarm przydaje się wtedy, gdy nie ma cię przy dziecku w porze karmienia

W temperaturze pokojowej mleko może stać przez 12h, w lodówce 2-5 dni, w zamrażalniku lodówki 2 tygodnie, a w zamrażarce (-18, -20 stopni C) nawet do 12 miesięcy. Pamiętaj, żeby zawsze wstrząsnąć butelką czy pojemnikiem przed podaniem mleka, aby wymieszać tłuszcz, który zbiera się na wierzchu. Nigdy ponownie nie zamrażaj raz odmrożonego mleka, a rozmrożone zużyj w ciągu 9 h. Nigdy też nie podgrzewaj mleka w kuchence mikrofalowej - do tego celu używaj wyłącznie ciepłej wody lub podgrzewacza.

 

Pojemniki

Wybór pojemników do przechowywania mleka jest bardzo duży. Najlepiej zaopatrzyć się w takie, które pasują do laktatora - wtedy nie będzie trzeba przelewać mleka z pojemnika do pojemnika. Są specjalne pojemniki, do których bezpośrednio możesz przykręcić smoczek, co również ułatwia podawanie mleka. Na pojemnikach często jest miejsce do wpisania daty, tak aby było wiadomo, od kiedy mleko stoi np. w zamrażarce. Większość jest przeznaczona do wielorazowego użytku. Należy zawsze stosować się do zaleceń i instrukcji producenta odnośnie czyszczenia i wymiany pojemników.

Plastikowe pojemniki, tak samo jak butelki i inne wyroby dla dzieci, nie powinny zawierać bisfenolu A (BPA). Jest to środek chemiczny, który był do niedawna wykorzystywany przy utwardzaniu różnego rodzaju plastikowych wyrobów, m.in. butelek do karmienia. Ze względu jednak na to, iż stwierdzono jego szkodliwość, obecnie wycofano go z produktów dla dzieci i żaden pojemnik nie powinien go zawierać.

 

Woreczki

Możesz zaopatrzyć się także w woreczki jednorazowe do przechowywania pokarmu. Wkłada się je do butelki, którą przykręca się do laktatora i w ten sposób napełnia. Stanowią one jednorazowo tańszy zakup, niż pojemniki, ale ponieważ można ich użyć tylko raz, zastanów się, co ci się bardziej opłaca.

Tematy: karmienie piersią, odciąganie mleka, przechowywanie mleka

Komentarze