Otyłość u dzieci – fakty i mity

Ocena: 3.58/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Jak objawia się otyłość u małych dzieci? Kiedy dziecko tylko „dobrze wygląda”, a kiedy jest otyłe? Jak oddzielać mity od rzeczywistości i zadbać o prawidłową wagę dziecka?

Słodycze spożywane w dużych ilościach szkodzą dzieciom.
Słodycze spożywane w dużych ilościach szkodzą dzieciom.

Małe dziecko może być pulchniutkie, nie będąc otyłym. O wielu dzieciach mówi się, że są "duże": duże niemowlęta, duże trzylatki, duże przedszkolaki. Nie zawsze jednak można ocenić, czy dziecko staje się otyłe, kierując się tylko ogólnym wrażeniem, jakie sprawia. Większość maluchów w tym wieku ma okrągłą, pełną buzię i wypięty brzuszek.

Jak rozpoznać, czy dziecko jest otyłe?

Jeżeli wydaje ci się, że maluch staje się zbyt gruby, przyjrzyj się jego ramionom i udom. Wałeczki tłuszczu i za ciasne, mocno napięte nogawki czy rękawki od ubrań dają znać, że maluch prawdopodobnie waży za dużo. Warto także śledzić siatki centylowe i na ich podstawie oceniać wzrost i wagę dziecka. W idealnej sytuacji wzrost przyrasta wprost proporcjonalnie do wagi malucha. Natomiast jeśli waga przyrasta szybciej niż wzrost, oznacza to, że dziecku zagraża otyłość.

Dziecko na diecie?

Błędem jest wprowadzanie restrykcyjnej diety w życie małego dziecka. Malucha nie wolno głodzić, nie podając mu kolejnego posiłku. W diecie otyłych dzieci zwykle występuje za dużo węglowodanów, co nie znaczy, że wskazana jest dla niego dieta wysokobiałkowa, proteinowa, ograniczająca spożycie węglowodanów. Mały człowiek musi jeść pieczywo, makarony, kasze i ryż, by zaspokoić apetyt i dostarczyć organizmowi energię.

Słodycze nie szkodzą

To mit - słodycze spożywane w dużych ilościach szkodzą, dostarczając małemu organizmowi zbyt wielką liczbę pustych kalorii. Faktem jest, że większość dzieci lubi słodycze i trudno im ich zabraniać. Można jednak spróbować włączać słodycze do diety, ale jako część posiłku, a nie przekąska między obiadem i kolacją, np. jabłko i wafelek na deser, z tym że wafelka jemy po jabłku. Jeśli natomiast dziecko dostaje od kogoś słodycze, nie pozwalaj mu nimi dysponować - ty decyduj, kiedy i ile mały człowiek będzie ich jeść.

Słodkie są również soki kupowane w sklepach. Owocowe zawierają dużo fruktozy, nawet te opatrzone napisem "bez dodatku cukru". A fruktoza, czyli naturalny cukier zawarty w owocach, to znowu więcej kalorii. Warto je zastąpić sokami wyciskanymi ze świeżych owoców w domu - sklepowe soki są zwykle mocno rozcieńczone, a przez to więcej słodzone. Napoje domowe nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów i dodatkowego cukru dla wzmocnienia smaku. Faktem jest, że nie wszystkie dzieci lubią domowe przetwory, ale z czasem powinny się w nich rozsmakować.

Pamiętaj, że dla wszystkich dzieci najzdrowsza do picia jest niegazowana woda mineralna, niesłodzona, niesmakowa i nisko zmineralizowana. Jeśli maluch będzie widział, że ty taką wodę pijesz, weźmie przykład z ciebie i chętniej po nią sięgnie.

Jak często można dawać dzieciom słodycze? Radzi pediatra:

 

 

Warzywa i owoce to istotny element diety dziecka

Wiele dzieci nie lubi jeść warzyw, nie odpowiada im smak gotowanych jarzyn, ich konsystencja i wygląd. Warzywa są jednak w diecie dzieci niezbędne, ponieważ zawierają witaminy, składniki mineralne, które nigdzie indziej nie występują. Dlatego trzeba dzieci zachęcać do jedzenia warzyw - zróbcie razem sałatkę jarzynową, niech maluch pomoże ci w wybieraniu warzyw w sklepie, myciu i obieraniu ich w domu. Potrawy przygotowane własnymi rączkami smakują lepiej.

Możesz także przygotowywać "śmieszne" kanapki z warzywami - zrób na kanapce oczy, nosek i usta z pociętych na paseczki warzyw.

Pamiętaj, że najzdrowsze są warzywa podane na surowo lub gotowane krótko na parze. Smażone w głębokim oleju chłoną tłuszcz, stając się bombą kaloryczną. Smażone ziemniaki mają dwa razy tyle kalorii co gotowane.

Nie ma zdrowych przekąsek

To kolejny mit. Jeśli dziecko czuje głód między głównymi posiłkami, sięga po przekąski. Chipsy, drażetki, lizaki, cukierki to puste kalorie, które dostarczają tylko dodatkowych kilogramów. Można je zastąpić suszonymi lub surowymi owocami, lody galaretką, a pączka zamienić na ciasto drożdżowe domowej roboty.

Ruch ma duży wpływ na otyłość u dzieci

Zwróć uwagę, czy twoja pociecha ma zapewnioną dostateczną ilość ruchu codziennie. Małe dzieci powinny spędzać czas na świeżym powietrzu, nie siedząc na ławce czy huśtawce, ale biegając, bawiąc się w berka, grając w piłkę lub jeżdżąc na rowerze. Warto proponować dzieciom różne zajęcia sportowe, by mogło zdecydować, co lubi najbardziej. Wybierzcie się na basen, na dziecięcą ściankę wspinaczkową lub na łyżwy - mogą na nich jeździć nawet trzylatki!

Zalecenia dietetyczne dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat, których stosowanie pomaga zapobiegać otyłości.

Tematy: dieta, nadwaga, słodycze, warzywa w diecie dziecka, otyłość

Komentarze