Problemy z laktacją - za mało pokarmu

Ocena: 2.9/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Masz zbyt mało pokarmu i nie możesz karmić dziecka piersią? Przeczytaj, co radzi położna na problemy z laktacją!

Jeśli masz problemy z laktacją, jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi.
Jeśli masz problemy z laktacją, jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi.

Pytanie z forum mamazone.pl: Moim problemem jest zbyt mała ilość pokarmu. Z obu piersi ściągam w ciągu godziny jedynie 60 ml. Na początku miałam dużo pokarmu, a mała pięknie ssała. Problemy zaczęły się, kiedy mała trafiła do szpitala z powodu żółtaczki, siłą rzeczy byłam cały czas z nią. Musiałam ją odstawić od piersi. Sale były przeszklone, na korytarzu ciągle ktoś się kręcił i krępowałam się ściągać pokarm, robiłam to tylko raz - w nocy.
Czy jest jakiś skuteczny sposób, żeby przywrócić laktację do stanu sprzed pobytu w szpitalu? Piję herbatki laktacyjne, ale to niewiele daje. Karina

Czytaj też: 23 ważne pytania o karmienie piersią i odpowiedzi doradcy laktacyjnego


Na pytania odpowiada Barbara Pilucik, położna z infolinii poloznaradzi.pl:

Herbatki laktacyjne - owszem, ale to tylko niewielki dodatek. Przede wszystkim musisz popracować nad efektywnymi karmieniami, szczególnie nocnymi. One są bardzo ważne dla utrzymania laktacji (produkcji pokarmu).

Najlepszą metodą stymulacji pokarmu jest częste przystawianie dziecka do piersi. Widok niemowlęcia, jego zapach i emocje, jakie budzi w matce, to ogromny bodziec dla naszych hormonów. Jeśli jednak dziecko karmione w ostatnim czasie mieszanką i/lub odciąganym pokarmem nie najada się (co w twoim przypadku wydaje się prawdopodobne), to zacznij od stymulacji odciągaczem.

Oto zasady:

  • Odciąganie minimum co 3 godziny (najlepiej po karmieniu) z obydwu piersi w systemie: 7-5-3-1 minuta, naprzemiennie każda pierś.
  • Nie patrz na odciągacz, tylko na dziecko albo np. ulubiony serial.
  • Musisz być zrelaksowana, jeśli to możliwe (zestresowana matka nie odciągnie zbyt dużo pokarmu).
  • Staraj sie rozpocząć dokarmiania "pierś-sonda" (przydałaby się pomoc instruktora-konsultanta lub doradcy laktacyjnego).
  • Nie zaniedbuj nocnego odciągania!


To tylko na początek. Poszukaj w swoim otoczeniu osoby (fachowca), która mógłaby ci pomóc: położna z doświadczeniem, konsultant w poradni laktacyjnej. Na rozwiązanie takich problemów zwykle potrzeba czasu, trzeba przejść przez kilka etapów w pracy nad przywróceniem prawidłowej laktacji.

Posłuchaj, w jaki sposób pobudzać laktację.

Sprawdź, 5 praw karmiącej mamy.

Tematy: położna, karmienie piersią, doradca laktacyjny, laktacja

Komentarze