Pierwszy posiłek dla niemowlęcia

Przez pierwszych kilka miesięcy życia dziecka, jego zapotrzebowanie na pokarm i wodę zaspokaja mleko mamy lub mleko modyfikowane. Kiedy nadchodzi czas rozszerzania diety dziecka, czyli około 5.–6. miesiąca życia, wielu rodziców zastanawia się, co będzie najlepszym posiłkiem na początek. Czy decydować się na papki i przeciery, czy też może od razu podawać jedzenie rozdrobnione na małe kawałki? Jakie są zasady żywienia zdrowych niemowląt?

Jaką konsystencję powinien mieć pierwszy posiłek niemowlęcia?

Specjaliści nie wypowiadają się jednoznacznie w temacie tego, czy podawane niemowlakowi jedzenie powinno mieć gładką konsystencję papki, czy też może być podawane w małych kawałkach. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w pierwszym roku życia dziecka najintensywniej kształtują się kompetencje w zakresie gryzienia i żucia, wobec czego warto wprowadzać w tym czasie do diety malucha pokarmy nie tylko papkowate.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje pewne zalecenia w tym względzie. Na początku rozszerzania diety warto częstować niemowlaka pokarmami gładkimi, ale już w 9. miesiącu życia można podawać rozdrobnione pokarmy miękkie, które dziecko może zjeść chwytając do rączki. Po ukończeniu 1. roku życia dziecko może już spożywać potrawy ze stołu dorosłych, oczywiście odpowiednio rozdrobnione.

Ostatnio coraz silniej zaczyna się odznaczać trend podawania maluchowi od samego początku pokarmów w kawałkach, czyli BLW. Według tego podejścia, dziecko od razu otrzymuje pokarmy ze stołu rodziców, jednakże bez przypraw, pokrojone na kawałki. Dziecko decyduje, co chce zjeść i ile chce zjeść. Tym samym maluch przygotowuje się do samodzielnego jedzenia. BLW to sposób rozszerzania diety niemowlaka, zupełnie pomijający papki i podawania dziecku jedzenia łyżeczką.

Kiedy zacząć rozszerzanie diety u dziecka? Zgodnie z wytycznymi specjalistów, nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia dziecka (w 5. miesiącu życia dziecka) i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka (7. miesiąc). Jeśli możliwe jest wyłączne karmienie piersią, należy to robić do końca 6. miesiąca.

Jak skomponować pierwszy posiłek dla niemowlaka?

Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka? Nie ma konkretnych zaleceń dotyczących tego, jaki konkretnie podać produkt. Zazwyczaj mamy przygotowują przeciery z marchwi, ziemniaka, dyni czy jabłka. Najważniejszy aspekt dotyczący tego, jakie jedzenie podawać, dotyczy jego wysokiej jakości. Najlepiej wybierać warzywa i owoce sezonowe, co do których mamy pewność, że zostały wyprodukowane w ekologicznych warunkach.

Jak wiadomo, niemowlę spożywa w jednej porcji niewiele pokarmu, więc należy przygotowywać posiłki o dużej gęstości i kaloryczności, by zaspokoić zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Do pierwszych posiłków nie dodaje się cukru, soli czy innych przypraw. Przecier, papka czy produkty podawane w ramach BLW powinny mieć zupełnie naturalny smak. Dzięki temu dziecko nabiera dobrych nawyków żywieniowych.

Jakie są zasady żywienia dzieci? Dokładne wytyczne znajdziemy na stronie PTGHiŻDz. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻDz) dotyczące zasad żywienia zdrowych niemowląt opublikowane zostały w 2014 r., a zalecenia dotyczące karmienia piersią – w 2016 r.

Co jako pierwsze – warzywa czy owoce?

Od czego zacząć karmienie dziecka? Utarło się, że najpierw podaje się dziecku przeciery i papki z warzyw dlatego, by jako pierwsze wprowadzać pokarmy wytrawne. Dlaczego tak? Jeżeli dziecko zasmakuje najpierw owoców, mających przecież słodki smak, może odrzucać smak warzyw. Co prawda, nie są to oficjalne zalecenia specjalistów, jednakże jest to uzasadniony sposób wprowadzania pokarmów stałych.

Kiedy najpierw zdecydujemy się na podanie warzyw, dziecko będzie właśnie je kojarzyło z posiłkami stałymi. Owoce zaś będzie traktowało jak deser. Wpojone od samego początku zdrowe i prawidłowe nawyki żywieniowe będą miały pozytywny wpływ na to, jakich wyborów żywieniowych będzie dokonywało dziecko w przyszłości. Dobrze więc zaznajomić je ze smakiem warzyw jeszcze przed wprowadzeniem słodkich pokarmów.

Propozycje produktów na pierwsze miesiące rozszerzania diety

Tak jak już wspomniano, jedzenie powinno być lekkostrawne, ale wysokokaloryczne oraz łatwe do spożycia przez dziecko, czyli rozrobione dokładnie, zgodnie do potrzeb żywieniowych niemowlęcia. Z warzyw najodpowiedniejsze będą na przykład brokuły, marchewka, dynia, ziemniaki. Pośród produktów zbożowych dobrym wyborem będzie kasza jaglana, gryczana czy płatki owsiane. Mają one więcej kalorii niż tradycyjny kleik ryżowy. Zarówno do warzyw jak i kasz czy płatków, warto dodać kilka kropli dobrego tłuszczu. Podnosi to kaloryczność posiłku oraz sprawia, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być prawidłowo przyswojone. W następnej kolejności w rozszerzaniu diety niemowlęcia można podawać mięso z indyka, królika a także, ryby i jaja. Z owoców warto wprowadzić do diety jabłko, gruszkę, jagody, maliny czy awokado. W diecie niemowlaka powinien znajdować się też nabiał, na przykład w postaci twarogu pełnotłustego czy jogurtu naturalnego np. z dodatkiem owoców.

Opublikowano: ; aktualizacja: 03.07.2023

Oceń:
1.0

Komentarze i opinie (0)

Przeczytaj również

Może zainteresuje cię

Długie karmienie piersią – zalety i wady

 

Jak pobudzić laktację?

 

Przepisy na Wigilię dla karmiącej mamy

 

Chrupki kukurydziane – wartości odżywcze, czy są zdrowe, ile chrupek dziennie może zjeść dziecko?

 

Przekąski dla niemowlaka – co podawać niemowlakowi, a czego unikać?

 

Karmienie piersią na leżąco i półleżąco – wady i zalety

 

Zupy warzywne dla dziecka – jakie i kiedy?

 

Doradca laktacyjny – czym się zajmuje, czy jest potrzebny, gdzie go znaleźć?